פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

האם הכלב שלי נורמלי? על התנהגויות מוזרות בכלבים

| מאת מיטל אור, מערכת Petnet

פשיטה על פחי אשפה, אכילת צואה והרחת ישבנים – התנהגויות שלא פעם נתפסות בעיננו כמוזרות לחלוטין. החלטנו לבדוק - האם אכן יש סיבה לדאגה או שמא מדובר בהתנהגות נורמלית לחלוטין?נסתרות הן דרכי הכלב. נשנוש עשבים, הרחת צואה או סתם סיבובים במקום יכולים להיתפס בעיננו כהתנהגות יוצאות דופן של החבר הטוב של האדם. לפני שאתם מכריזים על הכלב שלכם כ'מוזר' - חשוב שתכירו כי לעיתים מדובר בהתנהגות טבעית ותקינה שהתחילה עוד בימי אבות אבותיו.

הכל מתחיל משרידים אבולוציונים וחייתיים. כל כלב שעושה את צרכיו בטיול או חתול שאינו שורט את הספות הוא תוצאה של ביות - שינויים שערך האדם בבעלי החיים על מנת להתאים אותם לצרכיו. על אף שחיות מחמד רבות יודעות את מקומן, אנסטינקטים חייתים עשויים להתפרץ בהתנהגויות השגרתיות ביותר. לרוב, לא מדובר בפעולות שמעוררות דאגה, אם כי יש מעט יוצאי דופן.יש הטוענים כי הבחירה בעשב נובעת מבעיות עיכול, תיאבון מוגבר או חסרים תזנתיים

משתמשים באף - לטובת איסוף מידע

הרחת אזור הישבן בכלבים היא דוגמא לתקשורת כימית בטבע. הכלבים מריחים את הישבן של הכלב השני על מנת לאסוף מידע אודותיו - מה המין שלו, המצב הרגשי שלו ועוד. הריח נובע מבלוטה אנלית הממוקמת מעל פי הטבעת, שמשחררת את ההורמונים המהווים את סימן ההיכר של הכלב. 


חוש הריח המפותח הוא אחד מיתרונותיו הבולטים של הכלב. כלבי הגישוש מצטיינים ביכולות מדהימות כשזה נוגע לזיהוי ריחות. אפם מכיל פי 300 תאים הרגישים לריח ולכן הם מסוגלים להריח תא עור בודד של בן אדם או לעקוב אחרי ריח שמישהו השאיר אחריו גם אחרי כמה ימים. זאת הסיבה גם שהאף שלהם ארוך ובעל שטח פנים גדול יותר. אופן כללי, קצב ההרחה של כלבים מהיר יותר מבני אדם, מה שיכול להסביר למה הם כל כך טובים בלעקוב אחרי ריחות.


בוחנים את הקרקע בסיבובים


ההסתובבות של הכלב סביב עצמו היא לא יותר מאשר בדיקת טיב הקרקע. הבדיקה שמתחילה עם בחינה ויזואלית של השטח, מבוצעת בעיקרה על ידי מישוש שמרוכז בעיקר באפו ובכפות רגליו של הכלב.

גם כאן מדובר בתנועות רפלקסיביות שמבוצעות ללא קשר לטיב הקרקע, או לצורך לשנותה ומקורן בהיסטוריה האבולוציונית של הכלב. הכל צפוי לנהוג באותו אופן גם כאשר מדובר במשטח רביצה העשוי מאספלט, מזרון או דשא.


שכיבת פרקדן - סימן לסביבה בטוחה


שכיבה על הגב היא אמנם אינה תנוחה מקובלת אצל הכלבים, אבל בדומה לבני האדם, גם לכלבים יש תנוחת שינה מועדפת. שינה על הגב נושאת עימה מספר יתרונות עבור עבור החבר הפרוותי. כלב שישן על הגב הוא כלב רגוע ונינוח. זוהי התנוחה הנוחה ביותר עבור הכלב, משום שמאפשרת לו להרפות את כל השירירים. כאשר כלב ישן על בטנו או על הצד, השרירים שלו עדיין מתוחים. תנוחות אלו מאפשרות לכלב להתעורר ולעמוד על רגליו במהירות, ואילו כאשר כלב ישן על גבו הוא במצב השינה הרגוע והעמוק ביותר.

כמו כן, כלבים נוטים לישון על הגב על מנת להתקרר. חשיפת הבטן לרצפה הקרה היא אמנם הפתרון המהיר, אך שכיבה על הגב מאפשרת לו לקרר את הגוף לטווח הארוך, שכן במסגרתה הוא חושף את כפות רגליו - האיבר בו מצויות בלוטות הזיעה. בנוסף, שינה על הגב היא סימן לתחושת בטחון ונוחות אצל הכלב.


אכילת צואה  - יכולה להעיד על בעיות בריאותיות


 משמעות אכילת הצואה מטרידה לא מעט בעלי כלבים. בעוד עבורנו מדובר בלא פחות מהתנהגות מעוררת סלידה, עבור הכלבים מדובר בהתנהגות טבעית שיכולה לנבוע מסיבות בריאותיות כמו תולעי מעיים, קבלת טיפול סטרואידי וסוכרת או צורך בחסרים תזונתיים כתוצאה מספיגה לא טובה של מרכיבי מזון ותיאבון מוגבר.

אכילת הצואה יכולה להיות גם תוצאה של חיקוי - גורים שרואים את אמם מלקקת את פי הטבעת שלהם לטובת עידוד עשיית צרכים ואכילת הצואה לשמירה על ניקיון (אולי גם כשריד אבולוציוני לצורך להסתיר את נוכחות הגורים מפני טורפים) ומחקים אותה. כלבים יכולים להיחשף להתנהגות זו גם מכלב אחר שנמצא בסביבתם.


אכילת עשב ירוק - לא רק לצמחונים


במרבית המקרים אכילת עשב בבסיסה היא התנהגות נורמלית. יש הטוענים כי הבחירה בעשב נובעת מבעיות עיכול, רצון לנקות את הקיבה, תיאבון מוגבר או חסרים תזנתיים. ברוב המקרים פעולה זו תגרור גם הקאה. אחרים טוענים כי הבחירה בדשא נובעת מצורך בסוג מסוים של מזון, וההקאה שכאמור מלווה את האכילה קשורה לרמת הלעיסה או לסוג העשב - השעיר, הירוק והעסיסי.

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »