פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

שומרים מרחק: פרויקט הכלב הצהוב

| מאת מירב גמליאל, מערכת Petnet

הרצון לעטוף באהבה כל כלב חמוד שבא בכיוונכם הוא טבעי, אבל מה קורה אם הוא או בעליו אינם מעוניינים בכך? פרויקט הכלב הצהוב הוקם כדי להגן עליהם


כמה פעמים יצא לכם להיתקל בזר מוחלט שהחליט ללטף את הכלב שלכם ללא רשות או לשחרר את הכלב שלו לעבריכם? רוב האנשים שנתקלים בכלב ברחוב לא חושבים פעמיים ומיד מתקרבים ללטף אותו, אך מה קורה כאשר הכלב חולה, מפחד או סתם מדוכדך ואינו מעוניין לקבל חברה או אהבה? הסרט הצהוב נועד במיוחד בשביל זה - לסמן לסובבים שהכניסה למרחב האישי של הכלב או אסורה.יש כלבים שצריכים מרחב ועל בני האדם לכבד זאת


פרויקט הכלב הצהוב (Yellow Dog project) הוקם בשנת 2012 ביוזמתה של מאלפת כלבים קנדית, שרצתה להביא למודעות הציבור את העובדה שלא כל הכלבים רוצים שיתקרבו אליהם. היא זיהתה כי יש צורך בסימן מזהה שמבדיל את אותם כלבים ובחרה בסרט צהוב שנכרך סביב הרצועה. מגמת הפרויקט היא לחנך את הציבור ובעלי כלבים אחרים להתרחק ולא לגשת לעברם של אותם כלבים המזוהים ככאלו שזקוקים למרחב. הפרויקט שואף לחנך אותנו לתקשורת נכונה עם חברינו ההולכים על ארבע.

על אף שבישראל הפרויקט עדיין לא השתרש, הוא מוכר כבר ב- 45 מדינות ברחבי עולם ומקודם בעולם באמצעות כרזות, חולצות לכלב ולבני האדם וכן באמצעות אביזרים שונים (קלמרים, סיכות, כיסויים לסמארטפון ועוד). חומרי הסברה של הפרויקט תורגמו כבר ל-12 שפות והנושא ממשיך לתפוס תאוצה.


אילו כלבים עשויים לרצות מרחב?

נהוג לחשוב שכלבים שצריכים מרחב הם כלבים לא חברותיים או תוקפניים, אך המציאות מכתיבה סיבות אחרות. תופתעו לגלות שרבים מהכלבים המטיילים לצידכם עשויים לרצות מרחב מכם או מכלביכם. 

כלב הזקוק למרחב הוא בדרך כלל כלב עם בעיות בריאותיות או כזה המחלים מניתוח, כלבה בייחום שהיא או בעליה אינם מעוניינים שייתקרבו אליה ואף כלב שאומץ עמותה שנמצא בתהליך שיקום ומפחד מהעולם הגדול והגירויים הסובבים אותו. גם כלב מבוגר שאינו מעוניין בפעילות אינטנסיבית או כלב מפוחד עלולים להירתע מקירבה זרה ופתאומית.

מגע או ליטוף מזר ברחוב יכול להפריע גם לכלב שנמצא בתהליך אילוף או שיקום התנהגותי. במקרים אלו הקירבה עלולה לחבל בתהליך. למשל, מגע פתאומי יכול להפריע לכלב בעל עוררות או התרגשות גבוהה שמתרגל התנהגות רגועה. מוכר כבר ב- 45 מדינות ברחבי עולם - פרוייקט הכלב הצהוב. איור: The yellow dog project


הסרט הצהוב הוא רק סימן

חשוב לזכור כי הסרט הצהוב אינו מהווה תחליף לתהליך אילוף ושיקום הכלב. הפרויקט מקדם את המודעות לצורך במרחב, אך לא פוטר את בעליו מסיוע מקצועי של מאלף ומטפל התנהגותי. כמו כן, הסרט אינו מסיר אחריות מהבעלים - הכלב צריך להיות תמיד תחת השגחת בעליו במקומות הומה אדם וכמובן כלבים.


איך ניגשים בצורה נכונה לכלב?

הכלב הוא הראשון לגשת -  הדרך הנכונה ביותר היא לתת לכלב לגשת אלינו מרצונו ולרחרח אותנו.

שומרים על שפת גוף רגועה -  אין להושיט את יד אל עבר פניו וראשו של הכלב. תנועה זו נראית למרבית הכלבים כאיום. בנוסף, מומלץ לא  לנוע בתנועות חדות או נלהבות.

מצמצמים את רמת האיום - רצוי לא להפנות את קדמת גופנו לכיוונו, אלא את צידי גופנו - כך נראה פחות גדולים ומאיימים.

נמנעים מקשר עין - מומלץ להימנע מקשר עין ישיר עם הכלב, שנראה בעיניו לעיתים כקריאת תיגר.

בוחרים בטון דיבור מתאים - עדיף להימנע מלדבר בטונים חריגים בקרבת הכלב - לא בקול גבוה ומתפנק שעשוי לרגש אותו יתר על המידה ולא בטון תקיף. בנוסף, יש להימנע מלפקוד עליו פקודות, משום שאנחנו בדרך כלל לא יודעים מה משמעות הפקודה עבור כל כלב - יכול להיות שתהיה למילה מסוימת קונוטציה שלילית והוא עלול להגיב בצורה לא טובה.

רק אם הכלב מגלה רצון ושמחה, ניתן ללטף אותו בצורה עדינה ורכה. הושיטו תחילה את ידכם כלפי מטה ורק אז לטפו באזורים המועדפים על מרבית הכלבים - בחזה, מתחת ובצידי הצוואר.


כולנו תקווה שבבוא הזמן פרויקט הכלב הצהוב יקבל את המודעות הרצויה גם בישראל וייקל על זיהוי הכלבים שצריכים מרחב. זכרו, ענידת סרט צהוב יכולה לעזור לכלבכם והיא אינה מהווה סיבה למבוכה. ההיפך הוא הנכון, אתם צריכים להתגאות בכך שאתם מחפשים פתרונות לכלבכם, דואגים לו ועובדים איתו על הבעיות. ובפעם הבאה שאתם רואים כלב חמוד ברחוב עם או בלי סרט צהוב - בקשו רשות מבעלי הכלבים להתקרב וללטף אותו. 


לפרטים נוספים על הפרויקט: https://theyellowdogproject.com

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »