פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

דומה אבל שונה: כלבים מצליחים לזהות בין תאומים זהים

| מאת מערכת Petnet

מחקר חדש מצא כי ריח הגוף האישי השונה של תאומים זהים ניתן להבחנה על ידי כלבים. ממצאי המחקר שנערך על ידי צוות חוקרים מצ`כיה פורסמו בכתב העת המדעי החשוב PLOS ONE.

דומה אבל שונה: כלבים מצליחים לזהות בין תאומים זהים

 

 


לכל יצור יש את הריח שלו. לכל כלב את הריח האישי שלו, לכל חתול ולשאר בעלי החיים. גם בני האדם מדיפים ריחות שונים הנובעים מסיבות גנטיות, הורמונליות, רמת התזונה, רמת פעילות בלוטות הזיעה וכו'. אך הריח שמדיפים תאומים זהים שונה?

חוש הריח הוא החוש המפותח ביותר של הכלב ולכן חיוני ביותר עבורו. גופו של הכלב מותאם מבחינה פיזיולוגית על מנת לאפשר יתרון זה- נחיריו רחבים, חלל האף גדול ולח באופן קבוע, קרום ההרחה באפו של הכלב גדול משאר חיות אחרות וכך גם קולטני ההרחה שלו. באמצעות חושו המפותח, יכול הכלב להבחין בין ריחות במידה שהיא מעבר ליכולתו של האדם ושל רוב בעלי החיים.
לפיכך, מנצל האדם את יכולותיו המפותחים של הכלב לטובת מחקרים שונים. אחד המחקרים הצ'כיים שנעשה לאחרונה מבוסס על יעילותו של חוש הריח של כלבים בזיהוי בין תאומים זהים.

נושא זה נחקר רבות בעבר, כאשר מרביתם ניסו לבדוק האם תאומים זהים הם גם בעלי אותו ריח גוף. במחקרים הללו הוצגו לכלבים ריחות של תאומים זהים שחיו באותה סביבה, אך אופן הבדיקה הייתה שונה - הריחות הוצגו לכלבים בנפרד. במקרים אלו לא הצליחו הכלבים לזהות הבדל בריחות האישיים באף מקרה.

 

 


 

 במחקר הנוכחי, נעשו מבחנים לעשרה כלבים שעברו הכשרה מיוחדת בזיהוי ריח במשטרה הצ'כית. במהלך המחקר, הוצגו לכלבים ריחות של שני תאומים זהים ושני תאומים לא זהים. במקביל, הריחות נאספו והוצגו על כריות כותנה בצנצנות זכוכית.

בכדי לבחון האם יש הבדלי בריח האישי של התאומים הזהים, הציג צוות המחקר ריח של תאום אחד ולאחר מכן הפנה את הכלב לזהות את אותו הריח בצנצנות הזכוכית.
בסופו של המחקר התברר כי הכלבים הצליחו להתאים בין הריחות של התאומים (הזהים והלא זהים) לריחות שהוצגו בצנצנות הזכוכית.

ממצאי המחקר מראים כי כלבים מגזע רועה גרמני שעברו הכשרה מיוחדת, יכולים להבחין בין ריחות אישיים של תאומים זהים , על אף שחיים באותה סביבה וצורכים את אותו מזון גם כאשר הריחות הוצגו באופן נפרד.

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »