פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

פה מסריח – גם אצל חיות מחמד

ריח רע מהפה של הכלב והחתול הוא תלונה נפוצה ותופעה לא נעימה אצל חיות הבית האהובות שלנו, שכל לק שפעם כל כך אהבנו לקבל גורם לפרצופינו להחמיץ ולסטות עקב הריח הרע שיכול לעיתים להגיע לצחנה של ממש.

פה מסריח – גם אצל חיות מחמד

אז ממה בכלל נגרם הריח הרע?
הליטוזיס, ריח פה רע בעגה המקצועית, יכול לנבוע מהפה עצמו, מערכת הנשימה או מערכת העיכול. אך לעיתים גם המזון שהכלב או החתול אוכלים יכול לגרום לריח רע – בעיקר מזון על בסיס דגים וכן אכילת שטויות כגון זבל, גוויות וכד'. הריח הרע נוצר ע"י חיידקים ברב המקרים ובחלק מהמקרים מחומרים, תוצרי לוואי, המסתובבים בגוף ומתפנים דרך מערכת הנשימה.
ישנם מספר גורמים להליטוזיס כאשר בראש ובראשונה עומדות אבן השן, דלקת החניכיים ומחלה פריאודנטלית (דלקת של הרקמה האוחזת את השן). כלבים מגזעים קטנים בעיקר מועדים לפלאק ואבן שן, אך כל הכלבים וגם חתולים יכולים לסבול מאבן שן, תחתיה ובינה לבין החניכיים מתיישבים חיידקים ושאריות של מזון, שיער ועוד היוצרים את הריח הרע. בנוסף לכך גם בעיות רפואיות אחרות בפה כגון גוף זר, אבססים, פיסטולות, גידולים, בעיות בשורשי השיניים ואפילו בבלוטות הרוק יכולות לגרום לריח פה רע. מחלת כליות כרונית יכולה לגרום לריח שתן או אמוניה מהפה. בסוכרת לעיתים ניתן להריח ריח אצטון או ריח פירותי בנשימה, לעיתים נדירות גידולים בריאה יכולים לגרום לריח ריקבון בנשימה.

כיצד נדע שיש בעיה? למה עלינו לשים לב?
ראשית, כל ריח רע מהפה דורש בדיקה וטרינרית יסודית שתכלול גם שאלות רבות ולקיחת היסטוריה מפורטת. סימני אזהרה שעלינו לשים לב עליהם הם דיכאון, חולשה, ריור יתר, הפרשות מהפה ו/או האף, דם ו/או ריור דמי מהפה, ירידה באכילה או חוסר אכילה, נפילת מזון מהפה, כאב באכילה, העדפת מזון רטוב על-פני יבש, שיניים מתנדנדות ו/או שיניים נופלות בכלב בוגר שסיים להחליף את שיני החלב שלו.

בעל החיים סובל מהליטוזיס כיצד נאבחן את הבעיה?
יש להיות מוכנים לשאלות רבות שישאל הווטרינר לגבי מצבו הכללי של בעל החיים, שגרת חייו, המזון שהוא אוכל, הצעצועים איתם משחק ועוד. בנוסף לכך האבחון כולל גם בדיקה פיסיקלית כללית ומקיפה, בדיקה דנטאלית, לעיתים בהרדמה, הכוללת בדיקה של כל חלל הפה והשיניים, פרובינג– בדיקה של דרגת החשיפה של שורשי השיניים ואף צילומי רנטגן של חלל הפה. אם עולה החשד כי מקור ההליטוזיס הוא במחלה סיסטמית ולא בחלל הפה עצמו לעיתים ידרשו גם בדיקות דם, רנטגן ואף אולטרא-סאונד.


מהו הטיפול במקרה של הליטוזיס?
הטיפול בהלטוזיס הוא למעשה טיפול במקור לריח הרע. יש צורך בהסרה כירורגית במקרים של גידולים בפה, הוצאה של גופים זרים, פתיחה וניקוי כירורגיים במקרים של אבססים, ניקוי אבן שן וטיפולי
שיניים שונים בהתאם לבעיה, טיפול בדלקת חניכיים ובמחלה פריאודנטלית, טיפול ושליטה במחלות כבד וכליות אם זה המצב ועוד. במקרים מסוימים כמו מחלות כרוניות, גידולים וכד' לא ניתן לסלק לחלוטין את הריח הרע, אך ניתן להפחיתו ע"י טיפול חלקי במקור הבעיה ושימוש באמצעים כגון חיטוי פה או מי פה ייעודיים.

כיצד ניתן למנוע ריח רע מהפה?
אנשים רבים חושבים כי ריח רע הוא דבר "נורמאלי" המופיע כאשר החיה מזדקנת. אך למעשה אם נפעל למען בריאותו הכללית של הכלב והחתול ובריאות הפה באופן ספציפי החל מגיל צעיר, נוכל למנוע הליטוזיס.

- ביקור שגרתי סדיר אצל הווטרינר פעם בחצי שנה-שנה לבדיקה כללית יסייע בגילוי מוקדם של מחלות או בעיות בריאותיות וניטור מצב השיניים והחניכיים.
- הזנת הכלב והחתול במזון איכותי, מלא ומאוזן והתאמת המזון לגיל, שלב בחיים ובעיות רפואיות יש חשיבות רבה בבריאותו הכללית והדנטאלית של בעל החיים, מניעת הופעת מחלות והתדרדרות מחלות קיימות. חשוב להתייעץ עם הווטרינר בנוגע להזנת בעל החיים.
- חשוב להקפיד לצחצח לכלב שיניים לפחות 4 פעמים בשבוע (כל יום באופן אידיאלי) במשחה המיועדת לכלבים ובמברשת רכה לכלבים או כזו המיועדת לילדים. צחצוח שיניים היא הדרך היעילה והבטוחה ביותר למניעת אבן שן ודלקות חניכיים.
- ניתן להיעזר בצעצועי לעיסה וחטיפים דנטאליים מאיכות טובה למניעת הצטברות אבן שן. בעיקר בגזעים המועדים וכלבים שסבלו מכך בעבר.
- במקרים מסוימים ניתן להיעזר במוצרים לחיטוי חלל הפה להקלה והפחתת ריח רע.

לסיכום
ריח רע מהפה הוא לא עניין של מה בכך, ולא כל כלב או חתול מבוגר צריכים לסבול מריח רע מהפה. שמירה על בריאות טובה, מזון מאוזן, הרגלי אכילה נכונים והיגיינת פה טובה ע"י ביקור סדיר אצל הווטרינר וביצוע בדיקות שגרתיות, צחצוח שיניים והתאמת סוג המזון לבעל החיים ולשלב בחיים יכולים בהחלט לעזור בגילוי מוקדם ומניעת הליטוזיס. במקרים שכבר קיים ריח רע מהפה, אין לבטל זאת כלאחר יד. יש לגשת לאבחון מקור הריח וטיפול בהתאם.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »