פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

שעלת מכלאות

שעלת מכלאות הינו מושג הכולל בתוכו קבוצת מחלות מדבקות הנגרמות על ידי וירוסים, חיידקים או שילוב של שניהם, אשר הפגיעה שלהם במערכת הנשימה מתבטאת בעיקר בשיעול.

שעלת מכלאות

דרכי הדבקה
ההדבקה נעשית דרך מגע עם כלבים נגועים או הפרשות שלהם הנישאות באוויר, ולכן הסיכון להדבקה עולה במקומות בהם יש ריכוז גדול של כלבים (למשל במכלאות, תערוכות ופארקים של כלבים). הדבקה יכולה להתרחש בכל גיל, אך התסמינים עלולים להיות חמורים יותר בגורים עד גיל חצי שנה ובכלבים הסובלים מבעיות קודמות של מערכת הנשימה (למשל, ברונכיטיס כרוני).
שעלת מכלאות אינה מחלה מדבקת לבני אדם.

סימנים קליניים
לרוב התסמין היחיד שיופיע יהיה שיעול, בעוד הכלב עצמו יראה בריא. לרוב יופיע שיעול קשה ויבש, לעיתים מלווה בניסיונות הקאה. השיעול יכול להתגבר לאחר פעילות גופנית, התרגשות או לחץ על קנה הנשימה (למשל, כאשר מושכים את הכלב בקולר). במקרים מסוימים יכול להופיע גם שיעול רטוב והפרשות מהאף והעיניים.

אבחון
שיעול אינו תסמין ספציפי לשעלת מכלאות ויכול לנבוע מגורמים שונים, ביניהם גוף זר שנשאף, בעיות לב, דלקת קנה או דלקת ריאות. לכן חשוב להביא את הכלב לבדיקה וטרינרית מקיפה.
אבחון המחלה על ידי הווטרינר מתבסס על היסטוריה של מפגש עם כלבים אחרים, והצגת הסימנים הקליניים שפורטו למעלה. לרוב הווטרינר יוכל לעורר שיעול על ידי הפעלת לחץ על קנה הנשימה. בהקשבה לבית החזה באמצעות סטטוסקופ קולות הריאה יהיו תקינים וחום הגוף לרוב יהיה בתחום הנורמלי.

בדיקות נוספות
לרוב אין צורך בביצוע בדיקות נוספות. במקרים קשים בהם הכלב מראה קשיי נשימה או במקרים בהם הכלב אינו מגיב לטיפול, מומלץ לבצע צילום רנטגן על מנת להעריך את מידת הפגיעה במערכת הנשימה ולשלול או לאשש סיבות אחרות לשיעול.

טיפול
הטיפול כולל שילוב של תרופות אנטיביוטיות עם תרופות נוגדות שיעול. מומלץ לא להפגיש את הכלב עם כלבים אחרים לא מחוסנים, על מנת למנוע את הפצת המחלה לכלבים נוספים.
הטיפול מסייע להפחית את תסמיני המחלה. המחלה תחלוף לגמרי תוך עשרה ימים עד שבועיים. במידה והכלב אינו משתפר מומלץ לבצע בדיקות נוספות.

מניעה
חיסון המשושה השנתי מגן מפני הדבקה בוירוסים שונים היכולים לגרום לשעלת מכלאות.
כנגד בורדטלה ברונכיספטיקה, החיידק הנפוץ הגורם למחלה, קיים חיסון הניתן בטפטוף לתוך האף. חיסון זה אינו חיסון חובה, אך מומלץ במקרים בהם הבעלים יודע כי הכלב עתיד להיפגש עם כלבים אחרים (למשל, לפני כניסה לפנסיון או נסיעה לתערוכה). את החיסון יש לבצע כ-14-10 ימים לפני המפגש, משום שלמערכת החיסון נדרש זמן על מנת לבנות הגנה חיסונית יעילה. החיסון מקנה הגנה למשך כשנה, אולם במקומות בהם קיים ריכוז כלבים גדול מומלץ לתת חיסון דחף פעם בחצי שנה.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »