פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

הכשת נחש

עם בואם של ימי החום כולנו יוצאים לטיולים ברחבי ארצנו היפה ועימנו ידידינו ההולכים על ארבע. יחד עם הפריחה והתחדשות הטבע חשוב שנזכור שזוהי גם שעתם של הנחשים הרעבים ומלאי הארס שהקיצו מתרדמת החורף. בצעידתכם בשבילים בלו בנעימים אך היו ערניים.


מי הוא הנחש ואיך נזהה?
נחש צפע ארצישראלי , Vipera palaestinae, הוא נחש ארסי ממשפחת הצפעוניים, החי בצפון ישראל ובמרכזה, בסוריה, בירדן ובלבנון. זהו הנחש הארסי הנפוץ ביותר בישראל, והאחראי על מירב מקרי ההכשה המתרחשים בבני האדם וחיות גם יחד. נחש הצפע הוא נחש פעיל לילה ובשעות היום הוא עשוי להימצא בפינות קרירות שונות כמו מתחת לשיחים וסלעים. עיקר פעילותו בחודשי האביב, אך גם במהלך הקיץ והסתיו וכשאינו פעיל הוא חבוי במקומות מסתור.
בכדי להתאים את הטיפול לזן הנחש הספציפי מומלץ לצלם את הנחש כשניתן. נחש הצפע מזוהה על ידי צורת הX או V שמופיעה בראשו, דוגמת הזיגזג לאורך כל גבו וצבעו אפור-צהבהב או חום.

על פי אילו פרמטרים נקבעת חומרת ההכשה?
חומרת ההכשה מושפעת ממספר פרמטרים הקשורים הן לחיה והן לנחש. רגישות להכשות נחש משתנה בין סוגי החיות השונות כאשר כלבים נמצאו רגישים יותר מחתולים. חומרת הסימנים תלויה גם בגודל החיה ומיקום ההכשה ובכלבים קטנים (מתחת ל-15 ק"ג) והכשות בגפיים יש נטייה גבוהה יותר לסיבוכים. הכשות בצוואר ובראש לרוב פחות מסוכנות, בשל רקמת תת העור שמונעת את הספיגה ופיזור הארס בדם, אלא במצבים בהם הכלב מראה קשיי נשימה. הכשות בחודש הראשון של הקיץ יותר מסוכנות מהמשך העונה בשל כמות הארס שהצטברה במהלך תקופת החורף ומוטיבציית הנחש.

הנחיות ראשוניות
לאחר אירוע ההכשה חשוב לנקוט במספר אמצעים מיידיים בכדי להפחית את הסיבוכים הצפויים. ראשית יש להגביל את תנועת הכלב שכן תנועה מגבירה את זרימת הדם וכך את התפשטות הארס. שנית, יש להגיע למרפאה להערכת מצב הכלב ואף מומלץ להשאיר את החיה לאשפוז של 24 שעות כיוון שחלק מהסימנים מתבטאים בשלב מאוחר בלבד. כלב שהוכש בצוואר ומראה קשיי נשימה יכול להימצא במצב מסכן חיים עקב חסימה של דרכי האוויר ולכן דורש טיפול חרומי.

השלכות ההכשה
ארס הנחש מכיל מספר רכיבים ולכל אחד איבר מטרה שונה. איברי המטרה כוללים את מערכת העצבים, לב, כלי הדם, מערכת הקרישה ורקמת השריר. הסימנים אותם נראה מתחלקים למקומיים, באתר ההכשה, וסיסטמיים אלו נובעים מפגיעה תפקודית באחת או יותר מהמערכות שפורטו. לרוב ניתן לראות נפיחות משמעותית באזור ההכשה, עקב בצקת מקומית, וסיבוכים משניים בהתאם לאזור שהוכש עקב הלחץ מהנפיחות, לדוגמא קשיי נשימה כשההכשה בצוואר וצליעה כשברגל. כאב שיכול להתבטא ביללות, עלייה בקצב נשימה, חוסר מנוחה וכו'. חום גבוה, שינויים במצב המנטאלי ודימומים. במצבים חמורים הכלב יכול להיכנס לשוק שיתבטא בחולשה כללית, אפאטיה וחוסר תגובה לסביבה.

בדיקות וטיפול
בעת הגעה למרפאה חשוב לבצע בדיקת דם מלאה הכוללת בדיקה להערכת תפקוד מערכת הקרישה. בנוסף חשוב לנטר אחר הפרמטרים הללו במהלך האשפוז שכן חשוב לעקוב אחר מגמת השינוי בערכים הללו ולשנות את הטיפול בהתאם. הטיפול במצבי הכשת נחש לרוב יכלול מתן נוזלים לווריד, שיכוך כאבים ואנטיביוטיקה, בשל החשש מזיהום באזור ההכשה. מנת דם או פלסמה יינתנו במצבים הקשים יותר ובהתאם לתוצאות בדיקות הדם. טיפול עם אנטי-ונום, המכיל נוגדנים נגד ארס נחש הצפע, נמצא כפחות יעיל בחיות ולרוב נשמר למקרים הקשים בלבד. עלות האנטי- ונום גבוהה ולכן לרוב המינון שניתן לחיות אינו מותאם למשקל גופם. חשוב לדעת שבכדי שמתן האנטי- ונום יהיה אפקטיבי יש לתת אותו עד אפקט. למרות כל אלו אחוזי התמותה בהכשות נחש נמוכים (כ-5%) ורוב החיות מתאוששות ומשוחררות לביתן לאחר יום עד מספר ימים של טיפול אינטנסיבי.

לסיכום: הכשת נחש דורשת טיפול רפואי מיידי ואינטנסיבי. חשוב לעקוב אחר מצב החיה למשך 24 שעות גם כשהחיה לא מראה סימנים בשלבים הראשונים. רוב החיות שורדות את האירוע בהנחה שטופלו בהקדם ובהתאם לחומרת המצב.
רק בריאות.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »