פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

גילוי מוקדם של סרטן בחיות מחמד

את סנדי כלבה מעורבת מקסימה בת 10 פגשתי לפני כשנה. סנדי הייתה כלבה בריאה כל חייה עד שיום אחד היא התמוטטה בפתאומיות בחצר ביתה.

גילוי מוקדם של סרטן בחיות מחמד

הבעלים שלה טסו איתה לווטרינר שלאחר בדיקה פיזיקאלית, בדיקות דם ואולטרהסאונד בטן אבחן שיש לה מסה גדולה בטחול שמדממת לחלל הבטן. היא התמוטטה בגלל אובדן דם פתאומי שהביא אותה למצב של שוק. סנדי נותחה והמסה בטחול הוסרה. בזמן הניתוח נראו גרורות קטנות בחלל בטן. בביופסיה של המסה בטחול אובחן גידול ממאיר בשם המנגיוסרקומה


(למידע נוסף על סרטן זה בקישור הבא: https://www.chavatdaat.co.il/index2.php?id=102&lang=HEB)

סנדי הגיעה אלי לייעוץ 3 שבועות לאחר הניתוח והבעלים דיווחו שהיא מרגישה טוב יותר אבל יש לה אפיזודות של חולשה.
אולטרהסאונד בטן וצילומי חזה ב-"חוות דעת" הדגימו מחלה גרורתית מתקדמת בחלל הבטן ובבית החזה עם נוזלים חופשיים (כנראה דימום מהגרורות) בבטן ובבית החזה. בדיקות דם חוזרות הראו שהיא עדיין אנמית (חוסר בכדוריות דם אדומות),
ממצא שתומך בדימום מתמשך. בשלב זה, ללא טיפול נוסף נותרו לסנדי מספר ימים עד שבועיים לחיות, עד שדימום גדול נוסף יכריע אותה. הבעלים שלה, בחרו להתחיל בטיפול כימותרפי כדי לנסות לתת לה עוד קצת זמן איכותי לפני שיאלצו להיפרד ממנה. הטיפול עזר לה מאוד, הדימום הפסיק והיא חזרה להיות כלבה חיונית ושמחה למשך חודשיים. אז הדימום חזר, היא שוב התמוטטה ובשלב זה הם נפרדו ממנה בעצב רב.

בשיחה עם "אבא" של סנדי לאחר מותה הוא שאל אותי בכאב רב – האם לא ניתן היה לגלות את הסרטן הזה מוקדם יותר ואם כן, האם זה היה משנה משהו עבורה? הסברתי לו שהמנגיוסרקומה במיוחד אבל גם סוגי סרטן נוספים לעיתים רבות גדלים ו/או מתפשטים באיברים פנימיים בבטן, בית החזה, אף, מוח וכו' והכלב לא מראה שום סימן עד שהסרטן כבר בשלב מתקדם, בדיוק כמו שהיה אצל סנדי. לכן גילוי מוקדם יותר מתאפשר רק אם עושים בדיקות שגרתיות לגילוי מוקדם. אמנם המנגיוסרקומה הוא סרטן מאוד אלים, אבל אם הוא היה מתגלה מוקדם יותר על ידי אולטרהסאונד בטן בהחלט סביר להניח שסנדי הייתה חיה יותר מחודשיים עם ניתוח וטיפול כימותרפי. בעקבות שיחתנו הוא ביקש ממני לנסות להעלות את המודעות של בעלי חיות מחמד לבדיקות שגרתיות לגילוי מוקדם של סרטן שאולי יעזרו לכלב או חתול אחר בעתיד.

1 מתוך 4 כלבים יחלה בסרטן במהלך חייו. השכיחות עולה עם הגיל ויש מקורות הטוענים ש-40-50% מהכלבים מעל גיל 10 ימותו מסרטן!
בבעלי חיים לרוב הסרטן מאובחן מאוחר מידי ובחלק גדול מהמקרים אין כבר טיפול אפקטיבי.

 לגילוי המאוחר יש שתי סיבות עיקריות:
הראשונה, בעלי חיים טובים יותר מאיתנו בהסתרת סימפטומים של מחלה. הם לא מתלוננים על כאב ראש, סחרחורות, בחילה וכו'. יש להם פרווה שיכולה להסתיר גושים בעור או מתחתיו. לכן אנחנו כבעליהם רק נשים לב בשלב שהסרטן כבר גורם לסימנים מובהקים כגון ירידה בתיאבון, ירידה במשקל, הקאות, שלשולים, דימום, צליעה וכו'.
הסיבה השניה היא חוסר בבדיקות לגילוי מוקדם וחוסר מודעות לבדיקות הקיימות. באנשים יש בדיקות דם לגילוי סרטן הפרוסטטה, ממוגרפיה לגילוי סרטן השד, דם סמוי או קולונוסקופיה לגילוי סרטן המעי הגס ועוד. בדיקות אלו מומלצות לאנשים עם היסטוריה משפחתית, או מעל לגיל מסוים. גילוי מוקדם של סרטן בעזרת בדיקות אלו מציל חיים במקרים רבים. גם בווטרינריה כאשר הסרטן מתגלה מוקדם, יש יותר אופציות טיפול וסיכויי ההצלחה של הטיפול גדלים.
לכן קודם כל חשוב לשים לב לחיית המחמד שלכם. אם מיששתם גוש, להביא אותה בהקדם לווטרינר לבדיקה. כנ"ל אם החיה מראה סימני מחלה שלא חולפים תוך יום-יומיים. בחיות מבוגרות בהן הסיכון לסרטן ומחלות אחרות גבוה יותר, חשוב להביא לווטרינר מוקדם יותר ולא לחכות.

(למידע נוסף על סימנים שכיחים של סרטן בקישור הבא: https://www.chavatdaat.co.il/index2.php?id=89&lang=HEB

אילו בדיקות לגילוי מוקדם מומלצות בחיות מחמד?
כדי לגלות את הסרטן בשלב מוקדם עוד יותר, לפני שהחיה מראה סימנים חיצוניים יש לבצע בדיקות שגרתיות. בווטרינריה אין עדיין בדיקות דם עם סמנים ספציפיים לסוגי סרטן מסוימים ולכן גילוי מוקדם יתאפשר רק בעזרת בדיקה פיזיקאלית ומישוש של הכלב ע"י הווטרינר, בדיקות דם, אולטרהסאונד בטן וצילומי חזה. אולטרהסאונד מאפשר סריקה של איברי הבטן כולל טחול, כבד, כליות, לבלב, בלוטות יותרת הכליה, קשרי לימפה, פרוסטטה (מאוד חשוב בזכרים לא מסורסים מבוגרים) ועוד. צילומי חזה משקפים את הריאות, ושט, קשרי לימפה ולב. בעזרת בדיקות אלו כמובן שניתן גם לאתר מחלות אחרות לא סרטניות כגון כשל כליות, תולעת הפארק ועוד וגם בהן להתחיל טיפול מוקדם.

למי מיועדות בדיקות אלו?
הבדיקות מיועדות לאוכלוסיה בסיכון גבוה יותר לסרטן ומחלות אחרות. אוכלוסיה זו כוללת כלבים וחתולים מבוגרים (מעל גיל 10) וכלבים מגזעים בהם שכיחות סרטן היא גבוהה כגון גולדן ולברדור רטריבר, ברנר זננהאונד, בוקסר, דוג דה בורדו, שרפיי, רטריבר חלק שיער, צ'או צ'או ועוד. בחלק מהגזעים כדאי להתחיל בבדיקות כבר בגיל צעיר (שרפיי או דוג דה בורדו).

באיזה תדירות כדאי לעשות את הבדיקות?
כאן נכנס השיקול הכלכלי כמובן כי הבדיקות אינן מכוסות על ידי קופת חולים בטופס 17. פעמיים בשנה היא בחירה סבירה למרות שיש כמובן סוגי סרטן שיכולים להתפתח במהירות בין הבדיקות. פעם בשנה זה מעט מידי אבל עדיין עדיף מכלום.

הרבה וטרינרים כבר מציעים לבעלי חיות מחמד מבוגרות בדיקות דם שנתיות לבדיקת מצב בריאות כללי, אבל רובנו עדיין לא מציעים בדיקות הדמיה (אולטרהסאונד וצילומים) שגרתיות שהן הרבה יותר ספציפיות לגילוי סרטן. אל תתביישו להעלות את הנושא בפני הווטרינר שלכם והיו אקטיביים בשמירה על בריאות חיית המחמד שלכם.

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »