פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

על תחפושות, צבעים ומסכות בעולמם של בעלי החיים

מעניין לדעת כי האדם איננו היחיד בממלכת בעלי החיים שלמד להשתמש בצבעים ומסכות לצרכיו שלו. למעשה, הטבע "לימד" את היצורים החיים להשתמש בתחפושות יום- יום. מאמר זה יסקור בקצרה את תופעת ה"התחפשות" בטבע, תפקידיה והמנגנונים המאפשרים את קיומה.

על תחפושות, צבעים ומסכות בעולמם של בעלי החיים

"התחפשות": חיקוי והסוואה ככלי לשרידות בעלי החיים

בעזרת שימוש בתחפושות, מסכות וצבעים שונים יכולים בעלי חיים יכולים לבטא מספר אסטרטגיות, המשמשות לצורכי תקשורת, משיכת המין השני ,רבייה התמודדות מול טורפים והשגת מזון.
"התחפשות" כהסוואה משמעותה היא הטמעות בעל חיים בסביבה הקרובה לו (crypsis, backround matching). הסוואה עשויה להיות קשורה להתאמת צבעים, אך גם לשימוש במבנים מורפולוגים או חומרים המצויים בסביבת בעל החיים. דוגמא להתאמת בעל חיים לצבעי הסביבה ניתן לראות במגוון עשים שכנפיהם מדמות במדוייק את צבע ומרקם האדמה בסביבתם, קרפדות שצבעיהן משתנה בהתאם לשטח מחייתן, מינים מסוימים של דגים שצבעם שקוף כשל המים בהם הם נישאים, פרפרים הדומים למקלות או עלים ועוד ועוד...
צורות מחוכמות של הסוואה כוללות התחזות בעל החיים לדבר מסוכן או חסר עניין(masquerade) , שימוש בסימני גוף הגורמים לטורף להעריך לא נכונה את מהירותו האמיתית של בעל החיים (motion dazzle).ואף התחזות למת (תופעה המוכרת היטב בחיפושיות).
כאן כדאי להזכיר כי קיימים בטבע צבעי אזהרה (כתום, כחול ואדום למשל) המאותתים לטורפים על סכנה מפני בעלי חיים ארסיים. בעלי חיים הנמנים עם "לובשי" צבעי אזהרה אלו הנם: קרפדות, צפרדעים, פרפרים, חיפושיות, עקרבים ועוד רבים אחרים. ואולם, גם בעלי חיים שאינם ארסיים "מאמצים" מראה מטעה זה של צבעוניות על מנת להרחיק את אויבהם.
השימוש ב"התחפשות" כוללת אם כן את כל המנגנונים המוזכרים :התאמה, שינוי או חיקוי של צבע, מבנה גוף ואף צורת התנהגות של בעל החיים. אנו יודעים כי "התחפשות" זו התפתחה במהלך שנות אבולוציה רבות וחשיבותה בהגדלת סיכויי בעל החיים לשרוד ואיתם הגדלת סיכוי הרבייה שלו.
השימוש במונח הסוואה אינו תמיד כה פשוט ונהיר. דוגמא לכך ניתן לראות בשימוש בדפוסים של צבעים רציפים ובולטים (conspicuous coloration) שלכאורה הפוכים במטרתם מהסוואה. דווקא שימוש זה עשוי להביא להרתעת מתחרים (מאותו הזוויג) או טורפים. האותות המתקבלים אצל מקבל המסר שנמצא בסמיכות לבעל החיים הנם אותות אזהרה היוצרות תחושת איום. עם זאת, הסוואה עשויה להתקבל כאשר מקבל המסר נמצא במרחק גדול יותר כשאפקט הצבע מתאחד לרקע. לדוגמא דג שונית מתהדר בדפוס פסים כחול וצהוב. הדבר יכול לגרום לאיום על פרט הנמצא בקרבתו (אם הוא מפרשו כצבעי אזהרה), אולם עבור פרט הנמצא רחוק יותר נוצר משילוב 2 הצבעים צבע ירוק המאפיין את השונית ואשר מקנה לדג יכולת הסוואה טובה בסביבתו.
"פרו ורבו"- צבעים כבסיס להתנהגות רבייה
התנהגויות רבייה מהוות חלק בלתי נפרד משרידות המין וחשיבותיהן אינה פחותה כמובן מהינצלות מפני טורפים. התנהגויות אלה – שכוללות חיזור, הזדווגות והתנהגות הורית מושתתות על התנהגויות מיניות דימורפיות כלומר, התנהגויות ששונות בזכרים ונקבות. במגוון דוגמאות נמצא כי פעמים רבות הזכרים הם הנוהגים לעטות קישוטים צבעוניים (לעיתים אך ורק בתקופת הייחום) בכדי להרשים את הנקבות, ואילו הנקבות מאידך "מצוידות" בצבעים שקטים המתמזגים היטב עם הסביבה בכדי לאפשר את שרידות דור הצאצאים (חשוב לסייג ולציין כי ישנן דוגמאות הפוכות אך הן מהוות מיעוט). דרווין (1976) היה הראשון שהציע כי מבין היונקים צביעת הגוף כחלק מהתנהגות זוויגית נראית היטב בפרימטים והיא לרוב מתבטאת בשינוי צבע עור הפנים והאזור סביב איברי המין. לתופעה זו הוא ייחס חשיבות בתחרותיות בין הזכרים והציע כי נקבות נמשכות לצבע זה. כיום חוקרים הראו כי קיים קשר ישיר בין עוצמת הצבע לדירוג הדומיננטיות של הזכר שמציגו, כך שלמעשה ככל שהצבע חזק יותר כך יועדף הזכר שמציגו על ידי הנקבה.
אותות ופרשנות
בבחינתנו את משמעות ה"התחפשות" אנו צריכים לזכור כי מדובר באותות ויזואליים, כשקבלתם, מלבד יכולת מעביר המסר לשלוחן, תלויה ביכולת מקבל המסר להיות רגיש עבורם וכן לפרשם נכונה.
המערכת הויזואלית של מקבל המסר צריכה אם כך, לקלוט את המסר, להבחין בתנועה, בשינוי צבע (אורך קרני גל), בצורות השונות וכו'. כך, חשוב לשדר מסר "נכון" תוך כדי אבחנה- האם מדובר בפרט מאותו המין? בטורף עם יכולת קריאת אורך גל מתאים? וכן במרחק בו מצוי בעל החיים שמקבל את המסר. "אי התחשבות" באחד מהפרמטרים המוזכרים עשויה לשנות את המשוואה, ובכך להביא לתוצאות הרות גורל. על הסתגלות מעניינת של בעל חיים למערכת ויזואלית ניתן ללמוד מדגמי הגוף של ציפורי שיר אירופאיות שמאופיינים בדגמים בולטים הנקראים אך ורק ע"י מערכת ויזואלית הקולטת גלים אולטרא-סגולים, שמצוייה בבני מינם, בעוד שלטורפיהם החסרים את אורכי גל אלו אין יכולת להבחין בדגמי גופם הבולטים ולכן הם מתקשים יותר להבחין בהם.
החלפת צבעים- ביולוגיה המתוכננת היטב
קיימים 2 מנגנונים עיקריים המאפשרים את שינוי צבע הגוף או חלקים ממנו: האחד מאפשר החלפת צבע (מורפולוגי) בעקבות שינויים במספרם של קולטני פיגמנט (כמורצפטורים) המצויים בתוך שכבת העור. שינוי הצבע במנגנון זה לוקח ימים ואף חודשים, והוא המשמש פעמים רבות במהלך חילופי הצבעים בזכרים לקראת עונת הרבייה (בתיווך של הורמונים שונים). מנגנון נוסף מאפשר שינוי צבע (פסיולוגי ) בעקבות תזוזה של בועיות פיגמנט בתוך אותם כמורצפטורים. כאן מתחולל שינוי מהיר יותר המתבצע תוך זמן של חלקיק שניה ועד מספר שעות בודדות. שינוי זה נמצא תחת שליטה של הורמונים, עצבים ושרירים בגוף בעל החיים.

כמה זה עולה להם? מחיר ההתחפשות
שימוש בצבע, החלפתו או אחזקה בו מספקים "פתרון" לדרישות עמם מתמודד בעל החיים בסביבתו. ואולם, קיים גבול ליכולת שימוש בצבע וביטויו וגבול זה עשוי להכתיב ולהגביל את הפרט בעודו מנסה לבטא את ה"פנוטיפ" המיטבי עבורו בסביבה נתונה. אנו יודעים כי במהלך האבולוציה "ויתרו" בעלי חיים שונים על יכולתם להתאים בצורה לא מיטבית לסביבות שונות על חשבון היכולת להתאים בצורה כמעט מושלמת לסביבה אחת ויחידה. ההתאמה לסביבה עשויה להתבטא לא רק בדגם או צבע אלא גם במהירות המעשית הדרושה להחלפת הצבע בהתאם לסביבה ולתנועותיו של בעל החיים.
לדוגמא, הזיקית המחקה את בית גידולה בצבעי גופה, עושה כן לא רק בהיבט של שימוש בצבעים אלא גם בסיוע שימוש בתנועתיות ייחודית של הליכה איטית ומסורבלת המדמה את תנועת הצמחים. איטיות זו המסייעת לה בהתמזגות כמעט מושלמת עם סביבתה מגדילה את זמן החשיפה לטורפים פוטנציאלים ובכך גם עלולה לסכנה. מנגנוני שינוי הצבע מערבים בקרה הורמונאלית-עצבית וסנכרון מתמיד של מערכות הגוף השונות. פעולות אלו הנן "יקרות" לבעל החיים מבחינה אנרגתית והמשמעות פעמים רבות היא "עריכת שיקול דעת" האם הסיטואציה "מצדיקה" בזבוז אנרגיה או שראוי לשמורה לרבייה, אכילה וכו'.

על שרידות ומזל
לסיום, אנו מבינים כיום כי במהלך האבולוציה התפתחו בממלכת החי אסטרטגיות שונות, שתפקידן לסייע לבעלי החיים להתמודד ולהסתגל לתנאי הסביבה, להתחמקות מטורפים, מציאת מזון והעמדת הצאצאים. אם נחזור לרגע לעולמנו, הרי שפירוש המילה פור הוא מזל. ואולם, אל לנו לטעות ולהניח כי די במזל לשרידותם של בעלי החיים. אנו יודעים כי מין שאיננו מצליח במלאכת ההשרדות יפנה בעתיד מקום למין המותאם יותר לסביבתו ועל כן השימוש במנגנונים הנ"ל הנו בעל חשיבות קריטית לפרט בסביבתו.

מקורות

Animal camouflage: current issues and new perspectives
Martin Stevens and Sami Merilaita
Phil. Trans. R. Soc. B, 423-427 364 2009

Camouflage, communication and thermoregulation: lessons from colour changing organisms
Devi Stuart-Fox and Adnan Moussalli
Phil. Trans. R. Soc. B , 463-470 364 2009

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »