פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

כושר ומשקל אצל כלבים

ווטרינרים מאמינים כי אין זה הוגן לתת לכלבינו להגיע למצב של השמנת יתר. בני האדם, בניגוד לכלבים, יכולים לבחור מה וכמה לאכול ואיזו פעילות גופנית לעשות בעוד שהכלבים נאלצים לסמוך על בעליהם שיספקו להם את הדברים הללו.

כושר ומשקל אצל כלבים

לצערנו, בחלק מהמקרים בעלי הכלבים הורגים את כלביהם עם נדיבות ומספר הכלבים הסובלים ממשקל עודף והשמנת יתר הולך ועולה. כלבים אלו מתקשים לשחק, לבצע פעילות גופנית והם נהנים פחות, לכן איכות חייהם יורדת.
קיים קשר בין משקל עודף לבעיות בריאותיות כמו מחלות לב, סכרת ובעיות בכלי הדם. בעיות אלו יכולות לגרום לקיצור אורך חייהם של כלבים בעלי משקל עודף. מסיבה זו, על בעלי הכלבים קיימת חובת הדאגה לכלביהם ועליהם לעשות כל אשר ביכולתם כדי שכלבם יהיה בריא, בעל משקל תקין ובכושר.

למה אנחנו מדברים על כושר?
בכל פעם שאתם מגיעים לווטרינר עם כלביכם, בריאותו וכושרו של כלבכם נבדקים ע"י מישוש הגוף והקשבה ללב ולריאות. בדיקת המשקל אינה המדד המוחלט לקביעת הכושר מכיוון שמשקל הכלב אינו קבוע ומשתנה מכלב לכלב אפילו באותו הגזע. יחד עם זאת, המשקל הינו האינדיקציה הכי קרובה לכושר שניתן לבדוק ולעקוב אחריה באופן קבוע.

כיצד אדע אם כלבי בכושר / האם כלבי שמן מידי?
חשוב מאוד לבדוק האם כלבכם בכושר כל כמה שבועות לאורך כל משך חייו.
• הסתכלו על כלבכם מהצד ומלמעלה, העבירו ידיים על צידי הגוף והרגישו - האם העור זז בחופשיות על גבי הצלעות,      האם המותניים מכונסות פנימה?
• הרגישו את צלעות הכלב, האם אתם מבחינים בהם בקלות?
• העבירו ידיים על חוליות הגב ועצמות הירכיים, האם אתם מרגישים את העצמות מבעד לעור?
• העבירו ידיים באזור בסיס הזנב, האם הוא חלק ולא שומני?

בכלב אשר בכושר יהיה ניתן להרגיש את צלעותיו, חוליות הגב ועצמות הירכיים מבלי שיבלטו החוצה בבירור ובסיס הזנב צריך להיות חלק ולא שומני.

כיצד שומרים על משקל וכושר?
על מנת שכלב יהיה בכושר צריך לחשוב על שני דברים: מזון ופעילות גופנית. כאשר הכלב אוכל הרבה לאורך זמן הוא יסבול מעודף משקל, זה ברור לכולם. אם כלבכם אוכל מזון בעל כל המרכיבים הדרושים לו הוא לא זקוק למזון נוסף, לכן כאשר אתם מאכילים את כלביכם במזון נוסף כמו צ'ופרים, הגוף שלו מתמודד עם הקלוריות הנוספות האלו ע"י הפיכתם לשומן. מסיבה זו, יש להימנע מלתת הרבה צ'ופרים ובמיוחד מצ'ופרים מאוד מלוחים או מתוקים.
צ'ופרים יכולים להיות מועלים במקרים מסוימים למשל לצורך אילוף, במקרה זה יש להעדיף צ'ופרים בריאים יותר. גזר למשל, יכול להיות צ'ופר בריא ומהנה עבור כלבכם. אם אתם מאכילים מידי פעם את כלבכם בצ'ופרים בריאים, ניתן להפחית את כמות האוכל שאתם נותנים בארוחות היומיות. זכרו! אתם לא צריכים להאכיל את כלביכם בצ'ופרים כדי להראות לו שאתם אוהבים אותו - תשומת לב ומשחק הם שווי ערך לכך.
מלבד תזונה נכונה, כלבכם זקוק לפעילות גופנית כדי להימנע ממצב של השמנת יתר. פעילות גופנית סדירה הכוללת משחק, הליכה וריצה הינה חיונית לבריאותו של הכלב הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. מינון וסוג הפעילות הגופנית הדרושה לכלב תלויה בגילו, מצבו הבריאותי ומגבלותיו. ככלל, ניתן לומר כי כלבכם זקוק לצאת לטיול לפחות שלוש פעמים ביום למשך 15-30 דקות בכל פעם.
אם אתם חוששים שכלבכם סובל מעודף משקל או שאתם זקוקים לעזרה כדי לדעת מהי הפעילות הגופנית הנכונה עבורו, הווטרינר שלכם ישמח לעזור לכם בכך.

ד"ר דורון נרי – רופא ומנתח וטרינרי – מרכז וטרינרי רמת השרון

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »