חפש בעלי מקצוע:

נשיכות כלבים והחוק: כך תגנו על עצמכם מפני תביעות משפטיות

כיצד תמנעו מהכלב שלכם לנשוך, מה מותר ומה אסור מבחינת החוק, ואילו סייגים יכולים להגן עליכם מפני תביעה? 15 פעולות שיחסכו מכם את הביקור בבית המשפט ואת ההוצאות הכספיות הנלוות

 

 עו"ד סיון זבולון-נוה

עורכת דין בשירות בעלי החיים ובעליהם

                        

שלח הודעה   Facebook  אתר אינטרנט  0723902535                     


  

 

אומרים שכלב נובח לא נושך. אבל מה אם הכלב שלך נושך ואתה לא ראש הממשלה? קאיה היא לא הכלבה היחידה שמתקשה לשלוט באמוציות. לכלבים רבים יש נטייה להיות אגרסיביים ואפילו תוקפניים, לרוב בשל פחד או לחץ הנובעים מטראומה או חוסר אמון, בייחוד בקרב אנשים ובעלי חיים שהם לא מכירים. אך למרבה הצער, מי שמשלם על המעשים שלהם אלו אתם. כך תמנעו מאנשים או חיות אחרות להיפגע ממעשיו של הכלב שלכם, ומעצמכם – את הכאב ראש הכרוך בתביעה משפטית:  

 

1.    נקטו אמצעי בטיחות

זכרו כי האחריות על מעשיו של הכלב מוטלת עליכם באופן מוחלט ושטענות כגון "הוא ברח מהבית, זו לא אשמתי" אינן כבילות בבית משפט. מסיבה זו, עליכם לוודא שהכלב לא יצא מהבית לבדו, וכן לוודא שהשער של החצר נעול, כדי למנוע מגורם שלישי להיכנס בטעות או שלא בנוכחותכם לחצר הבית – ולהביא לכך שהכלב יברח או ינשוך. כמו כן, רצוי לוודא שהגדר וכן שער החצר/הגינה הינם מוגבהים מספיק בכדי למנוע מהכלב לברוח או לתקוף אדם מעבר לגדר, או לחילופין לוודא שאין אפשרות שהכלב יחפור תחתיהם ויברח.


2.    אל תשאירו את הכלב לבד

בהמשך לסעיף הקודם: אם לא נכחתם ליד הכלב שלכם במועד הנשיכה הנטען, לא תדעו בוודאות אם הוא נשך או לא, קל וחומר לא תוכלו להפריך את גרסת התובע, ככל שאיננה נכונה. מסיבה זו הקפידו ללוות את הכלב בכל זמן ובכל מקום (ובהתאם לחוק קשור ברצועה על ידי מישהו שיכול לשלוט עליו) גם אם מדובר במקום בו ידידותי לכלבים, כביכול. 

 

3.    תמיד תקשרו את הכלב ברצועה

הדבר יבטיח פחות אופציות שיתקוף או יותקף ואז יתגונן וינשוך כלב אחר או אדם אחר. עיקרון זה אף עולה בקנה אחד עם החוק להסדרת הפיקוח על הכלבים הקובע כי יש ללכת עם כל כלב אזוק ברצועה (כלב שאינו מוגדר כמסוכן אזוק ברצועה של עד 5 מטרים ואילו לכלב מסוכן יש לשים רצועה של עד 2 מטרים וזמם). 

 


4.    בחרו בדוג-ווקר אמין

במידה ואינכם פנויים להוציא את הכלב שלכם לטיול בעצמכם דאגו שמי שיוציא את הכלב הוא אדם עליו אתם סומכים, שאינו קטין ושיכול לשלוט על הכלב. אנשים רבים, ובייחוד אלו הנעדרים מהבית שעות ארוכות, מתפתים לשכור את שירותיהם של דוג-ווקרים צעירים משום שגילם הצעיר וחוסר נסיונם מוזילים את העלויות באופן משמעותי. אך אלו אינם תמיד אחראים דיים או בעלי כוח פיזי מספק כדי לשלוט בכלב שלכם. אל תשכחו שגם אם הכלב נשך או פגע באחר, בזמן שהולך על ידי צד שלישי, אתם כבעלי הכלב וכמי שהעסיקו את הדוג-ווקרים עדיין אחראים לכל נזק שייגרם. כדי לכסות את עצמכם וודאו שלדוג-ווקר יש ביטוח צד שלישי מורחב המיועד לעסקים.

 

5.    דווחו על בעלות 

במידה ואתם מחזיקים בכלב אך אינכם רשומים כבעליו במאגר השבבים הארצי, הדבר אינו מונע הגשת תביעה, שכן ניתן לתבוע אתכם גם אם הוא בחזקתכם בלבד.

 

6.    העבירו בעלות באופן מסודר

במידה ואתם מעוניינים להעביר את הבעלות על הכלב לאדם אחר, חשוב לוודא שבמעמד העברת הבעלות בסמוך לחתימתכם על כתב הויתור בכלב, הבעלים החדש ישלח את כתב הויתור יחד עם טפסים לשינוי העברת הבעלות (רצוי שיהיה בידכם עותק של כתב הויתור הנמסר לבעלים החדש), וכן כדאי להכין הסכם ולהכניס בו סעיף לפיו ממועד העברת הבעלות, דהיינו ממועד החתימה ועוד לפני העברת הבעלות הרשמית (משום שהליך זה עלול להיות ממושך), הבעלים החדשים הם אלו האחראים הבלעדיים לכל מעשי הכלב, על כל המשתמע מכך. פעמים רבות הבעלים החדש שבחזקתו נמצא הכלב מתעצל או שוכח לטפל בנידון, ואז במידה והכלב תקף התביעה עלולה להיות רק על שמכם, או שאתם עלולים להיתבע יחד עם הבעלים החדש, משום שאתם עדיין רשומים כבעלים החוקי של הכלב במאגר השבבים הארצי. במקרה שאינכם מכוסים בהסכם עלול להיות לכם קשה מאוד להוכיח שאין לכם שום נגיעה ישירה או עקיפה לכלב ושהוא לא מוחזק עבורכם על ידי גורם שלישי, בפרט אם הבעלים החדש ינסה להתנער מאחריות.

 

כלב נושך
 

7.    היו חכמים ולא צודקים

כאמור, יש לכם אחריות מוחלטת על מעשיו של כלבכם, גם אם בתוך הבית, ברחוב או בגינת כלבים מוסדרת על פי חוק. אם לכלבכם יש נטייה להיות קצר רוח עם זרים או כלבים אחרים, או לחילופין ידוע לכם שבגינה ליד הבית מסתובב כלב תוקפני – הימנעו מראש מלהתקרב למקומות אלה ולהיקלע למצבים שעלולים להסתבך. 


8.    כסו את עצמכם מפני השכנים

השכנים שלכם מתלוננים ומעלילים על הכלב שהוא תוקפן ומאיים תדירות? תעדו את כל היציאות והכניסות שלכם עם הכלב לבניין כדי למנוע טענה כוזבת של נשיכה. 


9.    מנעו מהכלב להסתובב בלהקה 

סעיף זה רלוונטי בייחוד עבור אנשים שמגדלים כלבים בקיבוץ או מושב. כאשר הכלב שלכם מסתובב באופן חופשי עם כלבים אחרים עלולות להיווצר מספר בעיות: ראשית כל, כלבים נוטים להשתולל יותר כשהם בקבוצה. הבעיה השנייה היא שאתם כבעלי הכלב, עלולים לשאת באחריות על נזקים שנגרמו כתוצאה מנשיכה שביצע כלב אחר, ובעקבות זאת יהיה עליכם לפצות את הניזוק, משום שלא תוכלו להוכיח אחרת. הבעיה אחרונה קשורה לנושא חלוקת הנזק: במידה והניזוק לא מזהה את הכלב התוקף מכלל הכלבים שתקפו אותו (גם במידה והכלב שלכם בפועל לא עשה לו דבר או שיש לו חלק מינורי בתקיפה, נניח שרק קפץ ושרט בעוד שכלב אחר נשך את הניזוק קשות) יחול הכלל של "מעוולים ביחד ולחוד". כלומר, ניתן יהיה לחייב אתכם לשלם חלק ניכר מהפיצוי ואף את כל הפיצוי, במקרה שהבעלים האחרים לא משלמים או לחילופין במקרה ששאר הכלבים שוטטו ללא בעלים.


10.    דעו את הזכויות שלכם

במידה וכלבכם נשך ואתם עומדים בפני תביעה דעו כי בפקודת הנזיקין הרלוונטית לעניין זה יש שלוש הגנות או סייגים לאחריות הנזיקית שלכם: הסגת גבול, התגרות בכלב ותקיפה של בעליו. במקרים אלו חלה עליכם חובת ההוכחה לקיומן של הגנות אלה. כמו כן, חשוב לדעת כי סייגים אלו רחבים מאוד ותלויים בעובדות המקרה הספציפי ובשיקול דעתו של השופט.

 

11.    כסו את עצמכם מול העמותה

החלטתם לפתוח את ליבכם ואת ביתכם בפני כלב אומנה? מצוין ומבורך, יחד עם זאת חשוב להסדיר מול העמותה את עניין החבות במידה וינשוך, וכן וודאו כי אתם מבוטחים בביטוחי העמותה, כמי שמחזיקים את הכלב/ים עבורה.

 

12.    כסו את עצמכם מול הפנסיון

נוסעים לחופשה ומעוניינים להשאיר את הכלב בפנסיון? דעו שבעלי הפנסיון הם אלו האחראים לכל אירוע שקורה בפנסיון – באופן כמעט אבסולוטי. לפי פסיקות בית משפט השלום האחריות של בעל או מנהל פנסיון היא כמו של קבלן המספק שירות בשכר. מסיבה זו, אחריותו של מנהל הפנסיון מוגברת וההגנה היחידה העומדת לרשותו תהיה אם יוכיח שהנזק נגרם עקב "נסיבות שלא היה עליו לחזותן מראש ולמנען". הפסיקה פירשה זאת כנסיבות שהן בגדר כוח עליון. כלומר, מאוד קשה לבעל פנסיון להתנער מאחריות הקשורה לפגיעה של בעל חיים במהלך שהותו בפנסיון. יחד עם זאת, בעלי פנסיון רבים מחתימים את בעלי הכלבים על כך שידוע להם שהם לא אחראים על כל נזק שיגרם או יגרום כלבם במהלך שהותו בפנסיון. סעיף זה מנוגד לקבוע בפסיקה ו"אינו תופס", יחד עם זאת, מומלץ שלא לחתום על הסכם בו מופיע סעיף מסוג זה. 


13.    בטחו את הכלב 

מומלץ לעשות ביטוח לכלב, המגן מפני נשיכות צד ג'. כך במידה ואתם עומדים בפני תביעה – תישאו רק בהשתתפות עצמית, ככל שישנה. כמו כן, בביטוחי בתים/דירות קיימת הרחבה לכלבים – דאגו לבקש אותה מסוכן הביטוח שלכם. בכל מקרה יש לעיין בתנאי הפוליסה ולבחור את הפוליסה המתאימה ביותר עבורכם ולדאוג שתעמדו בתנאי הפוליסה על מנת שחברת הביטוח לא תתנער מאחריותה ותספק לכם כיסוי ביטוחי בזמן אמת. 

 

14.    טיול - רק עם מי שמתאים

דאגו שכל מי שיוצא עם הכלב לטיול, לרבות בן משפחה, הינו בעל יכולת לשלוט על מעשיו של הכלב כנדרש בחוק וברישיון ההחזקה. במידה ומדובר בכלב המוגדר כמסוכן ברישיון – יש לוודא שיצאו עימו רק בני 18 ומעלה אשר יכולים לשלוט על מעשיו. 


15.    אבטחו כלבים מסוכנים 

כלבים המוגדרים כמסוכנים בחוק וברישיון ההחזקה – מחויבים להסתובב עם זמם בכל עת על פי חוק כאשר הם מחוץ לכותלי הבית, ובתוך כותלי הבית (או החצר) כאשר ישנם ילדים מתחת לגיל 16. כאמור, נקודת המוצא היא שבעליהם של כלבים אחראים על כל נזק שהם גורמים, ולכן, במידה ומגיעים אליכם זרים הביתה ויש לכם כלב תוקפני (לא משנה מאיזה גזע) עדיף לנקוט משנה זהירות, ולהפריד בין האורחים לכלב עד שיכיר אותם. כך הנכם מונעים סיכון מיותר מחד גיסא ומצד שני מונעים מהכלב את העקה שנגרמת בשל שימת הזמם (מחסום.) 

 

 

הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לחנך את הגור שלכם לא לנשוך:

אולי יעניין אותך:

קניון לחיות - גארדן סנטר בבאר שבע

קניון לחיות - גארדן סנטר בבאר שבע

מוכרים באהבה! המקצוענים בשירות ובאיכות

להמשך קריאה »

רשת זולו

רשת זולו

כל חיה והזולו שלה. מונה 10 סניפים ברחבי הארץ

להמשך קריאה »