פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

בעיות קרישה ודימומים בכלבים

דימומים מסיבות שונות ורקעים שונים, ובעיות קרישה אצל כלבים אינן תופעות נדירות, ואנו כווטרינרים עדים לא מעט לבעיות מן הסוג הזה. בעיות אלו יכולות לסכן את בעל החיים במידה רבה ולכן דורשות אבחון יסודי ולעיתים ממושך, וטיפול (לעיתים מיידי) נכון.

בעיות קרישה ודימומים בכלבים

כווטרינר נייד המגיע לביקורי בית, לרב עוסק במקרים יותר טריביאלים,אך לעיתים גם נתקל במקרים מעט יותר מסובכים הדורשים אבחון מעמיק נוסף ועל מקרה כזה ארצה להרחיב וממנו לפתוח צוהר קטן לנושא מרתק של דימומים ובעיות קרישה בכלבים.

אתחיל בתיאור מקרה, לא שלם (מסיבות הקשורות לרצון הבעלים הכלבה הורדמה לפני סיום האבחון).
אל קטי, כלבה מעוקרת, מעורבת כבת 11 שנים, הגעתי באחר צהריים חם של חודש אוגוסט. התלונה העיקרית של בעליה הייתה על דימום שלא נפסק מהחניכיים וכן דימום נוסף מאזור העורף (לאחר שהוציאו קרצייה מהמקום) שלא נפסק.
בהגיעי אליה, אכן ראיתי דימום קל בחניכיים ולמעשה בכל הפה, וכן דימום נוסף מפצע שטחי מהעורף. פרט לכך באותו זמן לא היו סימנים קליניים נוספים. הדימומים בחניכיים וכן הדימום בעורף שלקח הרבה יותר מידי זמן לעוצרו וכן העובדה שלא הייתה מטופלת באופן סדיר כנגד קרציות העלו את החשד כי לקטי יש בעיית קרישה שיכולה לנבוע ממספר גורמים. המלצתי לבעלים על ביקור במרפאה ווטרינרית לצורך המשך אבחון ובדיקות דם כלליות.
לאחר כיומיים נוספו סימנים קליניים נוספים אשר כללו הקאות דמיות, צואה שחורה ודם בלשכה הקדמית של העין. מייד הפניתי את הבעלים למרפאה להמשך אבחון וטיפול מיידי.
באופן כללי כל דימום נרחב שלא נפסק לאחר מספר דקות של הפעלת לחץ על המקום, דימומים מפתחי גוף וכן צואה שחורה מחייבים אבחון וטיפול מידי.

במקרה של דימומים מן הסוג המדובר חשוב לנו כווטרינרים להבדיל בין דימום הנובע מבעיה של פקטורי קרישה (לדוגמא: מהרעלות אנטי קואגלנטים, או בעיות כבד וחוסר בויטמין K) שלרב מדובר בדימומים נרחבים מפתחי גוף לבין דימומים הקשורים מבעיות של טסיות (המהוות את ה"פקק" הראשוני כאשר הגוף מנסה להפסיק דימום) ואז לרב מדובר בדימומים יותר שטחיים וכן בהמצאות של שטפי דם שטחיים בעור (פטכיות ואכימוזות).
הסיבות לדימומים הן רבות ולכן הבעלים צריכים להבין כי בכדי להגיע לאבחון סופי צריך לעשות מספר בדיקות.

בכדי לעשות מעט סדר אחלק ואפרט בקצרה את בעיית הדימומים לשתי קטגוריות (כפי שהזכרתי למעלה):
1.דימומים הקשורים לפתולוגיה בפקטורי קרישה ומסלולי קרישה- לרב מדובר בדימומים נרחבים. הגורמים הנפוצים לכך הם הרעלה של חומרים מונעי קרישה (כגון: רעל עכברים לסוגיו השונים) או בעיות כבד הגורמות למחסור בויטמין K – אשר הנו פקטור מרכזי המיוצר בכבד ומשתתף בקסקדת הקרישה. בכדי לאבחן גורמים אלו יש לעשות בדיקה של מסלולי הקרישה וזמן קרישה (PTT, PT ) וכן יש צורך בספירת דם וביוכימיה כללית ולעיתים אף נמשיך בהדמיה של הכבד בעזרת אולטרא סאונד.
2. דימומים הקשורים לפתולוגיה בטסיות הדם (בכמות הטסיות ו/או בתפקודם)- הסיבות הנפוצות יכולות לנבוע מגורמים זיהומיים כגון ארליכיה הידועה יותר כקדחת הקרציות, גורמים אימונים כגון IMT (immune mediated thrombocytopenia ) וכן מגידולים סרטניים אשר משפיעים בעקיפין על כמות ותפקוד טסיות הדם.
בכדי להגיע לאבחנה הנכונה יש צורך בהיסטוריה מפורטת הכוללת טיפול או אי טיפול בקרציות, ספירת דם וביוכימיה כללית של הדם, בדיקות מיוחדות הקשורות לטסיות הדם- יכולות לכלול בדיקה של מח העצם לבדיקה של מצב תאי האב המייצרים טסיות וכן בדיקות מיוחדות לבדיקת נוכחות נוגדנים כנגד הטסיות. לעיתים, אם יש חשד למעורבות של גידולים בכלבים מבוגרים נצטרך לעשות בדיקות הדמיה כגון אולטרסאונד ו/או צילומי רנטגן.
קטי עברה בדיקות דם כלליות וכן מבחני קרישה והחשד העלה, בשלב ראשון, כי היא סובלת מקדחת קרציות ולכן החלה טיפול בדוקסילין. לאחר כיומיים לא היה שיפור במצבה והבעלים, אשר לא רצו בהמשך אבחון, החליטו לבצע הרדמת חסד.


בתמונה:
שטפי דם קטנים (פטכיות) בחניכיים של הכלב כתוצאה מבעיות בטסיות הדם.

לסיכום, אבחון של דימומים יכול לעתים להוות אתגר הדורש לא מעט בדיקות.
מבחינתנו, עלינו לעשות את המרב ולטפל בכלבינו כנגד קרציות וכן לנסות ולוודא כי לא יכניס לפיו דברים מהרחוב העלולים להיות מסוכנים לבריאותו (רעלים וכד').

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »