פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

עין דובדבן בכלבים וחתולים

ישנן כל כך הרבה מחלות עיניים מוגדרות בכלבים וחתולים, כך שווטרינר כללי אינו יכול לטפל בכולן בעצמו. לשם כך קיימת התמחות ארוכה ומעניינת שבסופה הווטרינר שמתמחה בתחום, מקבל את התואר מומחה ואת הידע הדרוש לטיפול במחלות עיניים בחיות מחמד- אופתלמולוג.

עין דובדבן בכלבים וחתולים

לשמחתי הרבה, ישנם לא מעט מקרים הנחשבים "קלים" יותר, בהם ווטרינר כללי יכול להעניק טיפול בחיית המחמד בעצמו, וללא תמיכת מומחה. אחד מן המקרים שמרתיעים מאוד את בעלי הכלבים, אך הרבה פחות את הווטרינרים הוא תסמונת-"עין דובדבן" או "קריסת בלוטת הדמעות של העפעף השלישי".
שלא כמו בבני אדם, לכלבים וחתולים יש עפעף שלישי אשר מגן על הקרנית והאיברים הפנימיים של העין. תחת העפעף נמצאת בלוטה חשובה אשר נקראת "בלוטת העפעף השלישי" ותפקידה הוא ייצור חלק גדול מהדמעות אשר מגינות ומונעות את התייבשות העין.
עין דובדבן נגרמת כתוצאה מכך שבלוטת העפעף מוגדלת מאוד ויוצאת ממקומה הטיבעי תחת העפעף. שם היא משתפשפת ומתייבשת דבר היוצר דלקת נוספת ונפיחות רבה. הסיבות לכך אינם ברורות, אך ישנם השערות גנטיות לגבי החלשות המרכיבים שבונים אותה וגורמות לדלקת מסיבות לא ידועות.
המחלה עלולה לצוץ אצל חתולים אך נפוצה הרבה יותר בקרב כלבים קטנים. הגזעים הנפוצים כוללים קוקר ספניאל, בולדוג אנגלי, שי-צו, לאסה אפסו, פקינז, בולדוג אנגלי, ביגל, אך יכולה להופיע גם בגזעים אחרים. אצל רוב הכלבים התופעה מופיעה מתחת לגיל שנה אך לפעמים ניתן לראות הופעה ראשונה גם אחרי גיל זה.
הסימנים הקלינים כוללים מסה אדומה הבולטת לכיוון מרכז העין (עין דובדבן), דימוע יתר עם סימני הפרשות וגירוי באזור. בד"כ ניראה את התופעה מתחילה בעין אחת בלבד אך בהמשך יכולה גם להופיע בעין השנייה.
במקרים קלים וחדשים אשר לא עברו למצב כרוני, ניתן לטפל באמצעות טיפול מקומי במשחות וטיפות עיניים. הטיפול בד"כ יעיל אך המחלה חוזרת לאחר מספר חודשים או שבועות ובשלב מסויים הטיפול המקומי אינו יעיל יותר ויש לעבור לאמצעים כירורגים על מנת לטפל בבעיה. הטיפול הכירורגי כולל ניתוח אשר בו אנו מחזירים את הבלוטה למקומה הטיבעי תחת העפעף השלישי ומעגנים אותה בעזרת תפר מיוחד. ישנם מיקרים שדורשים ניתוח חוזר לאחר מספר שבועות אך בדרך כלל טיפול כירורגי אחד פותר את הבעיה. חשוב לציין שטיפול מקומי לאחר הניתוח הוא הכרחי והזמן לחזרתה לגודל הטיבעי נע בין 4-8 שבועות לאחר הניתוח.

לסיכום- המחלה נפוצה בעיקר בקרב כלבים קטנים אך ניתנת לטיפול בעזרת טיפול מקומי וניתוח פשוט יחסית. במקרים בהם אתם מבחינים בגירוי עייני בחיית המחמד שלכם, אל תתמעמעו וגשו לווטרינר על מנת לזהות ולטפל מוקדם בבעיה, כך תמנעו ממנה חוסר נוחות וכאב מיותר.

עד הפעם הבאה, שימרו עליהם בריאים וחזקים.
שלכם- ד"ר אוהד טילס מרקוס

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »