פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

גלגול הפרפר כמשל לחיים

מחזור החיים של הפרפר, כמו התהליך הטיפולי, הוא תהליך של השתנות בשלבים. הגלגול, שתחילתו שרירותית, מביצה דרך זחל, לאחריו גולם ולבסוף פרפר שמטיל ביצים, מסמל עבורנו את המחזוריות האינסופית של שינוי וטרנספורמציה עצמית.

גלגול הפרפר כמשל לחיים

הגילגול בטבע מורכב משלבים שונים: ביצה-זחל-גולם-פרפר-ביצה-וכו'...

שלב הביצה הראשוני מסמל תהליך הפריה ראשוני. במישור החיים ניתן להקביל גיל זה לשלבים הראשוניים של התפתחות העובר ברחם וגדילתו שם עד הלידה. במישור המטאפורי לחיי הרגש והמחשבה ניתן לראות שלב זה את הרעיונות והמחשבות עדיין בגדר פוטנציאל שלא יוצא לפועל. עם בקיעת הזחל מתחיל הרעיון להתממש. אכילת הזחל וגדילתו מסמלים עבורנו את ה"אכילה" הרוחנית, טיפוח ורכישת ידע ומשאבים הנדרשים לנו למימוש הרעיון. בהקבלה לחיי האדם זהו השלב בו נולד התינוק והוא מתחיל ברכישת מיומנויות שונות במגוון ערוצי התפתחות עד לשלב הילדות המאוחרת בו כל המיומנויות כמעט נרכשו אך ה"עצמי", האישיות עצמה עדיין לא הבשילה לכדי אישיות בשלה. עם ההתגלמות, ישנו תהליך של כניסה פנימה, התבוננות פנימית בתוך הגולם המוגן ומנותק מהסביבה במטרה לבחון דברים מחדש, לגבש את הרעיון בצורתו הסופית והבשלה. זהו זמן שמאפשר לנו המתנה לדברים שאינם תלויים בנו. שלב זה כונה אצל פרויד שלב החביון. בשלב זה ישנה התכנסות פנימה של הילד על סף ההתבגרות. מבשילים בו רעיונות שונים בנוגע לעצמו ולציפיותיו מהחיים. הוא מסדר לעצמו את סדר עדיפויותיו לחיים על פי העקרונות והערכים אותם למד בשלב ה"זחל". בתקופה זו הילד מרוכז ומכונס בעצמו, ממש כאותו הגולם. לבסוף, אחרי תקופה שנראית כאילו דבר לא מתרחש בה, אך עיקר העבודה והשינוי נעשים בה, מגיח מהגולם הפרפר. הילד שסיים את שלב החביון פורץ החוצה כאדם בוגר יותר, יציב יותר ורציני. הוא מתחיל ליישם את הדברים שיקדמו אותו בדרך בה בחר ללכת לפי סדר העדיפויות שקבע וסולם הערכים אותו אימץ. מבחינת התפתחות רעיונית בשלב זה מגיח לעולם התוצר הסופי, המוגמר שניתן להציגו לכל, ליישמו בחיים ולהתפתח ממנו לרעיונות חדשים שיחלו את הגלגול מחדש...
בטיפול, נראה את המטופל מגיע כאשר הוא נמצא בשלב הביצה מבחינת הקושי איתו הוא מתמודד. הטיפול מסייע בידו להגיח מהביצה החוצה, "לבלוע" את הפרשנויות, השיקופים, ההכלה והתהליכים הטיפוליים הנוספים שעולים בטיפול ממש כשם שהזחל אוכל בשלב זה כל עלה שימצא בקרבתו. אך אל לנו לטעות כי במשך כל הטיפול ניזון המטופל ממה שיש בידינו לתת לו. בשלב מסוים יתכנס המטופל בעצמו, יחשוב על הדברים, יפנים את חלקם וידחה אחרים, יעבור תהליך פנימי של שינוי שרובו יהיה סמוי מענינו. נוכל להביט בו במהלך המפגשים הטיפוליים, אך לא לרדת לעומק מחשבותיו ולפרש את מבע עיניו. בשלב זה הוא ה"עובד" בחדר ואנו, כמטפלים יכולים רק ללוותו.
עלינו להיזהר בשלב זה. ממש כשם שפרפר ימות אם נוציא אותו מהגולם טרם זמנו, אם נסייע לו לפרוץ את המעטפת הכובלת אותו ומנתקת אותו מהסביבה החיצונית, כך יכול התהליך הטיפולי והפנימי שעובר המטופל להיקטע באחת אם נקדים להוציאו מהתהליך הפנימי אותו הוא עובר ונזדרז לפרש, לשקף ולבקשו לשתף אותנו בתובנות אליהן הגיע במטרה לכוונו ליישומן במציאות. אך אל ייאוש. כאשר יגיע הרגע הנכון, יגיח מתוך השקט וההסתגרות מטופל שונה מזה שקיבלנו בתחילת הדרך. השינוי שעבר יראה לעיננו ויצא לפעול במציאות. בשלב זה מוכן המטופל שלנו לפרוש כנפיים ולעוף...תפקידנו כמטפל מלווה לתהליך הסתיים.

    

לכל שלב בתהליך יש את הערך שלו והם כולם נחוצים במידה שווה לקיומו של התהליך, הן במישור הביולוגי בחייו של פרפר והן במישור הטיפולי ובחיים בכלל. אל לנו להזדרז ולזרז. כל שלב יבוא לסיומו בזמן הנכון ביותר עבור מי שעובר אותו.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »