פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

חתום בנשיכה

השעה אחת בלילה. אני מקבל טלפון חירום. מהצד השני נשמע קול מבוהל: "כלב ענק נשך את הכלבה שלי, ננעל על צווארה למשך שתי דקות וכעת היא שוכבת על הצד עם לשון סגולה".

חתום בנשיכה

אני מזמין את בעלי הכלבה להגיע בדחיפות לביקור חירום במרפאה בכפר סבא.

בעת הבדיקה מתברר לי שהכלבה נפגעה במספר מוקדים מסוכנים - בצוואר, באוזניים ובעורף. לאחר ייצוב ראשוני ושליטה בדימומים, אני מחליט לטשטש אותה כדי לראות מה חומרת הנזק. לאחר טשטוש קל אנו מבצעים גילוח ובדיקה מקיפה שמראה את פצעי כניסת השיניים, נזק לעור ולרקמת השריר מתחת.

למרות חומרת המצב, לשמחתי קנה הנשימה תקין והדימומים שעכשיו כבר נמצאים תחת שליטה, לא מסכנים את חייה. במקרה זה התפירה בהרדמה בוצעה בהצלחה, והכלבה התאוששה תוך יום-יומיים מהטראומה הלא נעימה שעברה עליה ועל בעליה.

מקרי נשיכה אינם דבר נדיר במרפאות הווטרינריות. ניתן לראות חתולים וכלבים נלחמים על טריטוריה, אוכל, שליטה, אפשרויות זיווג ועוד. לא פעם כלבים או חתולים אשר מעורבים בקטטות, נותרים עם פצעים שמזדהמים.

הסימנים הנפוצים לאחר זיהום כוללים: חום, חוסר תיאבון, חולשה כללית, כאב או צליעה באזור הפגוע, בנוסף ניתן לראות "בליטה חמה" באזור הנשיכה,

ולעיתים גם הפרשות. אזורים נפוצים לפגיעה הם הצוואר, הרגליים, הראש, החזה, הכתף, הבטן ואזור פי הטבעת.

הטיפול חשוב עד מאוד, ויש לבצעו כמה שיותר קרוב לזמן הנשיכה בכדי למנוע זיהומים מיותרים. במקרים בהם החיה מאפשרת טיפול ללא טישטוש, אני מגלח את פרוותה באיזור הנשיכה, מבצע שטיפה להסרה מכנית של החיידקים והליכלוך, מנקה ומחטא. במקרה וישנה רקמה לא בריאה או כל גורם אחר אשר יכול לעכב החלמה, יש להסירו מיידית.

אין לתפור פצע מזוהם או מלוכלך בגלל האפשרות ליצירת אבצס. במקרה של אבצס (מצבור של מוגלה מוקף ברקמה מודלקת), יש לנקז, לחטא ולהשאיר את הפצע פתוח ללא תפירה (ניתן להוסיף נקז או תחבושת). הטיפול התרופתי עד להחלמה מלאה יכלול אנטיביוטיקה להשמדת הזיהום ונוגדי דלקת.

תפירה בהרדמה מתבצעת רק אם ישנם מספר קריטריונים חיוביים: עברו מקסימום 6-8 שעות מזמן הפציעה, הזיהום נמוך ויש נזק מינימלי לרקמות. כמובן שגם בתפירה יש צורך במתן אנטיביוטיקה ונוגדי דלקות.

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »