פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

לעבור דירה עם חתול

חתולים הם חיות טריטוריאליות, ומעבר דירה עלול להיות להם טראומתי – עד כדי בריחה מהבית., כיצד ניתן לסייע לחתול להסתגל לבית החדש?

לעבור דירה עם חתול

סוף עונת הקיץ ותחילת שנת הלימודים היא עונת השיא במעברי דירות. בני אדם יודעים להכין את עצמם רגשית לפרידה ממקום המחיה, אך עבור ההולכים על ארבע החוויה עלולה להיות קשה. "מעבר דירה הוא מבצע לא קל למרבית החתולים, ויש להתכונן אליו בהתאם", אומר ד"ר דני פרוידנטל, "חתולים הם חיות טריטוריאליות מטבען והם זקוקים לביטחון במקום מגוריהם. הם צריכים להכיר את המקום, ולכן הם מסמנים אותו בעזרת בלוטות ריח. הם מכירים כל חפץ, צליל וריח במקום מגוריהם ובני הבית מהווים חלק מהותי ובלתי נפרד מחייהם. לפיכך, יש לבצע את המעבר באופן הדרגתי שיפחית את הטראומה ככל הניתן."

טיפים למעבר דירה שליו ובטוח:
1. המולת האריזות בבית, הטריטוריה המוכרת של החתול, עלולה לגרום לו ללחץ וחרדה. בזמן האריזות הגבילו את החתול לחדר אחד בבית שבו אינכם עסוקים במלאכת האריזה. כל צרכיו של החתול אמורים להיות זמינים בחדר זה: אוכל, מים, ארגז חול חפצים מוכרים ומשחקים.
2. עוד טרם המעבר, הרגילו את החתול לארגז הנשיאה שלו – אם עדיין אין לכם אחד כזה, קנו ארגז נוח ומרווח, שימו בתחתית שלו שמיכה נעימה והכניסו לעתים גם חטיפים יבשים האהובים על החתול. השאירו את הארגז פתוח במקום נעים לחתול, ואפשרו לו להיכנס אליו בחופשיות מבלי לסגור אותו. יש להשתמש בארגז הנשיאה עבור העברת החתול לביתו החדש.
3. בזמן אמת, לפני שאתם מכניסים את החתול לארגז, דאגו לענוד לו קולר אלסטי ועליו תג עם מספר הטלפון שלכם ושם משפחתכם. אם ידוע לכם שהחתול נלחץ מנסיעה ברכב, ניתן להתייעץ עם וטרינר מראש לגבי תרופת הרגעה עבורו.
4. חשוב שהחתול לא יחווה את ה''בלגן'' של האריזות ושל המעבר ויקבל מקום מסודר, נוח ובטוח מפני בריחה בשל הלחץ גם בדירה החדשה. כאשר תגיעו לביתכם החדש, מומלץ להתחיל בסידור החדר של החתול, בו הוא יוכל לשהות בתקופת פריקת האריזות. דאגו שיהיו שם האביזרים והרהיטים המוכרים לחתולכם ואהובים עליו – שמיכות וכורסה שאהובים עליו במיוחד, ארגז והחול הקבוע שלו, כלי האוכל והמים הרגילים, ארגז נשיאה, המזון הקבוע, הצ'ופרים, וכדומה. כך תוודאו שלחתול תהיה סביבה יציבה, בה הוא ירגיש בטוח. מאחר וחתולים נוטים לברוח כשהם מתוחים, חשוב מאד שחלון החדר יהיה סגור, ושהחתול לא יוכל לצאת דרכו.
5. חשבו על חדר אחד בדירה החדשה שהחתול ישכון בו בתקופת ההתאקלמות. עדיף שהחדר יהיה חדר השינה שלכם או חדר העבודה, כדי שהוא יהיה אתכם זמן רב ככל שניתן. דאגו לסגור את הדלת היטב ולנעול את החלונות בחדר בו מיקמתם את החתול וזכרו שאין מדובר בעונש, אלא בדרך סבלנית שתקל על החתול להתרגל לדירה החדשה בהדרגה ובהתאם לאופיו ולעכל בזמנו החופשי את כל השינויים.
6. משך תקופת ההתאקלמות של החתול היא בין שבוע לחודש – תלוי באופיו, בגילו של החתול וכמובן גם באורח החיים שלכם. במהלך תקופת ההתאקלמות עדיף להגביל את החתול לשהייה בבית בלבד, על מנת שלא יברח. רק לאחר שהוא יכיר את הריח של הבית החדש הוא ידע לאן לחזור, ואז ניתן יהיה להוציאו.
7. אחת מאסטרטגיות ההתמודדות של חתולים עם החרדה המלווה במקום חדש היא התחבאות, ויש לאפשר לחתול לעשות זאת. ניתן לעודד את החתול לצאת ממקום המחבוא, אך אין למנוע זאת ממנו לחלוטין.
8. אם נראה שהחתול לא מסתגל למקום המגורים החדש, או שהוא מסרב לאכול במשך מספר ימים, יש להתייעץ עם הווטרינר. דאגו לבדוק מבעוד מועד היכן ישנו וטרינר סמוך לאזור מגוריכם החדש, ובאילו שעות הוא מקבל קהל.
9. אם החתול רגיל לשהות מחוץ לבית, נסו לדאוג ליציאה בטוחה וקבועה לחצר עבורו גם בבית החדש – אבל רק לאחר שבועיים ששהה בבית סגור.
10. חשוב לזכור כי החתול מתרגל לעולם שיצרתם עבורו ותנודות חדות ממנו, אשר לא נשקלו בכובד ראש, עלולות להלחיץ אותו עד מאד. לפיכך, אם החלטתם לעבור דירה וחשבת לזנוח את החתול בדירה הישנה – אל תעשו זאת, זו אכזריות לשמה! כשם שאין משאירים חברים, כך אין עוזבים את חיית המחמד!

דר' דני פרוידנטל הנו הווטרינר הראשי של סימאו וד"ר פט מותגי מזון גורמה לחתולים.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »