פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

האם תספורת טובה לכלבים

רבים שואלים האם כדאי לספר את הכלב? ואם לספר אז לאיזה גובה? והאם התספורת מועילה או מזיקה לכלב?

האם תספורת טובה לכלבים

שאלות אלו מופיעות בעיקר בתקופת הקיץ אבל לא רק.
בכדי לתת תשובה רצינית ועניינית צריך להביא את מכלול הדברים הקשורים בכלבים בכלל, והגזעים השונים בפרט.

ראשית יש להבין מספר דברים בסיסיים:

א. מערכת הצינון של הכלב שונה מהותית משלנו והיא נעשית בעיקר דרך הפה ע"י נשימות מהירות וקצרות (הלחתה) לנו זה נראה שהכלב סובל אבל זאת דרכו הטבעית להתקרר.

ב. יש לדעת כי הכלבים ה"טבעיים" כלומר אלו שהתפתחו לצד האדם לאורך השנים מבלי שנעשתה בהם הכלאה מכוונת ליצירת גזע חדש ויעודי אלא רק סלקציה גנטית פתחו בצורה אבולוציונית פרווה שמתאימה לאזור ולאקלים בו הם חיים, כמו-כן יש לזכור כי היכולת של הכלב להסתגל לתנאי מזג האוויר והסביבה בה הוא חי גבוהים ומהירים משל בני האדם.

ג. הכלבים ה"מהונדסים" שאותם פיתח האדם לצרכיו תוך התערבות מסיבית בגנטיקה שלהם יוצרים מספר בעיות גם בסוג וטיב הפרווה שלא תמיד מתאים לאקלים ולסביבה בה הכלב חי ובהחלט יוצר לגזעים מסוימים בעיות רבות בתקופה החמה.

ד. בגזעים מסוימים של כלבים המציגים בתערוכות יש לעשות תספורת תקנית לגזע ובגזעים אחרים מריטה (סוג של תספורת) שאינם בהכרח קשורים ו/או מותאמים לאקלים או לסביבה.

ה. כאשר מספרים כלב המרקם של הפרווה החדשה, המבנה שלה ולעיתים גם הצבע משתנים.

ו. פרוות הכלב נועדה בין השאר בכדי להגן על עור הכלב ובמקרים רבים משמשת גם כמבודד מול חום, קור ורטיבות.

רוצים לספר את הכלב? היכנסו לעמוד הראשי של מספרה לכלבים.

ועכשיו לעניין לספר או לא לספר? לאור כל מה שכתבתי למעלה התשובה תלויה בגזע הכלב וביכולת שלו להתאים עצמו למזג האוויר ולתנאי הסביבה בארץ גזע הפקינז למשל הסובל מבעיות נשימה שמקשים על יכולת הצינון שלו ובנוסף פרוותו צפופה נשירה ומתקשה לבודד.

לכן במידה והוא מבלה זמן רב ללא מזגן מומלץ לספר בקיץ . לעומתו לשי-צ'ו למרות אפו הפחוס יחסית פרוותו מבודדת היטב והוא בעל עור רגיש ולכן לא מומלץ לספר אותו. אלא להבריש היטב בכדי למנוע קשרים ולתת לפרווה לבודד בצורה מיטבית.

כלב הסאן ברנרד למשל מתקשה מאוד להסתגל לאקלים בארץ אך התספורת לא ממש תעזור לו כי הוא בעל שכבת שומן עבה מתחת לעור והיא הגורמת לו לסבול מהחום ולא פרוותו שתפקידה העיקרי הוא למנוע מרטיבות לחדור מתחת לפרווה ולהגיע לכלב.

כלבים "טבעיים" ברוב המקרים מסוגלים להתמודד היטב עם האקלים והסביבה ואני לא ממליץ לספר אותם אלא להבריש יום יום ובעיקר בעונות המעבר את השיער המת בכדי לאפשר לפרווה לבצע היטב את עבודתה.

בכלבים ה"מהונדסים" יש להבחין בין אלו שמסוגלים להתמודד היטב עם האקלים והסביבה ובין אלו שלא.
כאשר החלטנו לספר כלב רצוי לנצל את היתרונות שבתספורת.

כלומר לא לספר נמוך מידי במקומות החשופים לשמש, ולספר כך שאפשר יהיה בקלות לזהות פרעושים וקרציות כמו בעורף, צוואר, אוזניים ובבסיס הזנב. רצוי גם לספר היטב את כפות הרגליים, בין האצבעות ולסדר את הציפורניים במידת הצורך.

לסיכום זכרו הכלב אינו בן אדם ופרוותו משמשת אותו בדרכים שונות מאשר השיער שלנו ולכן צריך לשקול את נושא התספורת על יתרונותיה וחסרונותיה בכבד ראש.

שנה טובה!

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »