פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

הזנה נכונה של חתולים

תזונה נכונה היא אחד מהגורמים החשובים ביותר לבריאותו ולאיכות חייו של החתול. זו אחריותנו כבעלים של חתולים לספק לחתול את כל צרכיו לגדילה ולקיום, ולשם כך עלינו להבין מהם הצרכים התזונתיים של חתולים.

הזנה נכונה של חתולים

הצרכים התזונתיים של קרניבורים אובליגטוריים
חתולים הם קרניבורים אובליגטוריים- כלומר טורפים בהגדרתם, שאינם יכולים לחיות ללא הזנה במזון מן החי. בכך הם שונים מכלבים ומאנשים, שיכולים לשרוד גם ללא הזנה בשרית.
בסביבתם הטבעית, החתוליים הם טורפים הצורכים טרף עשיר בחלבונים, עם כמות בינונית של שומנים וכמות מינימלית של פחמימות. חתולים זקוקים לנוטריינטים נוספים, כולל ויטמינים, מינרלים, חומצות שומן וחומצות אמינו. הנוטריינטים הללו הם אבני הבניין של רקמות הגוף, והכרחיים לתהליכים הביולוגיים המתרחשים בגוף.

הדבר החשוב שיש לזכור לגבי חומרי המזון, ובמיוחד לגבי ויטמינים ומינרלים, הוא שהחתול זקוק לכמות מסויימת מהם בתזונתו, ולא יותר. יכול להיות מצב של הזנת יתר בנוטריינרים הללו. לכן אין לתת לחתולים תוספי תזונה שונים המיועדים לבני אדם. אלה לא רק שאינם נחוצים, הם אף עלולים להיות מזיקים.
חשוב לזכור שחתול אינו כלב קטן ואינו בן אדם... לחתולים מטבוליזם ייחודי, ומה שמתאים לנו עלול להיות מזיק לחתול שלנו.
מזון חתולים מאיכות טובה מבטיח אספקה מתאימה של ויטמינים ומינרלים בתזונת החתול, ואין לתת תוספי מזון שונים ללא התייעצות עם וטרינר.

נוטריינט חשוב נוסף הוא כמובן מים שעוזר בויסות של טמפרטורת הגוף, בעיכול המזון, בהפרשת פסולת מן הגוף ועוד. חשוב לספק לחתול מים נקיים, טריים וזמינים בכל שעות היממה.

מהם סוגי המזונות המסחריים לחתולים?

מזונות מסחריים של חתולים מסווגים למזונות יבשים, מזונות לחים ("Semi-Moist"), ומזונות משומרים. המוצרים הללו שונים זה מזה בתכולת המים שבהם, כמות החלבון, כמות הקלוריות, רמת טעימות ורמת הנעכלות. השוני בין המזונות מושפע מתהליכי הייצור השונים של המזונות.

מזון יבש
מזון חתולים יבש מכיל 6-8% מים. מזונות יבשים יכולים להכיל בשר או מוצרי בשר, עוף או מוצרי עוף, דגנים, דגים, סיבים תזונתיים, ותוספי ויטמינים ומינרלים. כל אלה עוברים תהליך של עיבוד, דחיסה וייבוש לכופתיות. לאחר מכן הכופתיות עוברות תהליך של ציפוי בחומר מזון בעל טעימות גבוהה, כגון שומן בשר.
היתרונות העיקריים של מזון חתולים יבש הוא עלות יחסית נמוכה, והאפשרות לתת לחתול מזון חופשי לפי רצונו וללא הגבלה. חתולים נוהגים לנבור במזונם ולאכול מספר פעמים ביום, ולרוב גם בלילה, ולכן זמינות של מזון יבש ללא הגבלה מאפשרת להם לגשת למזון מתי שהם רוצים. מצד שני, מזון יבש עשוי להיות פחות טעים לחתול.
חשוב מאד לאחסן מזון יבש במקום יבש וקריר, באריזה סגורה, ולא להשתמש במזון לאחר תאריך תפוגתו (המוטבע על האריזה). פעמים רבות בעלים קונים אריזות גדולות של מזון, שמספיקות למספר חודשים, ולכן חשוב לבדוק את תאריך התפוגה בזמן הקנייה. אחסון ממושך של המזון פוגע בתכולת הויטמינים הפעילים שבו, ומגביר את הסיכוי לכך שהמזון יהפוך מעופש.
כדי לשמור על טריות וטעימות המזון, כדאי לאחסן מזון חתולים יבש במיכלים סגורים.

מזון Semi-Moist
מזון זה מכיל כ-35% מים ונראה ככופתיות רטובות. המרכיב העיקרי במזון זה הוא בשר ומוצרי בשר, והוא מכיל גם סויה, דגנים וחומרים משמרים. המחיר הוא לרוב בטווח הבינוני, וזהו מזון טעים יותר לחתולים לעומת המזון היבש. ניתן לתת גם את המזון הזה ללא הגבלה לאורך כל שעות היממה, אבל אחרי פתיחת האריזה יש ירידה בטעימות ועליה בסיכוי לקלקול עקב התייבשות.
מזון משומר
מזון משומר לחתולים מכיל לפחות 75% מים, ומהווה בין השאר מקור טוב גם למים. מזון משומר הוא יקר יותר, ובעל טעימות גבוהה יותר לעומת מזון יבש. מזון משומר מגיע בטעמים שונים, ורוב החתולים מעדיפים אותו על פני מזון יבש. מזון משומר מתאים במיוחד לחתולים בררנים שמסרבים לאכול מזון יבש. למזון משומר יש חיי מדף ארוכים יותר כשהוא סגור, אולם מרגע שפותחים את הקופסא יש לשמור עליה בקירור. מזון שימורים מכיל לרוב בשר ומוצרי בשר כמרכיבים עיקריים. עם זאת, חלק ממוצרי השימורים מכילים מזון לא מלא ולא מאוזן ואינם מתאימים כהזנה יחידה לחתול. חשוב לקרוא את התווית על הקופסא ולוודא שמדובר במזון מלא ומאוזן.

כיצד אבחר מזון לחתול שלי?
מזון מסחרי מאיכות טובה פותח באופן מדעי כדי לספק לחתולים הזנה מאוזנת ומלאה, עם תכולה נכונה של קלוריות ונוטריינטים. קיימים סטנדרטים מינימליים בסיסיים להזנת חתולים, שנקבעו על ידי ועדות מומחים, וחלק גדול מיצרני מזונות לחתולים משתמשים בסטנדרטים הללו בייצור המזון.
כאשר אתם קונים מזון לחתולים, מומלץ לקרוא את התווית על האריזה וזוהי הדרך הטובה ביותר להשוות בין סוגי המזונות. יצרני מזון לחיות מחמד מחוייבים לספק מידע לגבי תכולת המזון והערכים התזונתיים על גבי האריזה. כמו כן חשוב לוודא שמדובר במזון מלא ומאוזן.

במהלך חייו של החתול קיימות תקופות בהן יש דרישות תזונתיות שונות. תקופות אלה הן תקופת הגורות (הגדילה), תקופת הבגרות, הריון והנקה. על אריזת המזון צריך להיות מצוין לאיזו תקופה המזון מתאים.

בבחירת מזון לחתול, חשוב לקרוא את המרכיבים על האריזה. התווית מפרטת את כל מרכיבי המזון, כולל חומרים משפרי טעם, צבעים מלאכותיים וחומרים משמרים. סדר המרכיבים המצויינים על האריזה הוא על פי משקלם היחסי במזון. בשר, מוצרי בשר ודגים צריכים להיות מצויינים כאחד מהמרכיבים הראשונים ברשימה. הדבר מעיד על כך שהמזון מכיל את כל הצרכים מן החי ומספק חומצות אמינו וחומצות שומן חיוניות. קיימים מרכיבים תזונתיים שלעיתים נפגעים במהלך תהליך הייצור של המזון, ולכן יש מצבים בהם ישנם במזון תוספים של מרכיבים כגון חומצת אמינו טאורין, וויטמינים מסוג B כולל תיאמין וניאצין.

ברגע שהחלטנו שמזון הוא מזון מלא ומאוזן, בחירה בין סוגי המזון קשורה להעדפתו של החתול. ישנם חתולים שאוהבים מזון משומר וכאלה שמעדיפים מזון יבש, וחתולים רבים אוהבים ערבוב של השניים. ישנם חתולים שמעדיפים טעם מסויים על אחר, ויש כאלה שאוהבים צורת כופתיות מסויימת על פני האחרות.
קיימים בשוק מגוון רחב של מזונות מלאים ומאוזנים לחתולים בשלבי החיים השונים, ועלינו לבחור את המזון המתאים ביותר לחתול שלנו.

מה לגבי מזון ביתי?
ייצור מזון מלא ומאוזן בבית הוא תהליך הדורש השקעה וזמן. מומלץ להאכיל חתול במזון מסחרי, אלא אם הוטרינר המליץ על מזון ביתי ספציפי מסיבה בריאותית.

האם אפשר לתת לחתול חטיפים?
אפשר לתת לחתול מידי פעם חטיפים המתאימים לחתולים, אך לא כדיאטה קבועה. המרכיבים התזונתיים בחטיפים של חתולים אינם מאוזנים ואינם מלאים, ואין לתת אותם לעיתים קרובות מידי. ככלל אצבע, חטיפים יכולים להוות עד 10-15% מכמות המזון שהחתול מקבל.
ישנם מזונות שאסור בכלל לתת לחתולים. בשר נא אינו מומלץ מכיוון שהוא בעל פוטנציאל להעברת מחלות זיהומיות שונות. לא מומלץ לתת לחתולים חלב. חתולים רבים סובלים מאי סבילות ללקטוז וחלב עשוי לגרום לשלשולים וכאבי בטן.

מה עוד צריך לקחת בחשבון בהזנת חתולים?
הסביבה יכולה להשפיע מאד על אכילה של חתולים. למשל, רעש, נוכחות של חיות נוספות, כלי מזון מלוכלכים, ארגז צרכים קרוב לקערת המזון- כל אלה יכולים לגרום לחתול לא לאכול. חשוב להיות רגיש למצב החתול ולצרכיו ולאפשר לו תנאים אופטימליים לאכילה.

חשוב שהחתול לא יאכל יותר מידי, ויש לעקוב באופן קבוע אחרי משקלו ולוודא שאינו עולה במשקל. האכלת יתר יכולה לגרום להשמנה, שהיא אחת הבעיות הבריאותיות הנפוצות בחתולים. חתול בעל משקל עודף הוא בעל סיכון לחלות במחלות שונות כמו למשל סכרת, דלקות מפרקים וכבד שומני. אם חתולכם סובל ממשקל עודף, ניתן להאכיל אותו במזון מסחרי דיאטטי לחתולים. יש להתייעץ עם וטרינר לגבי המשקל האופטימלי של החתול שלכם, ולגבי הדרכים לשמור על משקל זה.

ישנם חתולים בררנים שמעדיפים לאכול מזון אחד ספציפי ומסרבים לאכול מזונות אחרים. האכלה של חתול ביותר מסוג אחד של מזון תחשוף את החתול למגוון טעמים, ותמנע מהחתול לפתח העדפה ספציפית לסוג מזון אחד בלבד. כך, אם בעתיד החתול יזדקק לשינוי בדיאטה מסיבה רפואית כלשהי, יהיה קל יותר לעבור להאכלה במזון אחר.

חוסר אכילה יכול להוביל לבעיות רפואיות חמורות. חתולים שיורדים במשקל וחתולים שמסרבים לאכול צריכים להבדק על ידי וטרינר.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »