פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

אסתמה אצל חתולים

| מאת פרס

אסטמה בחתולים הינה מחלה של דרכי האוויר, המתפצלות מקנה הנשימה. דרכי אויר אלו, הנקראות "ברונכים" (סימפונות), מאפשרות את מעבר האוויר אל הריאות ומהן.

אסתמה אצל חתולים

כאשר הברונכים נחסמים או מוצרים, התוצאה הסופית הינה פגיעה ביכולת להעביר חמצן אל הריאות ומהן לשאר הגוף.
המחלה נובעת בד"כ מרגישות יתר של מערכת החיסון לגורמים נשאפים.
הסימנים הנפוצים הם: שיעול קבוע, מחזורי או עונתי, קשיי נשימה ו/או צפצופים. שיעול מאומץ יכול להיראות כמו ניסיונות הקאה. הנשימה יכולה להיות מהירה או מאומצת, ובמקרים קיצוניים החתול נושם בפה פתוח. חשוב לדעת כי כל מצב של קשיי נשימה בחתול הינו מצב חירום המצריך טיפול מיידי אצל הוטרינר הפרטי או בבית חולים וטרינרי.

כלל הסימנים אינם ספציפיים ויכולים להצביע על מחלה אחרת, כדוגמת כשל לב, דלקת ריאות או אפילו גידול בדרכי הנשימה. על כן, אם החתול מראה סימנים אלו חשוב לבצע אבחון נוסף.
הבדיקות המבוצעות כוללות בדיקות דם, צילומי רנטגן של בית החזה ולעיתים גם נטילת דגימת תאים מקנה הנשימה והברונכים, בדיקתם תחת מיקרוסקופ וניסיון לבודד מהם את גורם המחלה.

עקרונות הטיפול:
1. הפחתה למינימום את חשיפת החתולים לעשן, אבק ותרסיסים למיניהם.
2. הפחתת משקל בחתולים בעלי משקל עודף.
3. טיפול תרופתי: מרחיבי ברונכים (כגון "ונטולין") וסטרואידים, המסייעים בהקטנת התגובה הדלקתית. כיום קיימים משאפים מיוחדים לחתולים אשר מאפשרים טיפול בסטרואידים תוך הקטנה למינימום של תופעות הלוואי. מידע נוסף ניתן למצוא באתר: https://www.aerokat.com

קיימת חשיבות רבה לביצוע ביקורות ומעקב אצל הוטרינר והפרוגנוזה להחלמה משתנה ממקרה למקרה.
כאשר מדובר בצורה האקוטית והגורם הראשוני זוהה, הסיכוי להחלמה הינו מצוין. כאשר נגרם נזק קבוע לדרכי האוויר, המחלה איננה ניתנת לריפוי, אולם ניתן למתן את הסימנים הקליניים ולהאט את הנזק על ידי טיפול תרופתי מתאים. המחלה מתאפיינת באפיזודות ("התקפים") של קשיי נשימה, ובמקרים חמורים, למרות הטיפול, לעיתים לא ניתן להציל את בעל החיים.
 

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »