פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

אנמיה בכלבים

| מאת פרס

אנמיה עקב פירוק כדוריות דם אדומות ("אנמיה המוליטית" - IMHA) או פירוק טסיות על ידי מערכת החיסון (IMT) הן מחלות בהן מערכת החיסון של הגוף תוקפת את כדוריות דם האדומות או הטסיות.

אנמיה בכלבים

סימני המחלה נובעים מפירוק מאסיבי ופתאומי של כדוריות דם אדומות או טסיות וחסר של תאים אלה. תפקיד כדוריות הדם האדומות הוא לשאת חמצן מהריאות לשאר הגוף. באנמיה חסר לגוף חמצן ולכן מופיעים סימני אפאטיה, הלחתה או נשימה מהירה, חוסר תיאבון וחולשה.
התפקיד העיקרי של הטסיות הוא ליצור קרישי דם ולהפסיק דימומים. הרס של טסיות יכול לגרום לשטפי דם קטנים בעור ובחניכיים, לדימום מהאף ולדם בצואה או בשתן.

מחלות אלה נפוצות יותר בכלבים בהשוואה לחתולים והן שכיחות יותר בקוקר ספניאל ופודל ננסי. כלבות חולות במחלה יותר מזכרים, אך המחלה יכולה להופיע בכל גזע או מין.
מחלות אלה יכולות להופיע ללא כל סיבה מוקדמת אך לעיתים המחלה היא תוצאה של זיהום, גידול סרטני, תרופה או חשיפה לרעלים, אשר עוררו את מערכת החיסון לתגובה שהופנתה כלפי הגוף עצמו. אם מוצאים גורם למחלה מנסים לטפל גם בו בנוסף לטיפול במחלה עצמה. מסיבה זו חשוב לנסות לאתר את הגורם הראשוני ע"י בדיקות דם מקיפות, צילומי בית חזה ואולטראסאונד בטן.

הטיפול מתבסס על דיכוי תגובת מערכת החיסון נגד כדוריות הדם האדומות והטסיות (בד"כ ע"י סטרואידים ותרופות נוספות). הטיפול נמשך עד שבבדיקות הדם אין יותר סימנים לאנמיה ואין המשך פרוק של כדוריות אדומות או טסיות. בד"כ דרוש טיפול ואשפוז ממושך אצל הוטרינר הפרטי או בבית חולים וטרינרי להצלת בעל החיים. בנוסף יש צורך בדיקות חוזרות רבות בכדי לעקוב ולהעריך את הצלחת הטיפול. כאשר מערכת החיסון מדוכאת כראוי ניתן להוריד בהדרגה את מינון התרופות (על פני תקופה של מספר חודשים).

לעיתים הרס כדוריות הדם האדומות והטסיות כה חמור עד שמתפתחת אנמיה המסכנת את חיי בעל החיים. במצב זה יש צורך לתת מנת דם (או אפילו מספר מנות דם) בכדי לייצב את החיה עד שמח העצם יצליח לייצר די כדוריות דם אדומות וטסיות, וכן עד שהתרופות הניתנות יצליחו לדכא את פעילות מערכת החיסון.
תחזית ההחלמה משתנה מכלב לכלב ותלויה בגורם למחלה, הסיבוכים ותגובת הגוף לטיפול.

 

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »