פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

מחלה וסטיבולרית אצל כלבים

בעליה של ויקי, כלבת לברדור בת 10, שמו לב שהיא הולכת בצורה מוזרה, מתנדנדת לצדדים, מתקשה ללכת בקו ישר ומדי פעם מסתובבת לצד שמאל. בנוסף היא הקיאה פעמיים.

מחלה וסטיבולרית אצל כלבים

הם הביאו אותה מיד למרפאה. לאחר בדיקה גופנית יסודית ובדיקה נוירולוגית נראה כי ויקי סובלת מדלקת אוזניים חריפה, בצד שמאל מה שגורם לבעיה וסטיבולרית פריפרית. ויקי החלה לקבל טיפול אנטיביוטי לדלקת האוזניים ותרופה למניעת בחילה. לאחר כשבוע מצבה השתפר.

מה זו המערכת הוסטיבולרית?
המערכת הוסטיבולרית אחראית על השיווי משקל של הגוף. המערכת מעבדת את המידע של מיקום הגוף במרחב ביחס לאדמה ומודיעה לעיניים ולגפיים כיצד לזוז בהתאם. המערכת הוסטיבולרית מאפשרת לנו ללכת ולרוץ על אדמה אשר איננה חלקה מבלי ליפול. היא עוזרת לנו להתמצא במרחב ומאפשרת לעיניים שלנו לעקוב אחר חפצים אשר זזים מבלי להרגיש סחרחורת.
במערכת ישנם שני חיישנים המעורבים- אחד אחראי לזהות סיבובים והשני אחראי לזהות נפילה ולהודיע לגוף מה הוא למעלה ומה הוא למטה. שני החיישנים ממוקמים באוזן התיכונה. מאזור זה יוצאות הוראות לרגליים, צוואר, ושרירי העיניים כיצד להתמקם ולנוע במרחב. המידע בנוגע למצב שבו הגוף איננו עומד זקוף מועבר גם לאזור במוח הנקרא היפותלומוס.

מה הם הסימנים של מחלה וסטיבולרית?
אם יש בעיה במערכת השיווי משקל הגוף, הגוף עלול להיות בעל תפיסה מוטעית בנוגע למצבו במרחב. לא נדע מה הוא למעלה ומה הוא למטה ונחוש סחרחורת. בבעל החיים נבחין בסימנים הבאים:
אטקסיה- חוסר קוארדינציה ללא חולשה, מעידות
מחלת ים
ניסטגמוס- תנועות עיניים לצדדים, למעלה למטה או בצורה מעגלית
סיבובים, לרוב לכיוון הלקות
הטייה של הראש, לרוב לכיוון הלקות
נפילה לצד אחד, לרוב לכיוון הלקות
בעיות עם עצבים נוספים האחראיים על השליטה בפנים ובראש

מה הן הסיבות לבעיות וסטיבולריות?
הסיבות הנפוצות ביותר הינן:
דלקות באוזן התיכונה
לקות במח
אידיופטי (לא ידוע)

על מנת לקבוע את סיכוי ההחלמה (פרוגנוזה) ולבחור דרך טיפול מתאימה יש צורך לבדוק ולנסות ולברר מה קרה למערכת הוסטיבולרית. ראשית יש לקבוע אם הלקות הינה מרכזית, כלומר בעיה במוח או שמא הלקות הינה פריפרית כלומר בעיה באוזן התיכונה.

לקות מרכזית- מוח
בבעל חיים אשר נחשוד כי לקה בלקות מרכזית במוח נבחין במספר סימנים קליניים. לדוגמא, אם יש מעורבות של עצבים נוספים באזור הפנים (עצבים קרניאלים)והם בצד הנגדי להטיית הראש, ככל הנראה הלקות הינה מרכזית באזור במח הנקרא צרבלום. אם הניסטגמוס הינו אנכי, כלומר למעלה ולמטה, ככל הנראה הלקות הינה מרכזית.
כאשר מקור הסימנים הוסטיבולרים בבעיה מרכזית, הדבר עלול לקרות עקב גידול, אירוע וסקולרי, דלקת או לקות כלשהי במוח. הדמיה של המוח על ידי
חשובה על מנת לקבוע את סוג הלקות ואופציות הטיפול. CT או MRI

מה קורה במקרים של מחלה אידיופטית (אשר מקורה אינו ידוע)?
מחלה וסטיבולרית אדיופטית הינה הנפוצה ביותר בכלבים ובחתולים. לרוב נראה סימנים המופיעים באופן פתאומי ונעלמים באופן פתאומי. הסיבה להופעת הסימנים איננה ידועה. כל שידוע הוא שמדובר בבעיה וסטיבולרית פריפרית. לרוב ניתן לראות שיפור תוך 72 שעות ובעל החיים חוזר לעצמו תוך 7-14 יום. עם זאת לעיתים הטיה של הראש עלולה להישאר.
הטיפול לרוב כולל תרופות המונעות בחילה.

דלקת באוזן התיכונה
דלקות אוזניים בהחלט עלולות לגרום למחלות וסטיבולריות, בעיקר בבעלי חיים עם היסטוריה של דלקות אוזניים. בנוסף יתכן שיתוק של עצב הפנים, מה שיוצר מראה של חצי פנים שמוטות או תופעה הנקראת סינדרום הורנר בו גם יש שינוים בעיניים.
כאשר מסתכלים בעזרת אוטוסקופ באוזן ניתן לזהות הרבה מאוד הפרשות. עם זאת, חוסר בהפרשות לא בהכרח שולל בעיה באוזן התיכונה ובמקרים מסוימים יש צורך לבצע הדמיה של עצמות האוזן התיכונה.
הדרך הפשוטה ביותר להעריך את האוזן התיכונה היא על ידי צילומי רנטגן. אם אזור האוזן התיכונה , המכונה בולה, נראה לא נורמלי יתכן ויהיה צורך אף בניקוז כירורגי של האוזן.
לעיתים גם צילומי הרנטגן יראו נורמלים ואז יש לבצע אבחון נוסף לאוזניים על ידי
. CT או MRI
אם יש דלקת באוזן התיכונה אשר לא ידועה, ניקוי אוזניים שיגרתי עלול לעורר שורה של סימנים וסטיבולרים.
טיפול בדלקת אוזניים כרונית עלול להיות קשה. יתכן ויהיה צורך לקחת תרבית ורגישות מההפרשות באוזן על מנת לתת את הטיפול המתאים ביותר. לעיתים יש אף צורך בטיפול אנטיביוטי סיסטמי (דרך הפה).

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »