פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

איידס וסרטן הדם בחתולים - חלק שני

לאוקמיה נגיפית בחתולים (FELV-FELINE LEUKEMIA VIRUS)

איידס וסרטן הדם בחתולים - חלק שני

נגיף FeLV הוא גורם זיהומי נפוץ למדי בחתולים והוא אחראי למקרי מוות רבים בהם הן באופן ישיר והן באופן עקיף.

אופן ההדבקה
בניגוד לנגיף FIV שאיננו מועבר בקלות בין חתולים נגיף FeLV מועבר בקלות רבה יחסית בין חתולים ולכן שכיחותו גם גבוהה יותר באוכלוסיה הכללית. החתול מועבר דרך הרוק של החתול הנשא לחתולים בריאים על ידי מגע של הרוק עם הריריות (בעיניים, בפה, באף ובאיברי המין). מאחר שחתולים אוהבים ללקק זה את זה ולעתים אוכלים בו זמנית מאותה הקערה, זוהי דרך ההעברה הנפוצה ביותר. כמו כן הנגיף יכול להיות מועבר דרך עירוי של מנת דם מזוהמת או מהאם לעוברים בזמן ההיריון.

המחלה
ברוב המקרים חתול שנחשף לנגיף מסלק אותו מגופו, מתגבר על המחלה ונעשה מחוסן בפניה. בחתולים צעירים שמערכת החיסון שלהם אינה מפותחת דיה ובחתולים מבוגרים הסובלים מדיכוי חיסוני (כמו חתולים נשאי FIV) הנגיף אינו מסולק מהגוף אלא מגיע למוח העצמות.
הנגיף יכול להתפשט לרקמות שונות ולגרום בהן מחלה ישירה או לעורר מחלות רבות על ידי הדיכוי החיסוני שהוא גורם לו בעקבות הפגיעה במוח העצמות. חתולים רבים נושאים את הנגיף באופן חבוי ומשירים אותו לסביבה ברוק שלהם עד שמשהו מעורר בהם מחלה קלינית, כמו מצבי עקה.

אבחון
אבחון הנשאות בנגיף נעשית בבדיקות דם שונות בדומה לאבחון FIV ולעתים אף שולחים בדיקות לאבחון השניים בו זמנית. גם ל-FeLV ישנו חיסון שנוי במחלוקת המקשה על זיהוי מחלה בחתולים שחוסנו. במידה שבכל זאת מחליטים לחסן נגד אחד מן הנגיפים יש לבצע לפני כן בדיקות על מנת להבטיח שאיננו מנסים לחסן חתול שהוא נשא.
מאחר שנגיף זה גורם למחלה סרטנית נהוג לבצע בדיקות נוספות לאחר גילוי נשאות כמו צילומי רנטגן ואספירציה (שאיבה) של תאים ממוח העצמות.

טיפול
נכון להיום אין טיפול יעיל לחתול שהנגיף התפשט במוח העצמות שלו (צורה מיאלו-פרוליפרטיווית של המחלה). הטיפול הניתן במקרים אלה הוא טיפול תומך על פי רוב הכולל עירויי דם, מתן פרדניזון (קורטיקו-סטרואיד) וסטרואידים אנאבוליים.
במקרים שבהם נגרם סרטן מסוג לימפומה אפשרויות הטיפול רבות יותר והטיפול הניתן מוצלח יותר. במקרים אלו מטפלים בין השאר באמצעות פרוטוקולים של כימותרפיה, בגלוקו-קורטיקואידים, באינטרפרון ובטיפול תומך.

מניעה וזיהוי מוקדם
כ-85% מהחתולים החיוביים ל-FeLV מתים תוך שלוש שנים מהאבחון. הדבר הנכון ביותר לכן הוא לגלות את הנשאים בשלבים מוקדמים ולפעול למניעת הדבקתם.
• חיסון נגד FeLV שנוי במחלוקת, אולם במקרים מסוימים מומלץ לחסן חתולים הנמצאים בסיכון גבוה להידבקות.
• כאשר מאמצים חתול בוגר מבית גידול או מכניסים חתול חדש לבית מומלץ לבדוק את כל החתולים לנגיף FeLV ובכך להבטיח הימנעות מהדבקת חתול חדש.
• במידה שידוע לנו שחתולנו נחשף לחתול נשא FeLV יש לבצע כמה בדיקות לזיהוי הנגיף. פעמים רבות החתול הנחשף יהיה חיובי לנגיף בשלושת החודשים הראשונים שלאחר החשיפה אולם בהמשך הוא יסלק את הנגיף מגופו. מסיבה זו חשוב לוודא שהחתול אכן התנקה מהנגיף. בחתולים אלה חשוב לבצע בדיקות נוספות כדי לאתר מחלות אחרות הגורמות דיכוי ויכולות להקשות על ההתנקות מהנגיף.
אין מניעה להחזיק באותו בית כמה חתולים הנושאים FeLV (זאת בשונה מנשאי FIV היכולים לחשוף את בני הבית הנשאים ל
• מחלה בקלות רבה יותר).
• נגיף זה רגיש מאוד לתנאי הסביבה וניתן להשמידו בקלות באמצעות חומרי ניקוי וחיטוי רגילים. מסיבה זו ניתן להכניס לבית שהיה בו נשא חתול חדש כעבור ימים ספורים.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »