פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

דלקת רחם (PYOMETRA)

שמה הלועזי של דלקת הרחם - פיומטרה - מסביר היטב את מהות המחלה. "פיו" בלטינית פירושו מוגלה, ואילו "מטרה" פירושו רחם. פיומטרה, אם כך, הינו רחם מלא מוגלה, שללא טיפול, בגלל דליפה של חיידקים ורעלנים לזרם הדם, יגרום למוות. זוהי מחלה נפוצה יחסית בכלבות לא צעירות, שסיימו מחזור ייחום בחודש-חודשיים האחרונים.

דלקת רחם   (PYOMETRA)

הסימנים הראשונים לדלקת רחם הם ירידה בתיאבון ועליה בשתיה ובהשתנה. אם צואר הרחם פתוח, נראה גם הפרשה וגינלית. לצורך אבחנה יש לעשות בדיקות דם וצילום רנטגן או אולטרא-סאונד.

איך נוצר הזיהום?
בכל מחזור ייחום הרחם מכין את עצמו לקליטת הריון ורירית הרחם מתעבה ונמלאת דם. רירית זו, כשאין הריון, עלולה להוות קרקע פוריה לצמיחת חיידקים. הטיפול המועדף הינו כריתת הרחם בניתוח. לפני הניתוח יש לייצב את הכלבה על ידי מתן אינפוזיה ואנטיביוטיקה. בניתוח כורתים גם את השחלות כדי למנוע מחזורי ייחום נוספים. קצב ההחלמה אחרי הניתוח תלוי במצב הכלבה טרם הניתוח. למרות שהניתוח דומה בעיקרו לניתוח עיקור, אין להשוות בינהם, כיוון שבניתוח עיקור שגרתי אנו מנתחים כלבה צעירה ובריאה, ואילו בניתוח לכריתת רחם דלקתי אנו מנתחים כלבה מבוגרת וחולה, הנתונה בסכנת חיים.

טיפול חלופי: עם כל הבעייתיות בהכנסת כלבה לא צעירה, חולה ולעיתים אפילו טוקסמית (עם רעלנים בדם) לניתוח, אין למעשה כל אפשרות חליפית. נסיונות טיפול באנטיביוטיקה הוכחו כלא יעילים, מאחר ויש צורך בראש ובראשונה לנקז החוצה את המוגלה. בשנות השמונים ניסו לטפל בדלקות רחם בהורמונים מסוג פרוסטגלנדינים, שגורמים לכיווץ הרחם. המחשבה מאחורי טיפול זה היא שכיווץ הרחם יגרום לשפיכת המוגלה החוצה. בפועל זהו טיפול ממושך, פחות יעיל מניתוח, ועם סכנה שההתכווצויות תגרומנה לקרע ברחם.

מניעה: עיקור בגיל צעיר.

 

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »