פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

תינוק חדש וחיית מחמד ותיקה

הורים טריים רבים משתפים אותי לא פעם בחששותיהם לגבי הגעת תינוק חדש הביתה כאח לבע"ח הוותיק. שאלות רבות עולות עוד לפני הגעתו. כיצד יקבלו אותו הכלב או החתול?

תינוק חדש וחיית מחמד ותיקה

האם קיימת סכנה לפגיעה ברך הנולד? כיצד נמנעים מפגיעה כזו? כיצד הופכים את התינוק לחבר ולא למושא לקנאה?
אילו סכנות בריאותיות קיימות, וכיצד ניתן להימנע מהן?
ולסיכום איך הופכים את המפגש לחוויה חיובית לכל הצדדים?
לפני שלושה חודשים נולדה ביתי הראשונה, ומצאתי עצמי מתחבטת באותן השאלות. עד היום שימשתי כיועצת בלבד, והיום עליי ליישם את המלצותיי.

אז איך באמת עושים זאת?
ראשית יש להתייחס לבע"ח בהתאם לאופיו, ולנסות לצפות את התנהגותו. איך בד"כ הוא מגיב לחברים חדשים? האם הוא דומיננטי? מסתגל בקלות לשינויים? ובכל מקרה לדעת שלא את הכל ניתן לצפות. במצבים שיש ספק יש להתייעץ עם מאלף כלבים או עם וטרינר, ולהכין את בע"ח מבעוד מועד.

את חדר התינוק רצוי להכין מראש, לפחות בחלקו. חתולים מתקשים להתרגל לשינויים בטריטוריה שלהם, וכל שינוי הדרגתי טוב יותר. כדאי להביא הביתה חיתול או שמיכה של התינוק עוד לפני הגעתו הביתה. יש לתת לכלב או לחתול לרחרח, ובאותו מעמד לתת להם פרס. כך יקשרו את ריחו של התינוק לדבר חיובי.

יש לערוך את המפגש הראשון תחת פיקוח ולהשתדל שיהיה חיובי. לתת לבע"ח לגשת, ולתת תגמול על התנהגות חיובית. במקביל לשים לב שלא נשקפת סכנה. אם בע"ח לא מעוניין במגע לא להתעקש. הכלב שלי נוהג לגשת לביתי בכל פעם שזו בוכה. זו התנהגות חיובית שיש לעודד, כל עוד הוא לא מראה התנהגות של רכושנות יתר, ותוקפנות כלפי זרים.

מומלץ להשתדל לשמור על סדר יום קבוע, וכן שסדר יום זה יהיה דומה ככל האפשר לזה שבע"ח רגיל לו. לנסות ככל האפשר להקדיש זמן קבוע שבו מעניקים לבע"ח תשומת לב ואהבה, בעוד בן הזוג מטפל בתינוק. אני יודעת כמה זה קשה לביצוע, אבל זה חשוב.

יש ללמד את הכלב להבחין בין צעצועיו לבין צעצועי התינוק, ולא לאפשר לו לשחק בהם. כך ימנע מצב בו בטעות יחשוב הכלב שהצעצוע נלקח ממנו, ויפעל להחזירו אליו. לעיתים צצות בעיות כאשר התינוק מתחיל לזחול ולהתייחס לבע"ח (יחס אצל תינוקות רכים מתבטא לא פעם במשיכות זנב...), לכן חשוב לבסס קשר חיובי עד לתקופה זו, ובמקביל תמיד להיות נוכחים במפגשים בניהם. בכל מקרה לעולם לא להשאיר את הכלב או החתול לבד עם התינוק בשלבים ראשונים אלו.

מבחינה רפואית חשוב שבע"ח יהיה מחוסן, מתולע ומטופל כראוי כנגד קרציות ופרעושים עוד לפני הגעת התינוק הביתה. מומלץ להיוועץ בווטרינר לגבי סכנות הדבקה אפשריות, ולגבי טיפולים מונעים.

כלבים וחתולים מסתגלים היטב לשינויים אם אלו נעשים בהדרגה, וברוח טובה. במידה וצצות בעיות ניתן להיוועץ במומחה להתנהגות או בווטרינר. לעיתים ניתן לשקול אילוף.

חשוב לזכור כי רבות המעלות בגידול ילדים עם בע"ח (זהו נושא למאמר שלם), וכי ההסתגלות דורשת מאמץ שיביא תועלת בטווח הארוך.

אז שיהיה המון מזל טוב, ובהצלחה!

דר' אריאלה רצון
מרכז וטרינרי אבן יהודה

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »