פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

עיקור וסירוס- גישה מעט שונה.

| מאת ד"ר אבי פצ`ו

עיקור וסירוס: קשה להחליט אבל ההחלטה היא שלכם.

עיקור וסירוס- גישה מעט שונה.

עיקור וסירוס כלבים וחתולים: בעד או נגד?

בעיקר אולי......  לא ניתן לתאר ניתוח בהרדמה כללית ליצור בריא על 4 או על 2 , כמשהו "בריא". הוצאת איבר בריא אינה צורך. מבחינה ביולוגית ופיזיולוגית אי אפשר להגיד שמומלץ להסיר את הרגל על מנת שלא יהיה גידול עצם.

השורה התחתונה היא שאנו נמליץ על עיקור כלבה למי שאינו מעוניין "לקחת אחריות " ולשמור עליה שלא תמליט עדת כלבלבים חסרי בית ולמי שמעוניין ל"הרגיע" את כלבו הזכר ע"מ שיהיה קל יותר לאלפו וכדי שלא יריב עם כל זכר אחר בשכונה.
העיקור נכון להיום נועד יותר ל"הועיל" לאלה שטרם נולדו ולא למי שנמצא כאן היום. הסירוס הוא "סם הרגעה לזכרים אלימים" ותו לא. כמה נתונים בסיסיים:
- משמינים בעיקר מתזונה לא נכונה, מחוסר פעילות או כאשר יש בעייה הורמונלית "מעודדת".
- כלבה לא "צריכה" להמליט פעם אחת ואופייה לא ישתנה עקב עיקור.
- מחד :מעולם לא אובחנו גידולי עטין אצל כלבות שעוקרו לפני המחזור הראשון. מאידך: נכון להיום, גידולי עטין הם פתולוגיה נדירה יחסית לסוגי סרטן אחרים וזאת מאחר וכיום לא נהוג לתת זריקות למניעת ייחום כבעבר.
ניתן לעקר ולסרס כל בעל חיים בריא ומחוסן מגיל 5 חודשים ומומלץ אף לבצע זאת בגיל כזה אם וכאשר מחליטים לעשות זאת אך ישנה טענה שסרטן עצם בגיל צעיר נפוץ יותר אצל אלה שעוקרו בגיל צעיר.
- הסכנה העיקרית שנמנעת בעזרת העיקור היא דלקת הרחם (25% מהכלבות יחלו בדלקת) ולא גידולים. מעקב רפואי נאות כאשר בעל הכלבה דואג להגיע לביקורת רפואית 2-3 בשנה יבטיח איתור וטיפול בגידולי עטין (3% מהכלבות) בשלבים מוקדמים מאד כך שהנזק שייגרם הינו מינימלי והפיך ברוב מוחלט של המיקרים.
בעלים עירני ורופא מיומן ידאגו לכך שגם הטיפול בדלקת הרחם יהיה יעיל ונטול תופעות לוואי. לגבי גידולי העטין המצב אינו שונה.
- לגבי סירוס : רוב הסיכויים שסירוס יזיק לכלב יותר מאשר יועיל לו. סרטני אשך ופרוסטטה הם נדירים מאד ומרביתם גם כך שפירים. חשוב לציין שסרטן פרוסטטה נפוץ יותר אצל כלבים מסורסים !
המניעה העיקרית תהיה לגבי גדילת פרוסטטה שאינה סרטנית והרניה פרינאלית.
- בעיות התנהגות נפוצות יותר אצל מעוקרות ומסורסים בניגוד לדעה הרווחת. מצד אחד מומלץ לסרס כלבים תוקפניים/דומיננטיים/ לא נשלטים אך מאידך תוקפנות ופחדנות דווקא גוברים אצל מעוקרות ומסורסים. בעיות כמו רגישות למגע ואגרסיביות לזרים או התפלשות בצואה ,גם הן נפוצות יותר אצל מעוקרות ומסורסים.
- חומר למחשבה מעבר לכך :
- הסבירות להשמנת יתר גבוהה פי 3 אצל מעוקרות ומסורסים .
- תדירות הופעת אי ספיקת בלוטת תריס אצל בעלי חיים מעוקרים גבוהה פי 3 מאשר אצל בעלי חיים שאינם מעוקרים. במקרים רבים יש להשגיח ביתר תשומת לב , במיוחד בעיקור בגיל מאוחר , למשקל הכלב , לתזונתו ופעילותו.
- פתולוגיות רבות בהן אנו נתקלים היום הן תוצר לוואי של משקל עודף: מחלות אורטופדיות כגון ספונדילוזיס (מחלות דיסק וחוליות גב) , קרע ברצועות צולבות בברכיים שהסברה היא שגרםם עקב איחור התפתחותי של חלק מהמפרקים.
תופעה זו תהיה גורם למחלה אורטופדית עתידית עקב קונפורמציה שונה של המפרק, מחלות הורמונליות כגון קושינג וכנראה גם סכרת.
קיימת סברה שתדירות סרטן עצם וטחול גבוהים יותר אצל כלבות מעוקרות וכלבים מסורסים שעוקרו בגיל צעיר. אצל כלבות מעוקרות עולה תדירות "בריחת שתן" בגיל בוגר או מתבגר עקב חוסר הורמונלי באסטרוגן או חוסר נוירולוגי. או ללא קשר לשניהם.דלקות דרכי שתן נפוצות יותר וכרוניות יותר אצל כלבות מעוקרות כמו מחלות סרטניות של דרכי השתן.
מהאספקט ההתנהגותי: כלבות מעוקרות תוקפניות יותר מכאלה שאינן, פחדניות יותר ורגישות יותר למגע. אצל זכרים המצב זהה. חלק מהפתולוגיות שצויינו נוגעות לכלבים גזעיים ולא מעורבים כך שיש לקחת גם את הגורם הנ"ל בחשבון. הרשימה ארוכה ועדיין לא מגובשת דייה אך הספקות מצטברים ומחייבים התייחסות.
- מדוע בגיל מוקדם ? תופעות הלוואי (בעיקר סרטן העטין) פוחתות ככל שבעל החיים צעיר יותר אך ישנה טענה שתדירות הופעת סרטן עצם עלולה להיות גבוהה יותר . רמת הסיכון בניתוח , המוגדר כשגרתי, פחותה בהרבה אצל בעל חיים צעיר מאשר אצל בעל חיים בוגר וההחלמה קלה ומהירה יותר אצל צעירים מאשר אצל מבוגרים אך אין לומר שזהו ניתוח נטול סיכונים. קטנים ככל שיהיו.

מסקנה :עיקור הוא ניתוח וככזה אינו משולל תופעות לוואי באופן אבסולוטי . ה"אחריות" על גורל הכלבה וגוריה הפוטנציאליים נמצא בידי בעליה . סבך העדויות עצום, משתנים רבים נוגעים לגזעים שונים, גילאים ומינים כמו גם לשלבים התפתחותיים.
אני מבטיח ל"שדרג" ול"שפץ" את המאמר ככל שיחלוף הזמן אבל תהיו מודעים וקחו אחריות.
למען הסר ספק: כל כלבותי היו מעוקרות וכך גם הנוכחית. תמיד שמחתי שהן מעוקרות משום שהיה לי שקט נפשי , תמיד הצטערתי שהיו מעוקרות מאחר ורציתי מהן גורים. 

כל הזכויות שמורות לדר' אבי פצ'ו. אין להעתיק, לשכפל, להפיץ בכל מדיה או לצלם ללא אישור בכתב מראש.

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »