פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

כלב מזדקן - טיפול בכלבך המבוגר

האם שמת לב לקצוות פרווה אפורות בסנטר או מסביב לאף? או שאולי כלבך קצת פחות גמיש כשהיה? או עיניים שפעם היו מבריקות הופכות כעת למעומעמות? כל אחד מהסימנים הללו עשוי להצביע על כך שכלבך נכנס ל"שנות הזהב" שלו.

כלב מזדקן - טיפול בכלבך המבוגר

שנות הזהב
באופן כללי, כלב מעל גיל 8 נחשב כמבוגר, כשהמשתנה הוא גודל הכלב וגזעו. תוחלת החיים של כלבים מגזעים קטנים, לרוב, ארוכה יותר מגזעים גדולים. גורמים נוספים, המשפיעים על תוחלת החיים, הם משקל, תזונה וסביבה. כלבים מתבגרים במהירות במהלך השנתיים הראשונות לחייהם, ואז שוב, במהלך השליש האחרון לחייהם, כאשר כל שנת כלב מחושבת כחמש עד שבע שנים של אדם. לתהליך זה קיימת השפעה רבה על הטיפול הוטרינרי, לו הכלב זקוק. כשם שתינוקות זקוקים לביקורות רפואיות תכופות, כך גם גורים זקוקים לפחות לארבעה ביקורים אצל הוטרינר בשנת חייהם הראשונה, לשם בדיקות וחיסונים. הקבלה זו חוזרת בשלבי חייהם המאוחרים יותר. בדומה לאנשים מבוגרים, כלבים מבוגרים זקוקים לרמה גבוהה יותר של טיפול ודאגה, משום שהם הופכים פגיעים יותר לבעיות בריאותיות שונות, ומגיבים באופן שונה ללחץ, תרופות, וגורמים סביבתיים שונים.

סימני הזדקנות
בעוד שסימני הזדקנות כמו פרווה אפורה מסביב לאף ופעילות מואטת קלים לזיהוי, סימנים אחרים אצל כלבים הם פחות בולטים. רוב השינויים נוטים להיות הדרגתיים. לכן, דרושה עין מקצועית לזיהוי מה שעלול להוות סימן מקדים למחלה או לבעיה רפואית. חשוב לטפל בשינויים אלו במרפאה וטרינרית על מנת לעזור לכלבים ליהנות מאיכות חיים בשנות חייהם המתקדמות.
הסימנים למחלות הקשורות להזדקנות בכלבים מתחלקים לשלוש קבוצות: שינויים פיזיקליים, שינויים מטאבוליים ושינויים התנהגותיים. שינויים פיזיקליים יהיו צליעה או יציבה נוקשה מדי, הפחתה בראייה ובשמיעה, בעיות שיניים וריח פה רע, זיהומים ודלקות בתדירות גבוהה ו/או בעיות עיכול. שינויים מטאבוליים עשויים להיות הוספה או הפחתה במשקל, שינוי במראה (עור ופרווה, איבוד מסת שריר), שינויים בהרגלי האכילה או השתייה, מתן שתן מוגבר ו/או עשיית צרכים בבית. לבסוף, שינויים התנהגותיים יהיו פעילות מופחתת, אינטרקציה מופחתת עם בני המשפחה, קבלת פנים פחות נלהבת בהגיעך הביתה, שינה מוגברת, או שינה במהלך היום, ועירנות בלילה וכן בלבול או חוסר אוריינטציה (הכלב "הולך לאיבוד" בבית או בחוץ).

טיפול מקדים
ע"פ סקר שנערך, 98% מהוטרינרים מאמינים כי לכלבים מבוגרים צרכים שונים ולכן יהיה זה לרווחתם באם יקבלו טיפולים ובדיקות המותאמים לצרכיהם. זו הסיבה לכך שיש לקבוע כללי יסוד להערכת השינויים, לפני שהכלב מגיע לזקנתו. לדוגמא, בדיקות דם ושתן מומלצות מאוד לפני ניתוח ולפני מתן תרופות מסוימות, אשר מצריכות בדיקת מצב הכבד, הכליות או הלב. קביעת תור לבדיקה פיזיקלית פעמיים בשנה לכלב  המבוגר הינה צעד חשוב ביותר, מאחר וכלבים מזדקנים בכל שנת אדם בחמש עד שבע שנים. כשם שבדיקות רפואיות ובדיקות מעבדה הינן תכופות יותר בגיל המעבר אצל אנשים, כך יש לנהוג בכלבים המגיעים לגיל שמונה, ולתת להם תשומת לב מיוחדת, החשובה מאוד בזיהוי מוקדם של מחלות. 91% מהוטרינרים שענו על הסקר גרסו כי סביר שיגלו מחלות מבעוד מועד אצל כלבים מבוגרים, במידה והבעלים יביאו אותם למרפאה יותר מפעם אחת בשנה, וניתן יהיה לטפל בהם. במהלך הבדיקות השגרתיות חשוב הדיווח על כל שינוי בריאותי או התנהגותי שבעל הכלב הבחין בו. במהלך חיי הכלב בעליו הוא השופט הטוב ביותר את השינויים המתרחשים, ומהווה את מקור המידע החשוב ביותר להיסטוריה הרפואית של הכלב.

91% מהוטרינרים שענו על הסקר מאמינים, כי יש להם כיום יותר כלים מאי פעם לעזור לכלבים מבוגרים.
להלן מספר בדיקות שכיחות:

- בדיקה פיזיקלית: כוללת בדיקת מראהו של הכלב, חום, משקל, לב, ריאות, אוזניים, עיניים, שיניים, עור ובלוטות הורמונליות.
- ספירת דם מלאה: בדיקה זו מסייעת באבחון זיהומים, אנמיה, סרטן, בעיות קרישה, ומספקת תמונה רחבה על מערכת החיסון של הכלב.
- בדיקת דם כימית: נועדה להעריך את תפקודי הכבד, כליות, לבלב, ואיברים נוספים.
- בדיקת שתן מלאה: נועדה לאבחון דלקות שתן ותפקודי כליה.
- בדיקת צואה: דגימת צואה תבדוק נוכחות של טפילים ובקטריות.
- בדיקות נוספות כגון צילומי רנטגן, אקו לב, אולטרסאונד, בלוטת התריס ובלוטת יותרת הכליה, לחץ דם, תפקודי כבד, לבלב ומעיים יומלצו על ידי הוטרינר המטפל על פי הצורך.

תזונה בגיל הזהב
כולנו מכירים את הביטוי: "אתה מה שאתה אוכל". ביטוי זה נכון גם לכלבים! בריאותו של הכלב מתבטאת בתזונתו. כמעט כל הוטרינרים שהשיבו על הסקר הסכימו כי תזונה הינה הגורם המשמעותי בבריאות הכלב המבוגר. בנוסף הסכימו על כך שהצרכים התזונתיים של כלבים משתנים עם השנים. בעוד שהשמנת יתר הינה בעיה נפוצה אצל כלבים, הנטייה להשמנה נפוצה ביותר אצל כלבים מבוגרים בשל פעילות מופחתת ותצרוכת אנרגטית יומית נמוכה. השמנת יתר מעלה את הסיכון למחלות קשות ובעיות בריאותיות, כגון: סכרת, הפרעות לב ונשימה, ובעיות שרירים ומפרקים. למרות שישנם מצבים בריאותיים, אשר עלולים לגרום להשמנת יתר (בעיקר מחלות הקשורות לחילוף חמרים), הסיבה העיקרית להשמנת יתר הינה האכלת יתר. כשם שחילוף החומרים של כלב מואט, כך גם התצרוכת הקלורית יורדת. אם לא נתאים את כמות האוכל לצרכיו של הכלב, סביר להניח שמשקלו יעלה.
באופן כללי, תכנית להורדה במשקל של כלב מבוגר כוללת את הצעדים הבאים:
- הגבלת כמות הקלוריות הנצרכת.
- חלוקת כמות המזון היומית לשתיים עד שלוש ארוחות, אשר מעלה את כמות האנרגיה, המשמשת לעיכול.
- פעילות גופנית
- שינוי התנהגותי, לצורך מניעת חזרת המשקל שירד. פעילות יומיומית תעזור לכלב לשמור על המשקל מאוזן.
בחירת מזון לכלב מבוגר נעשתה קלה יותר, הודות להתפתחויות בשנים האחרונות בתזונת מבוגרים. המזונות לכלבים המבוגרים מכילים כעת פחות קלוריות, יותר חלבונים, נוגדי חמצון וויטמינים בצורה מאוזנת, המספקים את הצרכים התזונתיים של כלבים מבוגרים.

שעת כושר
טיול יומי בפארק חשוב מאוד לכלב המבוגר לצורך שמירה על משקל תקין וכושר טוב. פעילות גופנית מגבירה את הניצול האנרגטי, ומעודדת שריפת קלוריות יעילה. כמו כן, פעילות גופנית מחזקת את השרירים. לפני תחילת תכנית פעילות עם כלב, יש לבדוק מול וטרינר כי התכנית מתאימה למצבו הגופני. יש להתחיל בהדרגה על ידי הליכה איטית של כעשר דקות ביום עם הכלב. לאחר כשבוע יש להאריך את זמן ההליכה ל- 15 דקות ביום. ניתן להאריך בהדרגה מדי שבוע את זמן ההליכה עד ל- 30 דקות ביום, תוך התחשבות במצבו של הכלב.


- הכותבת הינה וטרינרית, המנהלת והבעלים של המרכז הרפואי לחיות מחמד ברמת גן.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »