פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

תזונה נכונה של כלבים זקנים

תזונה נכונה של כלב זקן עשויה למנוע התפתחות מחלות או לחלוטין התפרצות אגרסיבית של מחלה. חינוך הבעלים להזנה נכונה של הכלב יבטיח שמירה על איכות החיים של הכלב הזקן.

שינוי בתזונת הכלב הזקן מתחילה כאשר:

א. מופיעה מחלה עם סימנים קליניים ברורים.

ב. יש מחלה והסימנים הקליניים אינם ברורים.

ג. צורכי התזונה של הכלב הזקן משתנים.

מזון לכלבים זקנים מתוכנן בדרך כלל לפי אמות המידה הבאות:

א. לכלב זקן צורך תזונתי שונה מזה של כלב צעיר.

ב. יש צורך להפחית חומרים מזינים מסוימים העלולים להוות גורמי סיכון להתפתחות או להאצה של שינוי עקב גיל ומחלות.

ג. כדאיות להגדלת חומרים מזינים מסוימים שחיה מזדקנת זקוקה להם עקב שינוי הגילד. בעלי החיה בדרך כלל מאכילים את החיה בכמויות מזון גדולות מהרגיל.לפחות בשתי מחלות זה ברור באופן מוחלט שלסוג המזון, הרכבו וכמותו יש השפעה ניכרת Endocardiosis ו - Chronoe Renel Failune במקרים שהבעלים נותנים לחיות אוכל בכמות יתרה, יש להוריד את הכמות לרמה לה החיה זקוקה. הדבר יביא לירידה במשקל ולא יגרום נזק.

שינויים הקשורים לגיל והעשויים להשפיע על תזונת הכלבה

הנקודות החשובות העלולות להשפיע על משקל הגוף יכולות לכלול את הגורמים הבאים:
א. השמנה
ב. הפחתה ביכולת הגוף להיפטר מחומרים לא מועילים כתוצאה מבעיות כבד וכליות
ג. צריכה מוגברת של חומרים כמו אבץ,
ד. יכולת התפקוד של איברים מסוימים יורדת ( הכבד או הכליות),
ה. הובלת החומרים בגוף יעילה פחות וכן גם יכולת הספיג במעיים,
ו. התיאבון פוחת וכן גם הטעם והריח,
ז. יש ירידה משמעותית בהפרשת הרוק והאינזמים במערכת העיכול.

אנרגיה בכלבים מבוגרים

אנרגיה של חילוף חומרים נמדדת ביחידות חום. עם ההתבגרות האנרגיה יכולה לעלות, לרדת או להישאר אותו הדבר. באופן כללי, יש נטייה להצטברות שומן בגוף ככול שמתבגרים ונגרמת ירידה באנרגיה. לנטייה זו מספר סיבות נוספות.
א. הפעילות ההורמונלית יורדת ( תיאואיד הורמון)
ב. כמו כן גם הורמונים אחרים כמו אלו הקשורים למין וקאטאקולאמין. הפעילות האנרגית של הגוף יכולה לרדת גם אם החיה עושה פחות פעילות כתוצאה משינויים התנהגותיים או בגלל בעיות אורתופדיות או Osteoarthritis במקרים של ירידה בפעילות האנרגית של הגוף כדאי להפחית בכמות האוכל הניתנת, ולא, עלולים להגיע למצב של השמנת יתר. כדאי לשקול את החיה בפרקי זמן קצובים ולראות אם יש נטייה להשמנה ואם התופעה מגמתית. השמנה כשעצמה מהווה בעיה בחיות בית מבוגרות. לחיות שמנות מבוגרות יש נטייה לסוכרת או לחלופין גם אם אין סימנים לסוכרת אמיתית (abete Mellitus) תהיה ירידה ב - Glucose tolerance ומצב של Hyperinsulinaemia. השמנת יתר באופן קיצוני יכולה לפגוע באופן משמעותי במערכת הקארדיואסקולרית ובמערכת הנשימה וכמוכן לגרום לבעיות עור ואורתופדיה. כאשר בחיות מבוגרות נפגעת אחת המערכות כמו לב, כליות, כבד, ממחלות ניאופלסטיות זה בא לידי ביטוי בקאטאבוליזם ואיבוד משקל. אם כמות המזון הניתנת אינה תואמת את האנרגיה שהכלב מוציא יש לוודא שהאנרגיה המוספת (מזון) תתאים הן בכמות והן בסוג כגון: תוספת שומן פרוטאינים או פחמימות, ושהדבר ייעשה בהתאם למצב הקליני של החיה. במקרה של בעיות כליות או עודף שומנים בדם יש להפחית את כמות השומן והפרוטאינים במזון ולפצות על ידי הגדלת כמות / ריכוז הפחמימות.

שומנים - Fat

סטנדרט מדויק של אמות מידה לצריכת שומנים טרם נקבע. לכן במקרים שאין סימנים קליניים של מחלה או מצב של Subchinal Disease יש להמשיך ברמות צריכה רגילות. שומנים נחשבין למקור עשיר לאנרגיה. צריכת יתר עלולה להביא להשמנה ולכן צריך להקפיד על ריכוז שלא יחרוג ממצב משקל בריא של הכלב. לחומצות שומניות תפקיד נכבד בתפקידי הגוף כגון במבנה קרום התא, העור ומצב כללי של הפרווה. במצב שבו יש עודף שומנים בדם כגון במחלת כבד, פגיעה בלבלב, או תת פעילות של בלוטת התריס, יש לשקול בזהירות מתן של שומנים במזון.

פרוטאינים - חלבונים

כמו בשומנים כך גם בחלבונים אמת מידה מדויקת כסטנדרט בין לאומי לצריכה עדיין לא נקבעה. במקרה שהכלב הזקן אינו חולה יש לתת לו את הכמות הנצרכת הרגילה. ישנן מחלות מסוימות של כלבים זקנים כגון: חמלות כליות , בעיות כבד או שינת הדם Jremia שבהם יש להוריד את ריכוז הפרוטאינים במזון הכלבים עד למינימום. מקורות מזון בעלי ריכוז חלבוניםגבוה הם ביצים וכבד.

פחמימות - Cabohydrate

צריכת פחמימות בכלבים יכולה להיות נמוכה כאשר שומנים
ו Gluconeogenic A.A הם ברמה נאותה במזון הכלב. בכלבים זקנים החשיבות התזונתית של פחמימות בצורה סיבית במזון, יכולה לבוא לידי ביטוי בהשפעה על מערכת העיכול ובספיגת נוזלים בצואה להקלה על היציאות. בצורה זו מורידים את הסבירות לעצירות בכלבים זקנים. לעומת זאת, בכלבים שיש להם בעיות ספיגה במערכת העיכול יש להימנע ממתן פחמימות בצורה סיבית.

מינרלים

מינרלים הנצרכים על ידי הכלב הזקן כוללים את הקבוצות הבאות: זרחן
( Potassium ), נתרן ( Sodium ), אשלגן (Potassium ), אבץ
(Zinc ) וסידן (Calcium ). חלק מהמינרלים אינם מהווים בעיה מבחינת הריכוז במנת האוכל של הכלב, בוודאי כאשר זה אינו קיצוני.

זרחן

במקרה של מחלת כליות כמו Chronic Renal Failure יש עצירה של זרחן. הדבר עלול לגרום לבעיות בלתי הפיעות בכליות כמו הצטברות סידן. מסיבה זו צריך להימנע מריכוז גבוה של זרחן באוכל של כלב מבוגר. הדבר עשוי להאט את התפתחות מחלת הכליות בכלב זקן.

נתרן

לחץ דם גבוה זו בעיה שכיחה אצל כלבים עם בעיות כלייתיות. תוספת נתרן למזון בכמות גסולה מהרצוי עלולה לסכן את חיי הכלב במקרה זה. במקרים אחרים בהם הבעיה נובעת מאי תפקוד תקין של הלב, גם כן כדאי להפחית את כמות הנתרן הניתנת באוכל. לכלב שהיה רגיל לאוכל רווי נתרן עלול הדבר להיות קשה, כי לא יהיה טעם של מלח במזונו.

אשלגן

אשלגן הנו אלקטרוליט הנחשב לחשוב מאוד במסגרת תוך תאית. מחסור באשלגן יכול להביא לחולשה ולתפקוד ירוד של מערכת העצבים. ירידה משמעותית בריכוז האשלגן בגוף יכולה להיות במקרים של מחלות כלייתיות ולהתבטא במצב של Hypokalaemia. לכן במקרים כאלו כדאי להימנע ממזון עם ריכוז אשלגן נמוך.

אבץ

בכלבים זקנים, יכולת העיכול והספיגה של אבץ - פוחתת. בכלבים חולי סרטן נמצאא שתוספת אבץ למזון מגבירה את התיאבון.

סידן

ריכוז גבוה של קלציום במזון יכול לגרום לכך שחומרים כמו אבץ וזרחן ייספגו פחות טוב בייחוד בכלבים זקנים עם בעיות עיכול ויכולת ספיגה נמוכה כמו כן, כמות גדולה של סידן במזון יכולה להשפיע על פעילות בלוטת התריס ולגרום להחמרה במצב הבריאותי של הכלב. זה יכול להיות גם גורם סיכון גבוה בהסתידות הכליות.
ויטמינים

עם הזדקנות הכלב חלה ירידה ביכות הספיגה של מערכת העיכול. לכן, לפי אחת התאוריות יש להגדיל את כמות הוויטמינים במנת מזון של הכלב. זאת כדי שבספיגה ירודה רמת הויטמינים בגוף תישאר ברמה נאותה.מתוך " עולם הכלב"

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »