פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

האם סוסים תורמים להעברת מחלת הפה והטלפיים?

| מאת מערכת Petnet

לטענת משרד החקלאות: חוסר המודעות של בעלי סוסים ליכולת ההעברה של סוסים את המחלה תורמת להתפשטותה. בשטחי ההסגר של המחלה חל איסור לקיים אירועי סוסים המוניים וכן טיולי רכיבההשירותים הווטרינרים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר מתמודדים בימים אלה עם מחלת הפה והטלפיים, שהגיעה מירדן. המחלה, שאינה מסוכנת לבני אדם, פגעה בעדרי בקר וצאן במספר מקומות בישראל.

מחלת הפה והטלפיים היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף והיא פוגעת בעיקר במפריסי פרסה (בקר, חזירים, צאן, גמלים, צבאים ועוד). המחלה מדבקת ביותר בין בעלי החיים הרגישים והנגיף בעל יכולת התפשטות רחבה ומהירה. הנגיף מועבר על ידי מגע ישיר בין בעלי חיים או על ידי עצמים מזוהמים, כגון: בגדים ורכבים.

אין כל סכנה לבני אדם בשתיית חלב או אכילת בשר של בעל חיים נגוע, כיוון שהנגיף רגיש לחומציות הקיבה ולכן אינו יכול להדביק בני אדם בדרך זו.
 

גם סוסים עלולים "לעזור" בהפצת המחלה


בעלי חוות סוסים רבים, הנמצאים באזורי הסגרים של מחלת הפה לא מודעים לעובדה כי סוס שנחשף לנגיף יכול להעביר את המחלה בנקל.

הנגיף יכול לחיות עד 72 שעות במערכת הנשימה העליונה של הסוס. פרוות הסוס, פרסותיו וציוד רכיבה גם הם יכולים להעביר את המחלה שכן הנגיף עמיד לאורך זמן בסביבה החיצונית.

רופאת סוסים בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות, ד"ר צביה מילדנברג : "סוסים אמנם אינם נדבקים במחלה, אך הם מעבירים אותה הלאה. בעלי סוסים לא מודעים לנזק אותו הם גורמים רק ברכיבה על סוס בשטח ההסגר. כמובן שגם הובלת סוס בשטחי ההסגר אסורה. המשמעות של הסגר על תנועת בעלי חיים היא שבשטחי הסגר אין סוס יוצא ואין סוס בא. הנושא אקוטי למיגור המחלה, להשתלטות עליה ולחזרה לשגרה".
 

הנחיות השירותים הווטרינריים


השירותים הווטרינרים במשרד החקלאות קוראים לכל בעלי הסוסים להישמע להוראות ההסגר על תנועת בקר, צאן וסוסים במוקדי המחלה. בעת התפרצות המחלה במוקד חדש מוטל הסגר על תנועת בעלי חיים במוקד המחלה וברדיוס 10 ק"מ ממנו.

הסרת ההסגר ביישובי הרדיוס מתאפשרת 30 יום לאחר היעלמות הסימנים הקליניים. מוקד המחלה נותר בהסגר במשך 6 חודשים.

המשרד מבקש להבהיר, כי בשטחי ההסגר של המחלה חל איסור לקיים אירועי סוסים המוניים וכן טיולי רכיבה

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »