פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

חיסונים ותילועים בסוסים: כל מה שצריך לדעת

בשונה מחיות בית קטנות, סוסים צריכים לקבל תוכנית חיסונית המותאמת להם במיוחד. מהם החיסונים המומלצים לסוסים וכיצד לנהוג בסוסה בהריון?
תכנית חיסון ותילוע (טיפול נגד תולעים) צריכה להיות מותאמת לכל סוס בנפרד. לדוגמא, סוסים במרעה חשופים יותר להדבקה חוזרת בתולעים, בעוד סוסים היוצאים לתחרויות נמצאים בסיכון גבוה מבחינת מחלות נשימה.
 

תכנית תילוע לסוסים
 

תחילתה של תכנית התילוע עוד לפני לידת הסוס. סוסה ללא טפילים פנימיים תהייה בריאה יותר וקטן הסיכון שתרד במשקל בזמן הריון. תילוע ראשון נעשה סמוך ככל הניתן להמלטה כדי למנוע העברת תולעים לוולד בחלב.

ניתן להתחיל לתלע את הסייח הגדל בגיל חודשיים. במידה וקיים חשש לנגיעות גבוהה של המרעה בתולעים, יש לתלע כל חודש במשך כחצי שנה. לאחר מכן הסייח מצטרף לסבב התילוע של העדר/אורווה.

יש לתלע בו זמנית את כל סוסי העדר/אורווה. תדירות הטיפול נגד תולעים במצב של בנגיעות גבוהה היא כל 6-8 שבועות (או תילוע יום-יומי הקיים בחו"ל) ובנמוכה כל 3-4 חודשים.

החומרים הפעילים המומלצים לתילוע הם Ivermectine ו Fenbendazol ומומלץ להשתמש בהם לסירוגין למניעת היווצרות עמידות. פעם עד פעמים בשנה מומלץ להוסיף גם חומר הפעיל כנגד תולעים שטוחות.
 

תכנית החיסונים לסוסים
 

בעולם המערבי מקובל להתאים לכל סוס תכנית חיסונים ספציפית. ההתאמה מבוססת בעיקר על מידת החשיפה של הסוס למחלות. לדוגמא, סוס היוצא לתחרויות נמצא בסיכון גבוה לחלות במחלות בדרכי הנשימה. החיסונים לסוסים הינם:

טטנוס - חיסון הניתן לכל סוס אחת לשנה. כשמדובר בחיסון טטנוס לסייח, במידה והאם מחוסנת כהלכה מתחילים לחסן בגיל 6-5 חודשים. סייח לאם לא מחוסנת יש לחסן בחיסון סביל לטטנוס ( Tetanus anti toxin ) ביום ההמלטה וכן בגיל שלושה, ארבעה וחמישה חודשים.


שפעת - חיסון הניתן לכל סוס אחת לשנה. כשמדובר בסוס המשתתף בתחרויות, יש לתת חיסון נגד שפעת מידי 6 חודשים. לסייח, ניתן חיסון ראשון בגיל 5-6 חודשים וחיסון דחף לאחר חודש.
 

כלבת - מגיל 6 חודשים, ללא חיסון דחף. שנתי.
 

הרפס הסוסים - חיסון ההרפס ניתן לסוסים המשתתפים בתחרויות וכן לסוסות בהיריון.
 

חיסונים בתקופת ההיריון
 

תכנית החיסון השנתית של הסוסה ממשיכה כרגיל גם במהלך ההיריון, בנוסף רצוי לחסן כנגד נגיף ההרפס העלול לגרום להפלה. סוסה בהיריון שלא חוסנה בעבר - יש לחסן חיסון ראשוני וחיסון דחף לאחר שלושה שבועות וכן לחסנה במהלך ההיריון.

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »