פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

כוח המים: טיפולי הידרותרפיה - גם לכלבים

הכלב שלכם מחלים מניתוח או עבר תאונה? הידרותרפיה לכלבים יכולה לעזור לו להשתקם. איך המים מועילים לכלב, כמה זמן נמשכת סדרת טיפולים ומה הקשר בין המים לשמחת חיים? המדריך המלא


לפני אלפי שנים היוונים גילו את סגולות המרפא של המים ונעזרו בהם לטיפול בבעיות שונות אצל בני אדם, אך רק לפני כמה עשרות שנים הבינו שהידרותרפיה יכולה לעזור גם לבעלי חיים. כך התפתחה ההידרותרפיה לכלבים - שיטת טיפול ייחודית באמצעות מים המתאימה, למעשה, לכל בעל חיים בעל מבנה שלדי ושרירים.

 

הכנסו וגלו: הדרכים שבהן הכלב שלכם אומר שהוא אוהב אתכם

 

למי הטיפולים מיועדים? 

הידרותרפיה מיועדת לכלבים הסובלים ממחלות ובעיות בריאותיות (גנטיות, ניווניות, או עקב פגיעה או מחלה). ההטיפולים מתבצעים תמיד במים, בין אם הם בשחייה או בהליכה, כיוון שהלחץ ההידרוסטטי של המים מקל על המפרקים. התנועה במים מחזקת את את השרירים ומאפשרת החלמה מהירה יותר לאחר פגיעות, בצורה שלא מכבידה על העצם - מה שתורם לשיקום מהיר יותר.

 

הידרותרפיה לכלבים. יכולה להתבצע בשחייה או בהליכה


בנוסף יכולה ההידרותרפיה לסייע במקרים של ארתריטיס (דלקות מפרקים), ניוון שרירים, דיספלזיה באגן ובמרפקים, בעיות גנטיות שגורמות לחולשה וניוון בשרירים וכן מחלות נוירולוגיות. עיקר הטיפול בהידרותרפיה נעשה דרך חיזוק השרירים מבלי לפגוע במפרקים, והוא משפר טווח תנועה פסיבית ואקטיבית במפרקים, משכך כאבים, נפיחות ונוקשות, מגביר את ריפוי הרקמות וכן מסייע בשיפור ותיקון ההליכה ומאפשר התאוששות מהירה יותר ושיפור בכוח הליבה.

 

כיצד מתבצע הטיפול? 

טיפולי הידרותרפיה לכלבים מתבצעים בסביבה מבוקרת בבריכה הידרותרפית מיוחדת ומחוממת המתאימה לצורכי הכלב לשיקום מהיר ואפקטיבי. כמות ותדירות הטיפולים הנחוצה לצורך כך נקבעת בהתאם לכלב המטופל ולצרכיו על ידי ההידרותרפיסט המוסמך שמטפל בו. לכל כלב נבנה סרגל מאמצים מיוחד, לפי סוג הטיפול, הפציעה או המחלה ממנה הוא סובל.


בתחילת כל טיפול נבחנת ההתקדמות של הכלב ומידת השיפור במצבו - והתכנית מותאמת לכך. חשוב להדגיש כי יש התייחסות לכל מקרה לגופו: ישנם כלבים מטופלים שישתקמו לחלוטין לאחר כמה מפגשים קצרים ואילו אחרים יזדקקו לטיפול במשך זמן רב יותר.

ישנם שני סוגים של טיפול באמצעות הידרותרפיה:  שחייה בבריכה והליכה בהליכון תת-ימי. בשני המקרים ההידרותרפיסט נמצא בתוך המים או המתקן עם הכלב על מנת שיוכל לבצע מניפולציות, עיסויים ותרגילים שונים, ובכך לגרום לטיפול להיות היעיל ביותר. ההחלטה באיזו דרך לפעול ומה בדיוק יתבצע במהלך הטיפול תלויה, כמובן, במצבו של הכלב ובבעיה הספציפית ממנה הוא סובל. הטיפול עצמו אורך כחצי שעה, אך המפגש כולו אורך כשעה, כיוון שיש צורך להעריך את מצבו של הכלב לפני ואחרי הטיפול וכן לשטוף אותו בסיומו. 

בזמן הטיפול מלבישים לכלב מצוף מיוחד על מנת שעיקר הטיפול יהיה ממוקד בתנועה ובחיזוק וכדי שלא להטיל על הכלב קושי מיותר. ישנם מקרים מעטים, בעיקר כאשר מדובר בכלבים שיודעים לשחות היטב, בהם ניתן לבצע את הטיפול ללא המצוף. בנוסף, במהלך הטיפול נעשה שימוש באביזרים נוספים (צעצועים, כדורים וחטיפים) שמטרתם לעודד את הכלב לשמוח וליהנות מזמן הטיפול.

חשוב להדגיש כי לפני תחילת הטיפולים על הכלב לעבור בדיקה כללית אצל הוטרינר המטפל בו, על מנת לבצע הערכת מצב. 

 

הידרותרפיה כטיפול מונע

בנוסף לטיפולים משקמים, הידרותרפיה מציעה לכלבים גם טיפולים מונעים. טיפולים אלה יעילים ביותר כדי למנוע בעיות עתידיות שעלולות להיווצר כתוצאה מזקנה, מחוסר פעילות גופנית או מהשמנה. ברוב המקרים איכות החיים של הכלב (ושל בעליו) תשתפר מאוד, בעיקר בשל העובדה שהכלב יהיה פחות סיעודי ויותר חיוני.


כמו אצל בני אדם, הפעילות במים גורמת למוחם של הכלבים לשחרר אנדורפינים והם מתמלאים שמחת חיים ונראים כאילו חזרו לנעוריהם. לכן, לרוב, מיד לאחר הטיפול הראשון נראה שיפור ניכר במצב רוחו של הכלב. 


חשוב לציין כי בטיפול מונע ומשקם ייתכן שיפור פיזיולוגי רק לאחר מספר טיפולים ראשונים. 

הכותבת היא הידרותרפיסטית מוסמכת ומנהלת פידו - המרכז להידרותרפיה ובריאות הכלב. הקליקו לאתר

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »