פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

החתול שלך – מהו אופיו??

החתולים – עולם ומלואו של מסתורין, יופי ויחודיות! אין אחד או אחת כמו אחר – ולעולם לא יהיה.

החתול שלך – מהו אופיו??

קשרינו עם החתול המיוחד שלנו – גם אם יש לנו יותר מאחד בבית – הם גם כן יחודיים ומיוחדים לכל אחד ואחת.

 

אנשים שאינם מכירים חתולים , או אשר עדיין לא שמו לב ליצור המקסים הזה – בביתם או בחצרם או אולי בבית חברים , חושבים שכל החתולים הם "מיצי"...
כולם כמובן "חתולה" (כאילו שאין זכרים בגזע זה של חיות) ,
כולם עם אופי אחיד - וזה כבר תלוי בסטיגמות האישיות שכל אחד שמע בילדותו -
וכולם כמובן "מלקקים חלב...".

 

אז – כל מי שקצת יותר מעמיק וותיק בקשריו עם חתולים, ובמיוחד אלו בינינו הרגישים קצת יותר, וגם אלו שיחשבו על כך לרגע קט – יודע היטב שאין חתול אחד שדומה למשנהו (ולמרות שנדבר בכתבה זו על זכרים וגם על נקבות – יסלחו לי כולם , אם לצורך הנוחות, אכתוב בדרך כלל רק בלשון זכר). זה נכון כמובן לכל יצור חי , למרות שנדמה לנו לעיתים שכולם נראים אותו דבר, כאשר אנחנו לא מכירים חיה מסוג מסויים. אנשים , לעתים , שואלים אותנו כיצד אנחנו מזהים חתול זה או אחר , כאשר יש לנו בבית או בחצר יותר מאשר חתול אחד...
הרי זה ברור לנו כשמש שגם אם יש עשרה חתולים שחורים בקבוצה אחת – והם נראים זהים למסתכל אקראי – כל אחד ואחת הוא מקסים ונפלא בפני עצמו, ויש לו שם ואופי משלו.
בדיוק כמו שאנחנו מזהים את כל הילדים בכיתה כאשר אנחנו בבית הספר,
ואת כל החיילים ביחידה ואת כל הסטודנטים בכיתה שלנו באוניברסיטה ועוד ועוד. הייחודיות של כל חתול וחתולה חשובים מאד, גם לצורך הבנת כל אחד ואחת מהם,

וגם לצורך ההתייחסות האישית , כדי ליצור קשרים אמיתיים ועמוקים. אנשים שמתייחסים לחתול שלהם , כאל סתם עוד אחד בשרשרת ארוכה של חתולים מאז ילדותם – מפסידים את החבר המקסים שנכון להם בחתול או החתולה שכעת איתם!

חוסר התייחסות אישית מצד האדם – גורר לעיתים (לא תמיד ולא אצל כל החתולים), התייחסות אדישה גם מצד החתול. בנוסף – מובן שיש חשיבות רבה לזיהוי המרכיבים האישיים באופיו ובהתנהגותו של החתול או החתולים שלך - בבית (ובחצר, לכל המאכילים) – כדי לדעת ולזהות חתול במשבר- פיזי,
נפשי או התנהגותי וכדי לעזור לו או לה במהירות הנדרשת.
לדוגמא - החתול שהינו עליז ושמח בחלקו בדרך כלל , אשר יפגין התנהגות מופנמת ומסוגרת - מרמז לנו בברור שאיננו מרגיש טוב - פיזית או נפשית ומבקש עזרה , גם בדרך זו , מאוהביו.

 

הכרות מעמיקה עם אופיו והתנהגותו של החתול או החתולים שלנו - הכרחית כאמור לצורך תקשורת יעילה ונעימה וכמובן כדי לעזור ולהיות שם עבורם.
אופיו של כל חתול או חתולה הינם כאמור מאד אישיים ואין אפשרות "להחליף" את " מישקה" (רק דוגמא כמובן...) שהלך לעולמו, כמו שאנשים מסויימים מנסים לעשות עבור הילדים (ונתקלנו גם במקרים בהם ניסו ההורים להביא במהירות חתול דומה לזה שנדרס, כדי שלא לספר על מותו לילדים הקשורים כל כך אליו...) מתוך אולי רצון למנוע את כאב האובדן. "מישקה" ראוי לזכרון מלא משל עצמו וחשוב להתאבל באופן מלא על כל חתול או חתולה שהלכו לעולמם רק בגמר ההליך לאמץ חתול , ובמידה והלב בשל לכך.

מעניין לציין, שרבים מאיתנו , שמים לב לעובדה שיש בהחלט נטייה לרוחו של חתול אהוב לחזור בגופו של חתול אחר ובזמן שונה לחלוטין – פתאום אנחנו שמים לב לכך שקולו של החתול ה"חדש" כל כך דומה לזה של החתול שאהבנו ואולי גם איזו תנועה והרגל ופתאום אנחנו מרגישים לרגע את נוכחותו של החתול האהוב שלנו שאיננו כבר איתנו. רוח או דימיון...??

בכל מקרה - ומכיוון שלצערנו החתולים חיים שנים קצרות יחסית לחיי האדם -אנחנו נאלצים להיפרד מאהובים לא מעטים בשנות חיינו , ואולי אם נתסכל על כך אחרת - אנחנו זוכים להכיר רבים ונפלאים מהגזע הנהדר הזה שקוראים לו ה- חתול!

 

כל אחד יחיד ומיוחד , ויחד עם זאת - כולנו הרי מכירים ומזהים את האופי השונה שלעתים קרובות חוזר על עצמו בצורות קצת אחרות אצל רבים מהחתולים -
מהם סוגי האופי המתגלים לנו אצל החתולים??
(אנא שימו לב לעובדה שכאשר החתול מבוהל, לחוץ, עצבני או חלילה חולה או סובל מכאב או חוסר נוחות – התנהגותו איננה משקפת כלל את אופיו האמיתי וחשוב במקרה זה לזהות את מקור הלחץ – הפיזי, ההתנהגותי או הנפשי ולתת את העזרה הנחוצה – ביקור אצל וטרינר מומחה לחתולים או ייעוץ התנהגותי אם מקור הלחץ איננו מנוטרל.)
בגדול -ניתן כמובן לחלק את החתולים לאלו החברותיים לבני אדם ולאלו שאינם חברותיים - וכאשר יש חשיבות לזהות זאת באופן מלא ונכון.
לעתים חתול שהגיע מבית בו הוא עבר התעללות נפשית או פיזית - יפגין התנהגות שאיננה חברותית לבני אדם, אך עם זמן והתייחסות נכונה ונותנת - הוא ייפתח ויפגין את אופיו האמיתי, שלעיתים קרובות הוא מאד חברותי.
חשוב להבדיל , אם כן - בין חתול בטראומה ובין חתול שאיננו חברותי מיסודו -
ואת זה ניתן לעשות ע"י הסתכלות מרחוק שאיננה מאיימת ומתערבת ולאורך זמן. לעיתים יש צורך לשתף בכך גם יועצי התנהגות וחשוב לעשות זאת , כדי להיות בקשר מלא ונכון עם החתול לטובת כל הצדדים.

גן החברותיות עובר בעיקרון דווקא מצד האב - ובמקביל יש חשיבות רבה להיות הגור בעיקר בשלבי חייו המאד ראשוניים , עם אנשים וחברה מקבלת ונעימה , אשר דואגת לכל מחסורו – הפיזי והנפשי (ראו מאמר שלנו בנושא "גורים" ובנושא "לחץ"). מובן שכל אינטרקציה חיובית עם בני אדם ועם חתולים וחיות אחרות , תגביר את אפשרות החברותיות ולהיפך וכדאי להיות מודעים לכך.
יחד עם זאת - חשוב מאד לכבד חתול שאיננו חברותי בבסיסו ולא להכריח אותו להיות בקשר הדוק ורצוף עם בני אדם , אם הוא איננו רוצה ובנוי לכך באופן בסיסי . גם חתול עם אופי זה ראוי וזקוק לאהבתכם ולתמיכתכם הפיזית והנפשית - ולהגתנכם - בבית ובחצר.
תנו לו לחיות את חייו וכבדו את המרחק שהוא מבקש לשמור - והמשיכו לתת לו את כל הנחוץ לו לחיים עם איכות בהתאם לכל צרכיו. (לדוגמא - חתול שאיננו חברותי, ואשר חי בבית- חשוב מאד שהוא יקבל מקומות מסתור גבוהים ומרוחקים מיד אדם , ויגיע לשם בחופשיות בכל עת שיחפוץ בכך).
סוגי האופי הבאים יכולים להיות משולבים זה בזה או בלעדיים והם כמובן בחלקם, יכולים להופיע אצל החתול החברותי, אך גם אצל זה שאיננו חברותי (למשל – חתול שאיננו חברותי לבני אדם בהחלט יכול להראות אופי של דברן או שובב). (ועוד הערה קטנה - סוגי האופי השונים אינם מופיעים להלן עפ"י סדר כלשהו):

- הנינוח – זה שלוקח את החיים בקלות. מעט מאד דברים יוציאו אותו משלוותו והוא מקבל כל שינוי בקלות ובאורך רוח. הוא עובר את החיים באצילות נפש ואיננו מגלה סימני מצוקה או לחץ כמעט משום ארוע. קל לו להתמודד עם שינויים וכמובן שכיף גדול לחיות איתו.

- העצל – אצל אנשים זה נקרא " couch potato ” , או זה שמלבד לגשת לאוכל איננו מבזבז אנרגיות לשווא. מעניינים אותו מעט מאד דברים, מלבד לישון היטב ובמקום הנעים ביותר בבית או בחצר. הוא איננו יקום גם לקול רעש ומסוגל לחיות היטב גם בבית מלא רעשים וילדים קטנים. הוא אדיש מבחירה , אבל מאד יתעניין במזון טעים ובליטופים, שחייבים כמובן להגיע אליו...

- "איש המכירות" – החתול שיודע בדיוק מה שהוא רוצה להשיג ויודע איך לעשות זאת. נודניק במילים אחרות... . החתול שגם אם נוציא אותו מהדלת – יחזור דרך החלון. הוא איננו מוותר עד שרצונו מושג על ידו וייעזר בכל תכסיס לצורך כך. אם הוא רוצה ליטופים או אוכל מסויים – הוא יסביר לנו זאת בכל דרך , עד שנבין סוף סוף...

- העקשן – "איש המכירות" בדרך קצת שונה. החתול הזה איננו מנדנד – הוא פשוט עיקש ולא מוותר בדרך מלאת שקט פנימי והרבה כבוד עצמי. הוא יישב לדוגמא ליד הברז – עד שתפתחו אותו עבורו לליקוק מיים טריים. הוא גם יישב ליד המקרר – עד שיקבל את המזון האהוב עליו. זהו גם החתול שידרוש לקבל ארגז חול נקי , ואם לא כן – הוא יעשה צרכיו ממש מחוץ לארגז, עד שתבינו שהארגז מלוכלך. הוא לא ייותר על רצונותיו – וחשוב מאד לכבד את החתול הזה – הוא מבין עניין!

- המתבודד – החתול שאיננו מבין למה יש חשיבות בחברותיות – יש לו את העניינים שלו , והוא עושה אותם לבדו. הוא איננו מתערבב בין בני האדם או החתולים שבקבוצתו. הוא ישן לו במקומו המרוחק, עושה צרכיו במקום משלו (כאשר הוא חי בחצר) ויאכל בשעות החשיכה הרבה אחרי האחרים, או כאשר בני הבית ישנים. הוא אמנם חברותי אך יודע היטב להסתדר בעצמו , אחרי שצרכיו הבסיסיים מקבלים מענה. אין לו צורך ביותר מידי "בידור מסוג אנושי" (ליטופים, סירוקים, משחקים וכדומה). - ביש המזל – החתול שהכל קורה לו והוא מסתבך בכל דבר אפשרי. היתה לי חתולה מופלאה כזו, בשם "פייה". היא פשוט היתה מועדת בכל קפיצה, מפילה כל חפץ אפשרי מהמדפים, גם אם הם לא היו במיקום בעייתי, נופלת לתוך הכיור או האסלה כאשר ניסתה לשתות מיים טריים ועוד ועוד הרפתקאות. אלו חתולים שמנסים תמיד לעשות כל דבר ואינם מוותרים, למרות שהם מאד מצחיקים מרחוק , אבל למעשה קשה להם להצליח במה שנראה שכל חתול עושה בקלות יתרה. לטובתם נאמר שהם מאד מתמידים וזה מקסים!
מיותר לומר שעל חתולים כאלה יש לשים עיין, ובמיוחד ליד כבישים...

- השד משחת – החתול הזריז, שמצליח לתפוס זבוב במעופו! החתול , שאין דבר שחומק מבין ציפורניו ופיהו. הוא מצליח להגיע לכל דבר ולכל משחק – ונענה לכל אתגר שיוצב בדרכו. הוא מהיר ביותר ומראה לנו שאחד מבני דודיו הינו הצ'יטה , החיה המהירה על פני האדמה. כיף מאד לשחק איתו ולראות את גופו המופלא בפעולה. חתול זה , אם הוא חי בדירה – חשוב מאד להפעילו באמצעות משחקים אינטראקטיביים ובגבהים שונים ברחבי הבית. זהו החתול בשיא הדרו.

- הדברן – החתול שלא מפסיק לשוחח איתנו ובכלל עם העולם כולו– על כל דבר ועל כל נושא שעולה בראשו. כך הוא מתקשר. החתולים הסיאמיים הם דברנים ידועים, ויש להם מה לומר בכל עת. החתול הדברן יבקש אוכל בדיבור , משחקים וגם כאשר ארגז החול איננו נקי- הוא יתלונן בפה מלא . הוא ישוחח איתכם על כל מה שהוא מתעניין בו – וחשוב לנסות ולהבין אותו. זה כיף גדול!

- אוהב כל חי – טוב הלב האופטימלי! זהו החתול שפשוט נהדר לחיות איתו ולצידו, וכל רגע הוא הנאה צרופה. הוא מאד חברותי , גם נינוח ומלא באהבה – מתחבק ומתנשק עם כל חתול , כלב ואדם ואין לו טיפת אגרסיה בגופו או בנפשו. אפשר לעשות איתו כל דבר והוא גם ירצה את חברתנו – הוא למשל ישמח ללכת אחרינו לכל מקום ואחדים מחתולים נהדרים אלו – גם מרגישים בנוח לנסוע איתנו ברכב או ללכת לטיול איתנו ועם הכלב. (זהירות שלא לעשות זאת עם חתול שאיננו נוח כל כך! זה מסוכן מאד). צריך מאד לשמור על חתול כזה – הוא איננו יודע שישנם אנשים "רעים" ואם החתול יכול גם לצאת לחצר – חשוב לשים עליו עיין בכל עת ובכל מקרה לענוד לו קולר עם שמכם ומספר טלפון כדי שחלילה הוא לא יגיע לביתו של אדם שאיננו טוב כמוהו... חתול כזה הוא נשמה טהורה ואנחנו תמיד זוכרים את חברתם של חתולים אלו ונהנים מכל רגע במחיצתם!

- מבין הכל – בדרך כלל הוא גם זה שמלא באהבה. הוא מבין אותנו באופן מלא, ואין צורך ביותר ממבט או מילה קטנה , כדי שהתקשורת תהיה מופלאה. אתם מסתכלים לו בעיניים ויודעים שהוא מבין בדיוק מה אתם רוצים ומה קורה איתכם. הוא יודע להגיע אליכם ולמקום המדוייק שכואב לכם – בטן או ראש – כאשר זה קורה. והוא יודע להיות איתכם ולצידכם כאשר אתם מרוגזים , כועסים וזקוקים לו לנחמה. החתול שייתן לכם את כל כולו בזמן הנכון ובדרך המתאימה לכם ביותר. ביניכם ובינו נוצר הקשר המופלא הזה שעושה את החתול לחיה אחת ויחידה!

- מתעניין בכל - בדרך כלל נקבות... אנחנו קוראים לה "הפולנייה"... היא זו שיודעת כל דבר שקורה ובכל מקום. כאשר חוזרים הביתה מקניות – היא הראשונה לרחרח בכל שקית ואת כל גופכם וכל בגד חדש. אם יש לכם מגירות – היא תכנס אליהן וכמובן תבקר בכל ארון. היא סקרנית ללא קץ – ויש כמובן גם זכרים לא מעטים כאלו, אבל חכמה דיה – כדי שלא להתסבך כמו "ביש המזל". היא מכירה כל בית בשכונה – אם היא גם יוצאת לחצר – אבל יודעת היטב שלא להכנס לבית של הרע השכונתי ולהזהר מכל רכב בכביש. חכמה ללא קץ וראוייה להערצה!

- ואולי עוד דוגמא קטנה לאופי של נקבות באופן עיקרי – ה"קלאפטע"...- זו שדורשת לקבל ולא מוכנה לשמוע "לא"... זו שמנהלת את חייכם כאשר לכם אין כל מילה או אפשרות להתנגד. היא תשב עליכם ואתם לא תורשו לקום ... והיא לא מרשה לכם ללטף אף חיה אחרת, שלא לדבר על להביא לביתכם חתול נוסף - היא תעשה לו את המוות עד שהוא אולי יורשה להיקלט בממלכתה של הגברת הראשונה... היא מכובדת מאד ודואגת להיראות תמיד מצוחצחת – שומרת על פרוותה ומלקקת אותה בנינוחות ובמלכותיות. היא אוכלת כמו גברת – לאט ובמשך זמן ניכר, ודורשת תמיד את הכי טוב – בכל תחום. חשוב לכבד אותה על כך!

 

 

אנחנו מניחות שלכולכם יש דוגמאות אין סוף מכל סוג של אופי שצויין עד כה וישנם כמובן שילובים רבים ומגוונים – המרכיבים כל חתול המיוחד בפני עצמו.

 

החשוב ביותר – הוא לכבד כל חתול כפי שהוא ולעולם לקבל אותו באופן מלא וללא כל צורך או רצון לשנות אותו – גם אם הוא לעיתים קצת פחות ממה שבדיוק היינו רוצים. זיכרו שהם אלו שבוחרים אותנו, בסופו של דבר – גם אם נדמה לנו ההיפך... אז- כבדו אותם על כך שהם רוצים להיות חלק מחיינו ולהעשיר אותם כל כך בנוכחותם וברוחם .

 

 

 

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »