פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

האם החתול מסוכן להריון האישה?

תקופת ההריון היא תקופה יפה ומאושרת בחיי האישה, אך לא פעם היא מלווה גם בדאגות וחששות בריאותיים לגבי עצמה ולגבי העובר. כאשר מדובר בחתולים, הדאגה המוכרת ביותר המתקשרת להריון נקראת טוקסופלזמוזיס.

האם החתול מסוכן להריון האישה?


טוקסופלזמוזיס הינו מעין חיידק אשר נישא בגופם של מכרסמים וכאשר חתול טורף מכרסם נגוע הוא נדבק גם כן. כאשר חתול נדבק, המחלה גורמת לשלשולים של כמה ימים ולאחר מכן הטפיל נכנס לשרירים של החתול ונכנס לתרדמת בשרירים. בתקופה הראשונית של ההדבקה הביצים של טפיל הטוקסופלזמה מופרשות בצואה. לאחר 48 שעות מחוץ לגוף החתול, הביצים מתפתחות ויכולות להדביק חתולים או אנשים שבולעים את הביצים.
מרבית האנשים שנדבקים בטפיל הטוקסופלזמה לא נדבקים ממגע עם חתולים! מרבית האנשים נדבקים מאכילת בשר לא מבושל או מעבודה בגינה (הביצים עלולות להיות באדמה ולהישאף לפה באבק של הגינון). בד''כ ההדבקה נעשית בעודנו ילדים המשחקים בארגז החול!

כאשר ילד או אדם בוגר נדבקים בטפיל, בד''כ אין לו שום סימנים קליניים. אולם אם אשה בהריון נדבקת לראשונה בטפיל בזמן ההריון, הטפיל עלול לפגוע בעובר ואף לגרום להפלה.

 

מה ניתן לעשות:
לפני הריון ניתן לעשות בדיקת דם לאישה לגילוי נוגדנים לטפיל. אם יש נוגדנים, סימן שכבר היתה חשיפה מוקדמת ואין צורך לחשוש מחשיפה בזמן ההריון.
אם בדיקת האישה שלילית לטפיל, ניתן לבדוק נוגדנים לחתול. אם החתול שלילי והוא לא יוצא החוצה- אין לו איך להחשף למחלה. אם הוא כבר חיובי צריך להימנע ממגע עם הצואה של החתול (למרות שהסיכוי שחתול בוגר יפריש לפתע ביצים בצואה נמוך מאוד). ההמלצה היא לנקות את ארגז החול ממדי יום (הביצים מדבקות רק לאחר 48 שעות), ומומלץ שבן משפחה אחר יבצע את המטלה - ולא האישה ההרה - במשך כל ההריון.
עוד מומלץ לא לאכול בשר חי ולא לעבוד בגינה ללא כפפות וכיסוי לפה - אלו הם גורמי הסיכון העיקריים למחלה באנשים!
בנוסף לטפיל הטוקסופלזמה ישנן בעיות רפואיות נוספות שיש לחשוב עליהן.
ישנם מספר טפילי מעיים שעלולים לפגוע גם באנשים ולכן מומלץ לתת לחתולים טיפול נגד תולעים לפחות פעם בשנה (בלי קשר להריון - אך חשוב עוד יותר בתקופה זאת).

כמו כן חשוב לטפל באופן רציף נגד פרעושים גם למען בריאות החתול וגם מכיוון שפרעושים יכולים לשאת מחלה שיכולה לעבור לאנשים בשריטות של החתול.
בכל מקרה, בטיפול נכון והשגחה על ככלי הגיינה בסיסיים אין שום סיבה או צורך לוותר על חברתו של החתול בזמן ההריון.

 

זאב גאנז- מומחה לרפואה קלינית

מרכז וטרינרי רמת השרון

www.vets.co.il

 

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »