פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

ניתוח קטרקט ביעל

לראשונה בישראל: ניתוח קטרקט ביעל נערך בבית החולים הווטרינרי של האוניברסיטה העברית בירושלים.

ניתוח קטרקט ביעל

אל בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי, הופנתה יעל בת 12 מפארק הקופים בן-שמן.

היעל, בטיפולו של דר' צחי אייזנברג, הופנתה לבית החולים עקב עכירות בעדשות העיניים.

לאחר סדרת בדיקות שנערכו בחיית הבר ע"י דר' רון עופרי , מומחה ברפואת עיניים של בית החולים, אובחן שהיעל סובלת מקטרקט (ירוד). בעקבות ממצאי הבדיקה, ולאחר התייעצות עם מטפליה, הוחלט לערוך ניתוח קטרקט ביעל.

זוהי הפעם הראשונה בארץ שנערך ניתוח שכזה ביעל.

היעל נותחה בהצלחה. לאחר הניתוח היא אושפזה בבית החולים למשך 5 ימים על מנת לקבל טיפול מסור ומעקב צמוד של הרופאים המטפלים.לאחר 5 ימים שוחררה היעל והוחזרה לפינת החי של פארק הקופים בבן שמן כשהיא זקוקה להמשך טיפול רפואי.

היעל מגיבה לאור בניגוד לקודם אך עדין מוקדם מידי לקבוע אם תשוב לראות מה יהיה מצבה בעתיד.

 

מהו קטרקט ?

 

קטרקט היא עכירות של העדשה בעין . בני אדם ובעלי חיים נולדים עם עדשה שקופה , שמטרתה לסייע במיקוד האור הנכנס לעין .

כאשר נוצר קטרקט , מאבדת העדשה את שקיפותה . בדרך- כלל קטרקט מתחיל כעכירות קלה בעדשה . אולם , העכירות הינה כמעט תמיד " פרוגרסיבית" , כלומר , היא מחמירה עם הזמן . ככל שהעדשה נהיית עכורה  יותר , פוחתת כמות האור הנכנסת לעין והראיה נפגמת . מצב זה עלול להתדרדר עד כדי אטימות מוחלטת של העדשה , או אז האישון של החיה לבן . בשלב זה אין כניסת אור לעין , ולכן אין העין רואה .

 

מה הגורמים לקטרקט ?

בבני אדם קטרקט היא מחלת זקנה הנפוצה בקשישים .

בכלבים הגורם הנפוץ ביותר לקטרקט הוא תורשתי (גנטי) זו הסיבה לכך שקטרקט עלול להופיע בכל גיל (בהתאם לגזע הכלב), ובגזעים מסוימים קטרקט אף מופיע כבעיה מולדת .  עם זאת , גם בכלבים ייתכנו קטרקטים עקב זיקנה , וכן עקב מחלות אחרות , ובראשן סוכרת .  בחיות בר, כדוגמת היעל, עדין לא ידוע מה גורם לתופעה כזו.

 

כיצד מטפלים בקטרקט ?

ברפואה וטרינרית , כמו גם ברפואה הומאנית , הטיפול היחיד לקטרקט הוא ניתוח להוצאת העדשה .

 מהם
הגורמים המשפיעים על הצלחת הניתוח ?

 

יש שלושה גורמים חשובים משפיעים על הצלחת הניתוח :

הגורם הראשון הוא מצבה הכללי של העין . כל דלקת או מחלה אחרת הקיימת בעין פוגעת בסיכויי  ההצלחה של הניתוח . החיה חייבת לעבור בדיקה של מומחה , אשר יבדוק את העין , יאבחן את המחלה ויטפל בבעיות במידה ואלו קיימות .

הגורם השני הוא תקינות הרשתית . הרשתית היא האיבר בעין הקולט את האור ומתרגם אותו לאות עצבי המועבר למוח . למעשה , ניתן להשוות את הרשתית לסרט צילום ("פילם")  במצלמה - שניהם בולעים אור והופכים אותו לתמונה . החיה תשוב לראות לאחר הניתוח בתנאי שהרשתית תקינה . ניתוח קטרקט בחיה עם רשתית פגומה דומה להחלפת עדשה במצלמה שבה אין סרט צילום – בשני המקרים לא תתקבל תמונה .

גורם מכריע שלישי הוא היכולת לטפל בחיה לאחר הניתוח . העין רגישה לדלקות (הרבה יותר מעיניהם של בני אדם ( ולכן יש צורך בטיפול תרופתי אינטנסיבי . הטיפול התרופתי מתחיל למעשה שבוע לפני הניתוח . בשלב זה מדובר במתן טיפות בלבד , אבל לאחר הניתוח יש צורך בטיפול הכולל טיפות , כדורים ולעיתים גם משחות עיניים . במידה ויש מגבלה פיזית המקשה על טיפול , הרי שסיכויי ההצלחה פוחתים .

 

האם החיה תראה אחרי הניתוח ?

 

ניתוח קטרקט הוא ניתוח מורכב ומסובך . גם אם מתקיימים כל התנאים המפורטים , אין וודאות שהחיה תראה  (ברפואה אין אף פעם ערובה ל - 100% הצלחה) . אחוזי הצלחה בניתוחי קטרקט בכלבים בבית- החולים הווטרינרי עומדים על כ – 90% . עם זאת , ב – 10% מהמקרים הכלב יהיה עיוור גם אחרי הניתוח , אך מצבו לא יהיה גרוע מכפי שהיה לפני הניתוח .

 כפי שנזכר קודם, מכיוון שזו הפעם הראשונה בארץ שנעשתה פרוצדורה כזו ביעל, עדין לא ניתן לדעת את אחוזי הצלחת הניתוח ורק הזמן יגיד.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »