פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

שפעת העופות: איך נזהה תוכי חולה?

דאגה לציפור או לתוכי בימים בהם שפעת העופות מתפשטת היא לגיטימית לחלוטין. בכדי להיות מוכנים ורגועים בד בבד, ד"ר שלומית לוי, מומחית לבעלי כנף עונה על כל השאלות שצריך לדעת


לכל בעלי התוכים וציפורי השיר שדואגים אם המחלה עלולה להדביק את הציפור הפרטית שלהם חשוב להדגיש, ראשית המחלה עדיין לא אובחנה בארץ- לא בבעלי כנף למיניהם ולא בבני אדם. שנית, הסיכויים שתוכי או ציפור שיר (פינק, כנר, מיינה) שנמצאים בבית יידבקו - נמוכים מאד. כעת אחרי שהבהרנו את העניין, ניתן לדון בשאלות החשובות:תוכי מנוזל הוא לא סימן להדבקות בשפעת העופות

כיצד עשויים להיחשף לשפעת העופות?

נכון שכל בעלי הכנף (ולא רק ) עלולים להידבק בנגיף שפעת העופות, אבל הסיכויים להידבקות הם נמוכים מאד. כדי שתוכי או כנר ידבק במחלה הוא צריך להיחשף לנגיף עצמו.  ההדבקה עשוייה להיעשות:

  • במגע עם ציפורים נודדות (במיוחד עופות מים) או עם ההפרשות שלהן (במידה והן עצמן נושאות את הנגיף).
     
  • במגע עם עופות משק חולים ( כגון תרנגולות- וכאמור בארץ עוד אין עופות חולים) , או עם אנשים שנחשפים לעופות כאלה.
     
  • במגע עם ציפור שהוברחה לארץ מחו"ל והיא עצמה נשאית - תוכי שמיובא מחו"ל בצורה מסודרת עובר תקופת בידוד , כמו גם בדיקות מטעם משרד החקלאות. בהרבה מקרים כשהתוכי (או ציפור השיר) הוא נשא של מחלות שונות- ולאו דווקא שפעת העופות - המחלה מתפרצת בזמן הבידוד . ולכן חשוב שכל ציפור מיבוא תעבור בידוד.

תוכי שמוברח לארץ לא עובר שום בדיקות של משרד החקלאות, ולא נשאר בבידוד . כך שאם המחלה תתפרץ אצלו זה כבר יהיה בבית הקונה.

הברחת תוכים היא מעשה פסול מעיקרו ומסיבות שונות, לכן במיוחד בתקופה כזו צריך להקפיד שלא לקנות ציפור שמקורה אינו ידוע.


האם ניתן לחסן מפני שפעת העופות?


נכון להיום לא קיים חיסון למניעת המחלה בתוכים . כרגע מתמקדים בהכנת חיסון לעופות משק (שלא בהכרח יתאים לתוכים).


כיצד נזהה שהתוכי חולה?


סימני המחלה בתוכים הם לא ספציפיים. תוכי חולה עלול למות ללא סימנים מקדימים. זה קורה כאשר הנגיף אלים במיוחד ואז התוכי לא מספיק לפתח סימני מחלה . כאשר הנגיף פחות אלים התוכי עלול לפתח סימנים נוירולוגים כגון דפרסיה (דיכאון), הפרשה מהעיניים ומהנחיריים, וקשיי נשימה.

חשוב לדעת, מחלות רבות הפוגעות בתוכים יכולות להיראות בדיוק כמו שפעת העופות למרות שמדובר במחלה אחרת . לדוגמה מחלת הכלמידיה (דררת), סינוסיטיס וכולי. אלו הן מחלות שניתן בהרבה מקרים לטפל בהן . לכן אם התוכי שלכם נראה לכם חולה יש לקחת אותו לווטרינר תוכים. רוב הסיכויים שאם התוכי שלכם מנוזל היום לא מדובר בשפעת העופות אלא במחלה אחרת הפוגעת בדרכי הנשימה.

בכל מקרה, האבחון היחידי לשפעת העופות הוא בבדיקת דם מיוחדת לגילוי הנגיף.

לסיום, שמרו על ציפורי המחמד שלכם בבית , אל תחשפו אותם לעופות או ציפורים נודדות - והסיכוי שיידבקו בשפעת העופות יהיה נמוך עד מאד.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »