פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

המדריך השלם: כל מה שצריך חתול

אוכל יבש או רטוב, קערות מנירוסטה או פלסטיק, משטח גירוד אופקי או אנכי? אילה נאור, מומחית התנהגות חתולים עושה לנו סדר בכל הנוגע למה חתול צריך


במדינות רבות בעולם, החתול עבר את הכלב כחיית המחמד המועדפת.  חנויות החיות מלאות במוצרים שונים המיועדים לחתולים, כאשר חלקם אכן נחוצים בבית בו יש חתול, וחלקם רק יעשירו את חיי החתול. על מה חשוב להקפיד?


ישנם חתולים אשר מעדיפים ארגז פתוח, בעוד אחרים משתמשים רק בארגז סגור


מזון מתאים


קיימים בשוק סוגי מזון שונים ומגוונים, בקשת רחבה של מחירים ואיכויות. חשוב מאד להאכיל את החתול באוכל המיועד לחתולים ולא במזון כלבים, מפני שהרכיבים של שני סוגי מזונות אלו שונים. קיימים רכיבים אשר חיוניים לחתול, ולא נמצאים בכמות מספקת במזון כלבים.

וטרינרים ממליצים להאכיל חתולים בעיקר במזון יבש, אשר שומר ולעיתים אף מסייע בנקיון השיניים (בניגוד למזונות המשומרים למיניהם). חשוב להתאים את סוג המזון לגילו ולמצבו הבריאותי של החתול – ניתן להשיג אבקת חלב המיועדת לגורים יתומים, אשר עדיין יונקים, או מזון לגורים, בוגרים, קשישים, בעלי עודף משקל או חולים. מומלץ להתייעץ עם הוטרינר המטפל בסוג המזון המומלץ לחתול, ובכמות ההאכלה הרצויה. אם החלטתם להחליף לחתול את סוג המזון, עשו זאת בהדרגה במשך לפחות שבוע-שבועיים.
 

קערות מים ואוכל
 

גם כאן יש מגוון גדול של מוצרים. מומלץ להשתמש בכלים מנירוסטה, מפני שישנם חתולים המפתחים תגובות אלרגיות כאשר נעשה שימוש בכלי פלסטיק. חשוב שהקערות יהיו נקיות, במיוחד אם מאכילים את החתול במזון משומר. יש לספק לחתול מים טריים ונקיים בכל שעות היממה.
 

ארגז חול
 

ניתן לרכוש עבור החתול צורות שונות וגדלים שונים של ארגזי חול. חשוב להתאים את גודל הארגז לגיל וגודל החתול. גור צעיר יתקשה לטפס לארגז בעל דפנות גבוהות. ההרגלים שגור רוכש בגיל צעיר עשויים להשאר איתו לכל חייו, ולכן חשוב שיהיה לו ארגז בעל דפנות נמוכות יותר.

הארגז צריך להיות ארוך ורחב יותר מהחתול, בכדי שיהיה לו מקום להסתובב ולחפור שם בצורה נוחה. ישנם חתולים אשר מעדיפים ארגז פתוח, בעוד אחרים משתמשים רק בארגז סגור. גם אם החתול יוצא החוצה, ולרוב עושה את צרכיו שם, רצוי שיהיה בבית ארגז (וחול) למקרה שיהיה צורך להשאיר אותו בתוך הבית לתקופה כלשהי.
 

חול מתאים לארגז
 

מגוון סוגי החול גדול מאד. ניתן למצוא חול מבושם, חול מתגבש, חול קריסטלי ועוד. יש לחתולים העדפות שונות לגבי סוג החול, וישנם חתולים אשר מעדיפים סוג חול שונה לשתן ולצואה. יותר קל לנקות חול מתגבש, ולנו נעים יותר הריח של חול מבושם, אך יש חתולים אשר יעדיפו דווקא סוגי חול אחרים. אם הבאתם חתול חדש הביתה, מומלץ לברר עם בעליו הקודמים באיזה סוג חול הם נהגו להשתמש, ולרכוש סוג זה. אם אתם לא רוצים למצוא הפתעות לא נעימות ברחבי הבית, השתמשו בסוג החול אותו מעדיף החתול.
 

מתקן גירוד
 

ישנם חתולים אשר מגרדים את ציפורניהם על משטחים אנכיים, וישנם חתולים אשר מגרדים משטחים אופקיים. חלק מהחתולים מעדיפים לגרד בד, בעוד אחרים מעדיפים עץ. חשוב שמתקן הגרוד יתאים להעדפות הגרוד של חתולכם, ולא הוא יעדיף להשתמש ברהיטים ובשטיחים. המתקן צריך להיות יציב, כך שלא יתנדנד כאשר החתול משתמש בו, וכן גבוה יותר מהחתול כאשר הוא מתמתח. במיוחד כאשר יש יותר מחתול אחד בבית כדאי להשתמש ב"עץ חתולים", אשר מכיל יותר מסוג אחד של משטח גרוד, וכן מקומות מנוחה בגבהים שונים.

ניתן למצוא מתקנים כאלו בחנויות החיות, או למצוא באתרים שונים באינטרנט הוראות להכנתו באופן עצמאי.
 

צעצועים
 

לכל חתול יש את סוג הצעצועים המועדף עליו. יש חתולים אשר יעסיקו את עצמם במשך שעות עם צעצועים או אפילו דברים פשוטים המצויים בכל בית. למשל, החתולה שלי "גילתה" לאחרונה שניתן לזרוק ולתפוס את סליל נייר הדבק, כמו גם להחביא אותו מתחת ומאחורי הרהיטים. לעומת זאת, ישנם חתולים אשר ישחקו רק עם צעצועים אינטראקטיביים.  ניתן להכין צעצועים לחתול מחומרים פשוטים וזולים בבית, בתנאי שהחתול לא יבלע את הצעצוע או חתיכות ממנו.

 

כלוב נשיאה/נסיעה
 

רצוי שיהיה בבית כלוב כלשהו למקרה וצריך לנסוע עם החתול או להוציא אותו מהבית מסיבה כלשהי. הכלוב צריך להיות גדול מספיק בכדי לשהחתול יוכל לעמוד, לשבת, לשכב ולהסתובב בו בחופשיות. ניתן להשיג תיקים בעלי דופן רכה, וכן ישנם כלובים בעלי דופן קשיחה.

כלובים עם דופן קשיחה ישמרו על החתול במקרה של תאונה במכוניתכם, ומומלץ להשיג כזה שיש בו שני פתחים – בצד הכלוב, וכן בחלקו העליון (משם יותר נוח להכניס את החתול). בכדי שהחתול לא יברח בכל פעם שהוא רואה את הכלוב, מומלץ להשאיר את הכלוב פתוח במקום נגיש כל הזמן, ואף להאכיל את החתול בתוכו.
 

"מיטת חתולים"
 

חתולים ידועים באהבתם למקומות חמימים ורכים. אמנם לא חובה לרכוש (או להכין) מיטה עבור חתולים, אבל רבים מהם יהנו מהבונוס. חשוב שהמיטה תהייה עשויה מחומרים אשר לא יזיקו לחתול, ורצוי שהיא תהייה ממוקמת במקום מוגבה מעט. כמובן שגם כסא מרופד, מיטה (של בני אדם), ספה או כורסא ישמשו את החתול, גם אם רכשתם עבורו את מיטת החתולים הטובה ביותר.

 

דברים נוספים
 

חשוב שיהיו בבית מקומות בהם החתול יוכל להסתתר במקרה והוא נבהל, ובמיוחד כאשר ישנם בעלי חיים נוספים בבית או ילדים קטנים, אשר עשויים להציק לו. ניתן להשתמש בכלוב הנשיאה, אשר יישאר פתוח, בעץ חתולים או במדפים גבוהים ויציבים. חתולים אוהבים לצפות על המתרחש ממקום גבוה, שם הם מרגישים בטוחים, ולכן צריך לספק להם מקומות כאלו, במיוחד אם אינכם מעוניינים שהחתול יעלה על השיש או השולחנות.

וכמובן, לא לשכוח לתת לחתול תשומת לב.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »