פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

מצבי חירום בסוסים: המדריך המלא

מהם הסימנים העיקריים של מצבי החירום הנפוצים בסוסים, כיצד להגיש עזרה ראשונה ומתי חייבים למהר ולקרוא לווטרינר?

קוליק
 

קוליק הוא למעשה כאב המגיע מאזור הבטן. כל אחד מהאברים הפנימיים (כליה, טחול, כבד וכו') עלול להיות הגורם לכאב אבל המעי הוא הגורם הנפוץ ביותר לכאב.

ברוב מקרי הקוליק הגורם אינו ידוע, אבל ישנם מספר גורמים המגדילים את הסיכון של הסוס לפתח קוליק, כגון: סוג ואיכות המזון, שינוי במזון, אכילת יתר של תערובת, נגיעות בתולעים, בעיות שיניים, התייבשות, גיל הסוס ונטייה אישית לפתח קוליק.

 

סימני קוליק 

בין סימני כאב קל ניתן למנות: אדישות, חוסר תאבון, הרמת השפה העליונה ופיהוקים, רביצה והסתכלות לצד הבטן (בין האגו לצלעות או flank).

כאשר הכאב מתגבר הסוס יעבור מרביצה על החזה לרביצה על הצד וחזרה, יתגלגל על האדמה, יבעט בכיוון הבטן ועוד.


מה לעשות?


בשלב ראשון יש להוליך את הסוס כ-15-10 דקות ולקוות שהכאב יחלוף. בין לבין, (תוך שמירה על כל כללי הבטיחות) כדאי לנסות למדוד את חום הגוף (רצוי להתייעץ עם הווטרינר על דרך הביצוע!). חום הגוף הנורמלי נע בין 36ºc בבוקר חורף ועד 39ºc באחר צהרים של קיץ.

ברוב המקרים, קוליק, אינו גורם להעלאת חום אצל הסוס. אך לעתים סוס חולה עם חום יתנהג כסוס עם כאב.

יש לתת לסוס לשתות ולראות אם יש תאבון אך לא לתת לאכול. אם הכאב חולף, מה טוב. אם לא, יש להתקשר לווטרינר ולידע אותו במתרחש.

אם הכאב לא עובר וברשותכם זריקה לשיכוך כאבים, ניתן להזריק אותה לאחר שהתייעצתם עם הווטרינר. בכל מקרה, אין לתת אוכל או לרכב על הסוס כ-6 שעות לאחר מתן הזריקה כיוון שייתכן והסוס אינו בריא והסימנים יחזרו ויופיעו כשהשפעת התרופה תחלוף.
 

פציעות
 

שפשופים וחתכים נפוצים מאוד ומהווים כ-40%-30 ממקרי החירום בסוסים.

בשלב ראשון, יש להרגיע את הסוס (גם את כל השכנים...) ולעצור דימום, אם יש כזה. דימום עורקי המאופיין בשפריצים של דם הוא המסוכן יותר. יש להפעיל לחץ ישיר עם היד או עם תחבושת למשך כ-10 דקות ואז לבדוק. אם הדימום פסק ניתן להרפות ולקרוא לווטרינר.

לאחר שהדימום פסק, ניתן לנקות הפצע עם יוד מדולל (מים בצבע תה דליל): משפריצים כמויות גדולות עם מזרק ישר על הפצע וסביבו. אם הדימום חוזר או הסוס לא רגוע, עדיף להימנע מכל פעולה והמתין לווטרינר.

כדי לשמור על הפצע מזיהומים ולמנוע מזבובים לגעת בו, ניתן לחבוש את הפצע בתחבושת רופפת עם משחה אנטיביוטית או לשים משחה שדוחה זבובים המיועדת לפצעים ( swat ).

היכולת להבדיל בין פציעה שמחייבת תפירה לפציעה לאחרת דורשת מעט ניסיון. כל חתך בו ניתן להבחין במלוא עוביו של העור או שהיה דימום רב מומלץ לראות וטרינר.

מקומות מסוימים בגוף הסוס דורשים תשומת לב וטרינרית מיידית גם אם הפצע נראה שטחי: פציעות באזורי מפרקים, החלק האחורי של ה-pastern, העקבים והעיניים.

במידה והפציעה קלה, אין דימום או צליעה ניתן לטפל לבד ע"י שטיפות יומיומיות ביוד מדולל וחבישות לא הדוקות מדי.

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »