פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

מישהו להסריט אתו

במהלך חודש יולי מצולם בירושלים סרט טלוויזיה על פי ספרו של דוד גרוסמן "מישהו לרוץ אתו". את מהלך העלילה בסרט מניע כלב מגזע גולדן רטריבר, שעוזר לנער לאתר נערה שהסתבכה בצרות. לצורך צילומי הסרט התבקש המאלף אורי בקמן להכין את הכוכב על ארבע. יום על סט הצילומים גילה עשייה עם הרבה נשמה.

מישהו להסריט אתו


"כלב דוהר ברחובות, ואחריו רץ נער. חבל ארוך מחבר ביניהם ומסתבך ברגלי העוברים והשבים והם רוטנים וזועמים, והנער ממלמל שוב ושוב "סליחה, סליחה", ובין הסליחות צועק לכלב, "תעצור! סטופ!", ופעם אחת, למרבה הבושה, נפלט לו גם "הויסה!", והכלב רץ."

כך נפתח ספרו של דוד גרוסמן, "מישהו לרוץ אתו". הכלב הזה, שבהמשך מתברר שהוא בכלל כלבה, מגזע גולדן רטריבר, מניע את עלילת הספר, שהוא מסע של חיפוש פיזי ורוחני של שני בני נוער, אסף ותמר. הכלבה, דינקה, שנמצאה משוטטת בלב ירושלים, מובילה את אסף בריצה תוך חיפוש אחר תמר, בעליה. אסף מגלה חיים של אדם אחר מתוך מפגשים עם אנשים שונים בחייה עד שהוא מאתר את תמר ומגלה את סודה. (מעבר לכך לא נמשך כדי לא לקלקל למי שלא קרא את הספר).

כאשר החליטו בערוץ הכבלים HOT לעבד את ספרו של גרוסמן לסרט, היה ברור שהכלב מהווה חלק מרכזי בו. לפיכך פנו אל מאלף הכלבים הוותיק, אורי בקמן, בעל ניסיון רב בעבודה עם כלבים לסרטים.

בקמן החל במסע משל עצמו, בחיפוש אחר השחקן על ארבע שיתאים לסרט. למעשה, הוא חיפש שלושה כלבים דומים ככל האפשר, ויש לכך כמה וכמה סיבות. ראשית, אי אפשר לצפות מכלב לעבוד יום שלם על סט הצילומים ותמיד לתת הופעה טובה כיוון שכלבים מאבדים את סבלנותם די מהר. בנוסף לכך, כיוון שהכלב צריך לבצע מגוון פעולות, אפשר ללמד כל כלב לבצע חלק מהפעולות ובכך לקצר את זמן ההכנה הדרוש לסרט.

 

 כבר בחודש מארס 2005 הכריז בקמן על "אודישנים" לכלבים. בעקבות הפנייה נאספו בכלביית "עולם הכלבים" כחמישים כלבים מרחבי הארץ. בעליהם - מכל שכבות העם, צעירים ובוגרים, יחידים ומשפחות, מצפון ומדרום – ישבו דרוכים.

 

הם עברו את העוזרים שעמדו בפתח הכלבייה ומסרו את פרטי הכלב ואז ניגשו לבקמן. לאחר כמה שאלות, התבקש בעל הכלב להראות מה כלבו יודע לעשות ונבדקו תגובות הכלב לגירויים ולפקודות שונות.
בעלי הכלבים קיבלו הודעה בדואר על מעבר לשלב הבא (או לא). נבחרו עשרה כלבים שעברו יום אימונים מרוכז ובסופו נקבעו שלושת הכלבים שישתתפו בסרט. סול וננה (שניהם זכרים) וקייסי (הנקבה היחידה, למרות שבסרט מדובר בנקבה). שלושתם אכן דומים במראה אבל יש ביניהם הבדלי טמפרמנט שבקמן ניצל, כאמור, לצורך הכנתם לסרט.

 


"חילקתי את הפעולות שהכלבים צריכים לעשות לפי אופיים," פירט בקמן. "את הכלבה בעלת האופי הנמרץ הכנתי לפעולות שדורשות מרץ. כלב אחר, שהוא עדין יותר, לימדתי לבצע את הפעולות העדינות. אחד הכלבים פרוע למדי אז לימדנו אותו להיות 'מופרע' ולהשתולל."
"פעם אחר פעם הוא השליך את עצמו אל רשת הכלוב, וכל שורת הכלובים רעדה וזמזמה..."

בסצינה מסויימת, למשל, הכלב צריך להשתולל בתוך כלוב כשהוא בתחנת ההסגר העירונית. למעשה, זוהי פעולה שמנוגדת לחלוטין לאופיו של הגולדן רטריבר. "היה צריך לצלם גולדן שתוקף כמו רוטווילר, וזה היה הכי קשה מבחינתי. ניסיתי להכניס חתול לתא עם הכלב אבל זה לא עבד. איכשהו הדבר הצליח בסוף, למרות שזה לא הייתה ההשתוללות שהבמאי, עודד דוידוב, קיווה לה," סיפר בקמן.
במקום אחר בסרט, הכלבה גוררת את גיבור המשנה למצוא את הבעלים שלה ובאחד הקטעים הוא צריך להתחכך בשולחנות בפיצרייה. הכלב צריך מצד אחד לפרוץ בין השולחנות ומאידך לא להיבהל מהרעשים שנוצרים. "כיוון שהסצינה הייתה די מסוכנת גם לשחקן, יונתן בר-אור, עבדתי עם הכפיל והסברתי לו איך לגרום לכלב לפרוץ קדימה ולצאת מהתמונה לפני שהכל עף עליו," אמר בקמן. "החשש שלי היה שאם נצטרך לצלם את זה שוב והכלב ייבהל בפעם הראשונה, הוא יסרב לבצע את הפעולה בפעם השנייה."
המשיך בקמן: "החשש עלה לאחר שבסצינה קודמת השחקן הדף בכוח כסא והכלבה נבהלה וסירבה להמשיך לעבוד אתו. לכן היה חשוב למנוע ממנה את הבהלה בפיצרייה."
אגב, הכלבים מקבלים יחס של כוכבים מצוות ההפקה. כיוון שהסרט מצולם ביולי, חודש שבו הטמפרטורות נעות סביבת 30 מעלות ומעלה, וכלבים סובלים מאוד מחום, ההפקה רכשה מזגן נייד מיוחד עבור הכלבים. בהפסקות בין צילומים, הם נכנסים לרכב המצוייד במזגן ונחים עד שהם נקראים אל המאפרת.


עבור אתי בן נון, המאפרת, זאת אינה הפעם הראשונה שהיא עובדת עם בעלי חיים. במשך 14 שנותיה כמאפרת בהפקות קולנוע וטלוויזיה היא כבר נתקלה במצב שנדרשה לאפר כלבה וליצור עליה "פצע מדמם". כמו כן הייתה צריכה אפילו לאפשר סוסים.
האיפור היה דרוש לשתי מטרות. ראשית, כדי לשוות לכלב שמצטלם מראה מלוכלך, כראוי לכלב שרץ ימים ברחובות. שנית, היה צריך לגרום לשלושה כלבים שונים להיראות כמו כלב אחד, כלומר לטשטש את ההבדלים ביניהם וליצור חיבור שיאפשר להחליף כלב בכלב בלי שהצופים יבחינו בכך.
למעשה, האיפור שבו השתמשה בן-נון על הכלבים הוא איפור של בני אדם, שהיא מזמינה במיוחד מארצות הברית. את האיפור היא מסירה  עם תכשירים של "אסתי לאודר" ומקפידה לציין שהם לא נוסו על בעלי חיים.
בר בלפר, שעולה לכיתה י"א בבית ספר אלון ברמת השרון משחקת את גיבורת הסרט, תמר. הנערה הנמוכה והיפה, בעלת החיוך הלבבי, בכלל לא חשבה להיות שחקנית. "התקשרו אליי כי מלהקת ראתה אותי באיזה מקום," מספרת בר. "לא התכוננתי לאודישן, לא לקחתי את זה ברצינות עד לרגע שאמרו שהתקבלתי. אמרתי להם שאני לא בעניין כי זה לא משהו שאני עושה. אבל עודד הבמאי היה ממש מקסים והשתכנעתי." 

למרות שעברה שיעורי משחק ופיתוח קול מטעם ההפקה, היא לא קראה את הספר. "ביום ראשון האחרון התחלתי להשתתף בצילומים ואז קראתי את הספר," היא מציינת.
היא מקבלת יחס נהדר מאנשי ההפקה ("הם מתייחסים אליי כמו נסיכה") ובשלב שבו נערך הראיון עמה עוד לא ממש השתלבה בצילומים. "היו לי מעט סצינות עד עכשיו, אבל יש דברים שאצטרך לעשות ונשמעים מטורפים. זה דברים שקשורים בצד הרגשי של הבחורה הזאת. דברים מטורפים, אבל אני מקווה ששיעורי המשחק יעזרו לי לבצע אותם היטב."
כשנשאלה איך היא מסתדרת עם הרעיון של לשחק עם כלבים היא מוסיפה: "יש לי שני כלבים בבית וזה הדבר האחרון שמדאיג אותי. גם לא מדאיג אותי אם הכלב יתפוס יותר תשומת לב ממני."
ולגבי המעריצים לעתיד, היא מסיימת ואומרת," הייתי מעדיפה לא לחשוב מה יהיה אחרי שיקרינו את הסרט."  
גם יונתן בר-אור, שמגלם את הגיבור השני – אסף, הוא מעין "סיפור סינדרלה". אנשי ההפקה פשוט אתרו את הבחור הגבוה בעל הפנים הצעירות ברחוב, ליד מכשיר כספומט. "נגשו אליי ברחוב ואמרו בוא תעשה אודישן," מספר בר-אור,24, שעבד עד לפני חודש בתמיכה הטכנית של חברת אינטרנט.
"אמרתי למה לא - שווה לנסות. נהניתי מהאודישן עצמו. קיבלתי טקסט והיה קשה ללמוד אותו. בקשו ממני לעשות אותו בהמון דרכים שונות. הלכנו קצת מכות, הרמתי על הבמאי מאפרה. חשבתי אחר כך ששכחו אותי לגמרי. אחרי שלושה שבועות הזמינו אותי לאודישן נוסף והתקבלתי."

יונתן רגיל לכלבים. "הייתה לי כלבה 14 שנה והיא מתה לפני שנה וחצי," הוא מספר. הסרט הוא הרפתקה מבחינתו אבל העבודה לא קלה. "לפעמים מתסכל לעבוד עם הכלב כי לפעמים הוא הורס לי. הייתה סצינה של מונולוג שלי והוא הריח חתול באמצע השוט ותשומת הלב שלו נדדה וזה היה די מתסכל כי היינו צריכים לחזור על הכל."

 

 

את תוצאות המאמץ הזה יוכלו לראות מנויי HOT בתחילת השנה הבאה.
מדובר במיני-סדרה שתשודר בשני פרקים של 90 דקות או בארבעה פרקים של 45 דקות. בהתחשב באופיו המרתק של הספר ובשחקנים המבטיחים - על שתיים ועל ארבע – בהחלט יש למה לצפות.

 

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »