פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

תסמונת טום וג'רי: הצלילים שגורמים להתקפים בחתולים

| מאת מערכת Petnet

מחקר חדש מתריע מפני תסמונת טום וג'רי, במסגרתה סובלים חתולים מהתקפים ואיבודי הכרה כתגובה לצלילים פשוטים שנשמעים ברחבי הבית, כמו הקלקה על עכבר המחשב והקשה של ביצים קשותאם אי פעם נחרדתם מצליל חריטת ציפורניים על גבי לוח או שיוף סכינים, תוכלו להזדהות עם המחקר הבא. חוקרים מהמרכז הווטרינרי דיוויס בלונדון מצאו כי צלילים מסוימים עלולים לגרום להתקפים ואף לאיבוד הכרה ממושך בקרב חתולים מבוגרים.חתול מגזע בירמן. כמעט שליש מהחתולים שסבלו מהתקפים היו מגזע זה


התופעה שמכונה גם כ'תסמונת טום וג'רי' - בעקבות הדמיון הרב לתגובתו המופתעת של טום לרעשים חזקים - עשויה להופיע כתגובה לצלילים מתדרים שונים, שאינם מזוהים כחזקים וגבוהים: אחד החתולים שנבדקו במחקר סבל מאיבוד שיווי המשקל כתגובה לצלילי תיפוף חוזרים, חתול נוסף סבל מהתקפים לאחר שנחשף לרעשי הקלקה על עכבר המחשב או הקשה של ביצים קשות, ואפילו הרעש שנובע מדפדוף של דפי העיתון גרמו לחתולה לרוץ במעגלים ולהיתקל בחפצים שונים בבית. המחקר שפורסם בכתב העת הווטרינרי Feline Medicine and Surgery מפרסם כי בין החתולים שנבדקו, נמצאו רגישויות לצלילים של רשרוש שקיות, הקלדה על מקלדת, חיכוך בין כף מתכת לקערת אוכל העשויה מקרמיקה ואפילו הרעש שנשמע בעת קימוט של נייר אלומיניום.


ההתקפים שאותרו באמצעות שאלונים שהופצו באתרים לאוהבי חתולים, פורומים מקצועיים וקבוצות פייסבוק, מתבטאים במגוון תסמינים החל מעוויתות בשרירים ועד למצבים חמורים של איבוד הכרה למשך דקות ארוכות.


כמעט שליש מהחתולים שסבלו מהתקפים היו מגזע בירמן


התסמונת עלולה להופיע בקרב כל החתולים, אבל גזע שכיח במיוחד שהופיע בכ- 30 מתוך 96 החתולים שנבדקו היה הבירמן, חתול מבוית ואינטליגנטי. הגיל הממוצע של החתולים שלקו בתסמונת עמד על 15 שנים, אך החוקרים מדווחים כי  התסמונת עלולה להופיע גם בחתולים צעירים יותר.


יכולת השמיעה המופלאה של החתולים מתגלה כיתרון אבולוציוני על פי ד"ר מארק לורי, מומחה ממרכז הווטרינרי דיווויס שערך את המחקר: "חולדות ועכברים מתקשרים ביניהם בטווח תדרים גבוה מאוד, מה שגרם לחתולים לפתח יכולות שמיעה יוצאות דופן בכדי לצוד את טרפם טוב יותר".


צמצום החשיפה לרעשים הבעייתים ונטילת תרופות שמשמשות לשליטה בפרכוסי אפילפסיה עשויים להגביל את התרחשותם של ההתקפים - כך נמצא על פי בדיקה שנערכה במדגם קטן של אוכלוסיית המחקר.
 

קראו עוד: חתולים שחורים - יותר ממזל רע

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »