פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

לא רק שחור ולבן: איך כלבים וחתולים רואים את העולם?

| מאת מיטל עובדיה, מערכת Petnet

נהוג לחשוב שכלבים וחתולים הם עיוורי צבעים, אך זה מאוד לא מדויק. יחד עם זאת, אם תקנו חולצה אדומה, אל תצפו מהם לשים לב. איך חברנו על ארבע רואים אותנו וכמה צבעים מכיל מבחינתם הרמזור?


איך כלבים וחתולים רואים את העולם
כלבי רועים יכולים להביט לשני כיוונים בו זמנית


כבר שנים שנושא הצבעים מהווה כוכב ראשי בקרב בדיחות על ההבדלים בין המינים. ועכשיו בואו נדמיין, לדוגמא, שזוג צעיר מעוניין לצבוע את קיר חדר השינה שלו. בעוד נשים רבות יצליחו לנקוב בגוון המדויק שהן מחפשות לקיר ("סלמון עדין עם נגיעות אפרסק"), מרבית הגברים יסתפקו, כנראה, בתשובה הכללית "כתום". אולם אם זוג כלבים, לצורך העניין, ייכנס במקרה לאותו חדר השינה, המצב יהיה הרבה יותר פשוט: גם הזכר וגם הנקבה יגדירו את צבע הקיר דווקא כ"צהוב".

נהוג לחשוב שכלבים וחתולים רואים בשחור-לבן, אך האם זה נכון? לא. אז האם הם רואים צבעים כמונו? גם לא. בואו נעמוד על ההבדלים:


כמה צבעים יש ברמזור?
 

כלבים וחתולים מצליחים להבדיל בין הצבעים שחור, לבן, וגווני האפור- אולם מה באשר לשאר  הצבעים המוכרים לנו? קשת הצבעים הרחבה הידועה לאדם, מתחלקת אצל הכלבים והחתולים לשתי קבוצות עיקריות: צהוב וכחול.איך כלבים וחתולים רואים את העולם
קשת הצבעים אצל כלבים וחתולים מתחלקת לשתי קבוצות: צהוב וכחולכפי שניתן לראות בתמונה, הצבעים אדום, כתום, צהוב וירוק- על כל גווניהם, ייראו אצל חברינו על ארבע כצבע צהוב חיוור, בעוד שהצבעים תכלת, טורקיז, כחול וסגול ייקלטו כצבע כחול כללי. כך שכאשר כלב נחייה, לצורך העניין, מביט ברמזור לפני שהוא חוצה עם בעליו את הכביש, הוא אינו מבדיל בין הצבעים השונים ברמזור. גם האדום, גם הצהוב וגם הירוק נראים לו כגוונים שונים של אותו הצבע. כיצד הוא מבדיל ביניהם, אם כן? באמצעות הקשבה לתנועת המכוניות, תנועת הולכי הרכב ומיקום האור ברמזור (האור העליון פירושו 'עצור', בעוד שהתחתון פירושו 'עבור').

לחתולים (וליונקים אחרים) יתרון קל: הם מצליחים לראות גם את הספקטרום האולטרה-סגול. המ שאומר שהם רואים את העולם בצורה הרבה יותר חיה ותוססת.
 

שדה ראייה רחב


לעומת חתולים (ובני אדם, כמובן) עיני הכלבים מצויות בצידי ראשם, מה שמקנה להם שדה ראייה רחב הרבה יותר. כמה הרבה? זה כבר תלוי בגזע הכלב ומיקום העיניים בגולגלת- כלבי רועים, למשל, שמבנה הגולגלת שלהם מוארך במיוחד, יכולים אפילו להביט לשני כיוונים בו זמנית, מה שהופך אותם לכלבי שמירה נהדרים.

עין הכלב רגישה במיוחד לאובייקטים בתנועה. הם מצליחים לראות חתול במנוסה ממרחק הרבה יותר גדול מאשר חתול שיעמוד במקום מבלי לזוז.
 

האם צריך להשאיר עבורם אור בלילה?


נתחיל בעובדה: כלבים וחתולים רואים בלילה טוב יותר מבני האדם. אין זה אומר שהם רואים היטב וברור גם בחשיכה מוחלטת - אך בבית חשוך, המואר קלות מפנסי הרחוב ואור הירח אשר חודרים דרך החלון, הכלבים והחתולים יצליחו למצוא את דרכם טוב מאיתנו.

הסיבה לכך נעוצה בין היתר בשכבה מחזירת אור המצויה בבסיס עיניהם ונקראת 'טפטום'. שכבת הטפטום מחזירה פעם נוספת לתאי הראייה את האור המועט הנקלט בעין, ובכך בעצם מכפילה אותו. במילים אחרות: את כמות האור שהעין האנושית מקבלת בשעות החשיכה, הכלבים והחתולים מקבלים כפליים.

רוצים לבחון את שכבת הטפטום בפעולה? האירו בלילה את עיניו של הכלב או החתול שלכם בעזרת פנס. הן ייראו לכם מבריקות וזוהרות, משום ששכבת הטפטום תחזיר אליכם את האור הנקלט אצלה. אז לסיכום: בהחלט אין צורך להשאיר אור במיוחד עבורם בלילה, אולי רק תריסים פתוחים.

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »