פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

איזה ריח הכי מעורר את הכלב שלכם?

| מאת מיטל עובדיה, מערכת Petnet

מחקר חדש ומיוחד מגלה: הריח היוצר את התגובה החזקה ביותר אצל כלבכם, הוא הריח המוכר שלכם - גם כשאתם לא נמצאים באזור. כיצד זה עובד, והאם ניתן לשפר את תנאי הבחירה וההכשרה של כלבי השירות של העתיד?


הריח המוכר שלך עשוי להשפיע על מוחו של כלבך באותו האופן בו ניחוח אהוב מעורר בך תגובה - כך עולה ממחקר חדש. במחקר החדשני ופורץ הדרך, ביקשו החוקרים ללמוד היטב את מוחם של הכלבים, ובכך לשפר את תנאי הבחירה וההכשרה של כלבי שירות (כלבי צבא, כלבי נחייה לעיוורים ועוד).


איזה ריח הכי מעורר כלבים
כמו בושם של אישה מוכרת. ריח הבעלים מעורר בכלבים תגובה מיידית ורגשית


די דומים לבני אדם


החוקרים ערכו סריקות מוח של 12 כלבים מגזעים שונים, במהלכם הציגו לכלבים חמישה ריחות שונים. דגימות הריח לכל אחד מהכלבים המשתתפים במחקר היו זהים: דגימת ריח מהכלב עצמו, דגימה של כלב לא מוכר, דגימה של כלב החי איתו באותו הבית, דגימה של אדם לא מוכר ודגימה של אדם מוכר החי בביתו של הכלב.

הסריקות עקבו אחר מערכת התגמול במוח הכלבים - מערכת כלל העצבים הקשורים לעונג בתגובה לגירוי כלשהו, אשר בכוחה להשפיע על ההתנהגות ולחזק תגובות מסוימות. התוצאות הראו כי אזור התגמול במוחם של הכלבים הגיב בצורה החזקה ביותר לריחות של אנשים מוכרים - יותר מאשר לריחות של אנשים שאינם מוכרים, ואף יותר מאשר לריחם של כלבים מוכרים. כלומר - הריח שלנו מוכר מאוד לכלבינו ומעורר בהם את התחושה החזקה ביותר.

"זה דבר אחד כשאתה חוזר הביתה והכלב שלך רואה אותך, קופץ עליך ומלקק אותך ויודע שדברים טובים עומדים לקרות", סיפר יוזם המחקר גרגורי ברנס. "בניסוי שלנו, לעומת זאת, תורמי הריח לא היו נוכחים פיזית, מה שאומר שהתגובות המוחיות של הכלבים היו מופעלות על ידי משהו רחוק במרחב ובזמן", אמר. "זה מראה לנו שלכלבים יש ייצוגים מנטליים שלנו שמתמידים ונשארים עקביים גם כשאנחנו לא שם".

ברנס ציין כי כשבני אדם מריחים את הבושם האהוב עליהם, או בושם של מישהו שהם אוהבים, לעתים קרובות הניחוח יעורר בהם תגובה מיידית ורגשית. "הניסוי שלנו מראה כי אותו התהליך קורה ככל הנראה גם אצל כלבים", הוא מסביר. "אבל משום שלכלבים חוש ריח מפותח בהרבה מאשר לבני אדם, ומשום שהם נתמכים בו ותלויים בו כל כך הרבה יותר מאיתנו, התגובות שלהם צפויות להיות אפילו יותר חזקות מאלה שעשויות להיות לנו".


קראו עוד: חתולים שחורים - יותר ממזל רע


כלבי השירות של העתיד
 

המחקר, שפורסם לאחרונה בכתב העת שחוקר תהליכי התנהגות, נחשב לחלוץ בתחומו ולראשון המשתמש בסריקות מוח כדי לבחון את תגובת הכלבים לריחות ביולוגיים. "אנחנו מתכננים לעשות מחקר נוסף כדי לקבוע האם אנחנו יכולים להיעזר בטכניקות הדמייה מוחית כדי לזהות טוב יותר כלבים שבאופן פיסיולוגי הם אופטימליים לשמש כחיות מחמד לנכים", אמר ברנס.

ברנס גם ציין כי אימון כלבי שירות הוא תהליך יקר הדורש זמן רב, ורק כשליש מהכלבים שמתחילים את ההכשרה אכן מצליחים להשלים אותה. רשימות ההמתנה לאימון כלבי שירות הן ארוכות, ורבים מהשמות ברשימות המתנה אלה שייכים לפצועים וותיקים. "בנוסף להיותם חיות מחמד מנחמות לפצועים, הכלבים ממלאים גם תפקידים חשובים בפעילות הצבאית", אמר ברנס. "על ידי הבנה כיצד עובד מוחם של הכלבים, אנחנו מקווים למצוא שיטות טובות יותר לבחור ולהכשירם לתפקידים אלו".

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »