פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש
http://www.gag-lachayot.co.il/?utm_source=PETENET&utm_medium=Popup&utm_campaign=banner_desketop

הרגלים רעים: 5 בעיות התנהגות בכלבים – והטיפול בהן

| מאת מערכת Petnet

הכלב אוכל את הרהיטים, מושך ברצועה בזמן הטיול או מציק בזמן הארוחה? תקשורת טובה ואילוף נכון יכולים לפתור את כל בעיות ההתנהגות. איך מטפלים בבעיות המשמעת, שלב אחר שלב

 

בעיות התנהגות בכלבים מופיעות בדרך כלל בעקבות חינוך לקוי, תנאי גידול לא מתאימים ובעיקר לאחר אילוף כושל של הבעלים. הבעיה העיקרית של רוב בעלי הכלבים הנטייה "להעניש" את הכלב – לשייך לו תכונות אנושיות ולהגיב בהתאם. למרבה המזל, תקשורת נכונה והבנה "חייתית" של הכלב יכולה לפתור את מרבית הבעיות. כל הטיפולים לבעיות ההתנהגות הכי שכיחות.


Dog destroys home
צעצועים ללעיסה יספקו את הצורכך בכרסום רהיטיםבעיה מס' 1: הכלב לועס את כל החפצים בבית


כלבים ובעיקר גורים, נוטים לחקור את העולם באמצעות הפה שלהם. הלעיסה עצמה אמנם מרגיעה אותם ועל כן חביבה עליהם, אבל היא הרסנית לחפצים שלנו וחשוב יותר לבריאות שלהם – היא בקלות יכולה להוביל אותם לאכול דברים שאינם אמורים לאכול, כמו גרביים או חלקי נעליים ולגרום לחסימת מעיים.

כך תטפלו: על מנת לגמול את הכלב שלכם מההרגל המגונה, מומלץ לספק לו צעצועים המיועדים ללעיסה - שייענו לו על הצורך. חשוב לציין, נזיפה שלאחר מעשה אינה אפקטיבית משום שהכלב אינו מבין על מה הוא נענש. השתדלו לתפוס אותו בזמן מעשה, אמרו "לא" בתקיפות והעניקו לו את הצעצועים החלופיים.

 

בעיה מס' 2: הכלב מתחנן לשאריות בזמן הארוחהעיניי כלבלב (Puppy eyes) הוא לא מראה שניתן להעלם ממנו. כלבים רבים ממשיכים להציק, ליילל ולבקש שאריות אוכל על אף שקיבלו את מנת המזון המספיקה להם.


כך תטפלו: התחילו בזה שתפסיקו לתת לכלב אוכל בזמן האוכל (!). אם לא תתנו לו שאריות מזון, הוא ילמד לא להתחנן. אם החלטתם בכל זאת לפנק אותו, הניחו את המזון בצלחת רק לאחר שהארוחה הסתיימה ולא בזמן שכולם אוכלים.

חשוב להתעלם מכל הצקה או יללה בזמן הארוחה, גם אם זה קשה ולחזק את הכלב ברגע שעובר לעשות משהו אחר. במידה והתופעה ממשיכה, הוציאו את הכלב מהחדר בזמן האוכל או לחלופין למדו אותו לשבת במקומו בשעת הארוחה.בעיה מס' 3: הכלב אינו חוזר כשקוראים לויש כלבים שאינם מגיבים לבעליהם, כאשר אלו קוראים להם. בעוד רוב הבעלים ישייכו זאת כהתעלמות מרצון (האנשה, כבר אמרנו?), ישנם מספר גורמים שעשויים לגרום לכך שלא בכוונה – סביבה מלאת גירויים, חוסר היכרות עם ההוראה וכן התגובה שלנו להתעלמות - הרבה יותר נעים לחזור למישהו שאינו כועס עלינו.

כך תטפלו: מערכת היחסים עם הכלב צריכה להתבסס על אמון והבנה בין שני הצדדים. אם תשבחו את כלבכם כאשר הוא מגיע, גם אם לא קראתם לו, הוא ישייך את ההגעה אליכם כהתנהגות טובה. כאשר הכלב אינו מגיב אל תרדפו או תרימו את הקול. קראו לו מספר פעמים ובמקביל התרחקו מהאזור בזהירות - ההתרחקות עשויה לעורר אותו לבוא אליכם. אם הכלב עדיין לא מגיע, הורו לו לשבת וגשו לקחת אותו. זכרו, חשוב להשתמש בשם הפעולה שאתם רוצים שהוא יבצע - כלומר "בוא" או "הנה", קריאה חוזרת בשמו עלולה רק לבלבל אותו.
 

 


עם אילוף נכון הכלב ילמד שמשיכה של הרצועה לא מביאה אותו לשום מקוםבעיה מס' 4: הכלב מושך ברצועה בזמן טיול


כלבים הם סקרנים מטבעם וטיולים הם הזדמנות מבחינתם להכיר את  הסביבה. סקירת האזור הוא דחף טבעי הטבוע בהם ולכן לא פעם תמצאו כלבים הנאבקים ברצועה בכדי לרחרח עוד עמוד חשמל, גדר או כל עצם שנתקל בדרכם.

כך תטפלו: חשוב לעזור לכלבכם ללכת בשלווה לצדכם. לעולם אל תאפשרו לו למשוך אתכם, אחרת הוא ילמד שמשיכה ברצועה משתלמת. שמרו על רצועה קצרה, אך רופפת.

במידה והכלב מושך ברצועה, הפסיקו את ההליכה. העצירה תגרום לו הפסיק ולראות מדוע אינכם זזים. כאשר הוא הולך רגוע, תגמלו אותו בעזרת צ'ופר והמשיכו בהליכה. אחרי כמה ימים, הכלב שלכם ילמד שמשיכה של הרצועה לא מביאה אותו לשום מקום.


קראו עוד: צועד על קיבתו: התזונה הכי טובה לכלב שלכםבעיה מס' 5: הכלב סובל מחרדת נטישהישנם כלבים שלא מתמודדים טוב עם ההיעדרות של בעליהם מהבית, משום שמפרשים זאת כאובדן ולא היעדרות זמנית. חרדת נטישה עשויה לבוא לידי ביטוי בסמני גירוד על הדלת, אכילת קירות וכמובן יללות ונביחות בלתי פוסקות.

כך תטפלו: אם הכלב שלכם נלחץ כאשר אתם עוזבים את הבית, המעשה הנכון לעשות הוא ללמד אותו שאתם חוזרים. השאירו אותו בהתחלה לבד במשך 5 - 10 דקות ולאט לאט האריכו את זמן ההיעדרות. בזמן זה השאירו לו צעצועים ואפילו אולי טלוויזיה או רדיו דולק שינעימו את זמנו. חשוב להישאר רגועים בעת העזיבה והשיבה הביתה, כך שהוא יבין שלהיות לבד בבית זה בסדר. בבעיות חרדת נטישה חמורות, יש להתייעץ עם בעל מקצוע.

אולי יעניין אותך:

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »