פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

כלב אחרי בן אדם: האם כלבים מחקים אותנו?

| מאת מיטל עובדיה, מערכת Petnet

כדאי שתתחילו לבחון טוב טוב את התנהגותכם בבית, כי מסתבר שאתם מהווים מודל לחיקוי: מחקר חדש מגלה כי הכלב שלכם מחקה אתכם. בפעם הבאה שתרצו שרקסי יושיט לכם יד לשלום, תדעו בדיוק איך לעשות זאת


כלבים פשוט לא יכולים לעמוד בזה: הם באופן אוטומטי ואינסטנקטיבי רוצים לחקות את ההתנהגות והתנועה של בעליהם, גם אם זה עולה להם בחטיף - כך עולה ממחקר חדש.בדומה לבני האדם, כלבים כפופים ל'חיקוי אוטומטי"


דלת אחת - שתי קבוצות


המחקר החדש, אותו ערכו מדענים מהאוניברסיטאות של וינה ואוקספורד, מספק לטענת מחבריו, את ההוכחה הראשונה לכך שכלבים מעתיקים לפחות חלק מההתנהגויות ותנועות הגוף של אנשים, באופן ספונטני ומכוון.

מחבר המחקר, ד"ר פרדריק ריינג' מאוניברסיטת וינה, מספר כי עשרה כלבים בוגרים השתתפו בניסויים עם בעליהם - שבעה כלבי קולי, רועה אוסטרלית ושני כלבים מעורבים. כל הכלבים קיבלו הכשרה ראשונית כיצד לפתוח דלת הזזה באמצעות ראשיהם או כפתם, לאחר שצפו בבעליהם רוכנים על שש ונעזרים בראשם ובידיהם כדי לבצע את אותן המשימות.

בהמשך הכלבים חולקו לשתי קבוצות: קבוצה אחת של כלבים קיבלה תגמול (חטיף או מזון) כשהכלבים העתיקו את מה שבעליהם עשו, ואילו הכלבים בקבוצה השנייה קיבלו תגמול דווקא כשעשו את ההפך.


החבר הטוב של האדם - מחקה את בעליו


התוצאות: על פי החוקרים, כל הכלבים נראו נחושים להעתיק את התנהגות בעליהם - גם אם זה עלה להם בתגמול. מחברי המחקר מספרים כי "הכלבים הביאו עימם לניסוי נטייה אוטומטית לחקות שימוש בכף היד או בכף הרגל של בעליהם, ובעצם לחקות פעולות אלו גם כאשר המחיר היה יקר, כלומר כאשר החיקוי הפריע לביצוע יעיל של משימה מתמשכת - ודרך כך גם לוויתור על התגמול הנחשק". לטענתם, הממצאים מספקים את ההוכחה הראשונה של חיקוי אוטומטי על ידי כלבים.

מן המחקר עולה כי, בדומה לבני האדם, כלבים כפופים ל'חיקוי אוטומטי', ואינם יכולים לעכב את נטייתם לחקות שימוש בראש או בכפה. חיקוי אוטומטי, אגב, הוא חלק חיוני בדרך בה בני האדם לומדים - ומסתבר שהכלבים אינם שונים מאיתנו כל כך. "ככל הידוע לנו, זהו המחקר הראשון שבו כלבים נבדקו באופן ספציפי בנושא חיקוי אוטומטי," אומרים המחברים. יחד עם זאת, בשנים קודמות מחקרים גילו כי כלבים מפהקים כאשר הם רואים בני אדם שעושים את אותה הפעולה.


השלב הבא: אימוני כלבים


"כלבים הם בעלי חיים מיוחדים, הן מבחינת ההיסטוריה האבולוציונית של הביות, והן מבחינת הטווח הרחב ועוצמת האימון ההתפתחותי שלהם על ידי בני אדם," אומרים מחברי המחקר. "שני הגורמים הללו עשויים להגביר את המידה שבה כלבים נוטים לחקות התנהגות אנושית".

מחברי המחקר טוענים כי ממצאיהם יכולים לתרום באימוני כלבים. "למשל, אם בעל חיית מחמד רוצה ללחוץ ידיים עם כלבו, יכול להיות מוצלח יותר אם הוא יושיט את ידו שלו כדי להדגים", אומרים המחברים, "ואז סביר יותר שהכלב, אשר יצפה בכל זה, ימתח בתגובה את כף רגלו".

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »