פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

סתבר כי היו כלבים בעידן הקרח (יותר נכון קצת אחרי)

מחקר עולמי של DNA של כלבים קדומים מציג עדויות לכך שהיו סוגים שונים של כלבים לפני יותר מ -11,000 שנה בתקופה שלאחר עידן הקרח.


במחקר שפורסם במגזין Science today, צוות המחקר בדק רצף DNA עתיק מ- 27 כלבים, שחלקם חיו לפני כמעט 11,000 שנה, ברחבי אירופה, המזרח הקרוב וסיביר. הם מצאו שבשלב זה בהיסטוריה, ממש אחרי עידן הקרח ולפני שכל חיה אחרת התחילו לעבור ביוט, היו כבר לפחות חמישה סוגים שונים של כלבים עם מוצא גנטי מובהק. ממצאים אלו מגלים כי המגוון שנצפה בין כלבים באזורים שונים בעולם כיום מקורו כאשר כל בני האדם היו עדיין ציידים ולקטים.

פונטוס סקוגלונד, סופר ומנהיג הקבוצה במעבדת הגנומיקה העתיקה של קריק, אומר:

"חלק מהכלבים שהולכים ברחוב כיום מקורם בעידן הקרח. בסוף תקופה זו, הכלבים כבר היו נפוצים ברחבי ההמיספרה הצפונית של כדור הארץ. מחקר זה של גנומיקה עתיקה כולל חילוץ וניתוח DNA משלדים. הוא מהווה חלון לעבר הרחוק ומאפשר לחוקרים לחשוף שינויים אבולוציוניים שהתרחשו לפני אלפי שנים. הצוות הראה שבמהלך 10,000 השנים האחרונות, שושלות הכלבים המוקדמות הללו התערבבו והחלו להוליד את הכלבים המוכרים לנו כיום. לדוגמה, כלבים אירופאים מוקדמים היו בתחילה מגוונים, ונראה שמקורם בשתי אוכלוסיות מובחנות מאוד, אחת קשורה לכלבי המזרח הקרוב ואחת לכלבים הסיביריים. עם זאת, בשלב מסוים הגיוון הזה אבד, מכיוון שהוא אינו קיים בכלבים אירופאים כיום.אנדרס ברגסטרום, המחבר הראשי וחוקר הפוסט-דוקטורט במעבדה העתיקה לגנומיקה ב"קריק אומר: אם נסתכל אחורה לפני יותר מארבע או חמשת אלפים שנה, אנו יכולים לראות שאירופה הייתה מגוונת מאוד במגוון סוגים של כלבים. למרות שהכלבים האירופאים שאנו רואים כיום מגיעים במגוון יוצא דופן כל כך של צורות וצורות, מבחינה גנטית הם נובעים רק מתת-קבוצה צרה מאוד של המגוון שהיה קיים בעבר. הצוות הראה שבמהלך 10,000 השנים האחרונות, שושלות הכלבים המוקדמות הללו התערבבו והחלו להוליד את הכלבים המוכרים לנו כיום. לדוגמה, כלבים אירופאים מוקדמים היו בתחילה מגוונים, ונראה שמקורם בשתי אוכלוסיות מובחנות מאוד, אחת קשורה לכלבי המזרח הקרוב ואחת לכלבים הסיביריים. עם זאת, בשלב מסוים הגיוון הזה אבד, מכיוון שהוא אינו קיים בכלבים אירופאים כיום.

אנדרס ברגסטרום, המחבר הראשי וחוקר הפוסט-דוקטורט במעבדה העתיקה לגנומיקה ב"קריק אומר: אם נסתכל אחורה לפני יותר מארבע או חמשת אלפים שנה, אנו יכולים לראות שאירופה הייתה מגוונת מאוד במגוון סוגים של כלבים . למרות שהכלבים האירופאים שאנו רואים כיום מגיעים במגוון יוצא דופן כל כך של צורות וצורות, מבחינה גנטית הם נובעים רק מתת-קבוצה צרה מאוד של המגוון שהיה קיים בעבר.

"החוקרים השוו גם את האבולוציה בתולדות הכלבים לשינויים באבולוציה האנושית, אורחות החיים וההגירות. במקרים רבים התרחשו שינויים דומים, המשקפים ככל הנראה כיצד בני האדם הביאו איתם את כלביהם בזמן שהם נודדים ברחבי העולם. אך ישנם גם מקרים בהם היסטוריית בני האדם והכלבים אינם משקפים זה את זה. לדוגמא, אובדן המגוון שהיה אצל כלבים בראשית אירופה נגרם על ידי התפשטות מוצא כלבים יחיד שהחליף אוכלוסיות אחרות.

 אירוע דרמטי זה אינו משתקף באוכלוסיות אנושיות, ונותרה השאלה מה גרם לתחלופה זו במוצא הכלבים האירופי. גרגר לארסון, סופר ומנהל רשת המחקר לפליאוגנומיקה וביו-ארכיאולוגיה באוניברסיטת אוקספורד, אומר: "כלבים הם השותף הוותיק והקרוב ביותר שלנו מבין בעלי חיים. השימוש ב- DNA מכלבים קדומים מראה לנו כמה רחוק ההיסטוריה המשותפת שלנו הולכת, בסופו של דבר יעזור לנו להבין מתי והיכן התחילה מערכת היחסים העמוקה הזו.

"רון פנחסי, סופר ומנהיג הקבוצה באוניברסיטת וינה, אומר: "בדיוק כמו ש- DNA קדום חולל מהפכה בחקר אבותינו, עכשיו הוא מתחיל לעשות את אותו הדבר לגבי כלבים ובעלי חיים מבויתים אחרים. לימוד בן לוויינו לבעלי חיים מוסיף נדבך נוסף. להבנתנו את ההיסטוריה האנושית. "למרות שמחקר זה מספק תובנות חדשות גדולות על ההיסטוריה המוקדמת של אוכלוסיות כלבים ויחסיהם עם בני אדם וזה עם זה, עדיין נותרו שאלות רבות.

בפרט, צוותי מחקר עדיין מנסים לחשוף היכן ובאיזה הקשר תרבותי אנושי, התבייתו לראשונה הכלבים.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »