פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...
פורטל פטנט (Petnet) בית לאוהבי חיות. כלבים, חתולים, ציפורים ועוד...

חפש בעלי מקצוע:

חפש

האם כלבים רואים בשחור לבן?

כל התשובות כולל הסברים מפורטים בפנים


ללא צל של ספק ניתן להגיד כי כלבים רואים בצורה אחרת מאיתנו, עם זאת, הם רואים צבעים ואפילו מגוון שלהם.

אז איך כלבים רואים בעצם?

בעוד מרבית בני-האדם מסוגלים לראות את כל ספקטרום הצבעים הקיים מאדום ועד סגול, לכלבים חסרים חלק מקולטני האור בעיניהם, המאפשרים לבני אדם לראות צבעים מסוימים, במיוחד בתחום האדום והירוק, אבל הם עדיין יכולים לראות צהוב וכחול.מה שאתה רואה כאדום או כתום, לכלב יכול להיות פשוט גוון נוסף , כך שכדור כתום בהיר על דשא בצבע ירוק עשוי להיראות כמו כדור בגוון אחר של צבע הדשא. אבל כדור כחול לדוגמא, ייראה כמעט אותו דבר.

​כלי לעיבוד תמונות מקוון מאפשר לך לראות בעצמך כיצד נראית תמונה מסוימת לכלב שלך.
 

איך יודעים בעצם?
 


חוקרים אילפו כלבים לגעת בדיסק צבעוני עם האף בכדי לקבל פינוק. ואז הם אילפו את הכלבים לגעת בדיסק בצבע שונה. הכלבים המאומנים היטב לא הצליחו להבין על איזה דיסק ללחוץ, וכך המדענים ידעו שהם לא יכלו לראות את ההבדלים בין הצבעים. ניסויים אלה הראו כי כלבים יכלו לראות רק צהוב וכחול.

בחלק האחורי של גלגלי העיניים שלנו נמצאות הרשתיות. ואצל בני-האדם הן מכילות 3 סוגים של תאים מיוחדים בצורת חרוט האחראים לכל הצבעים שאנו יכולים לראות. כאשר מדענים השתמשו בטכניקה שנקראה אלקטרורטינוגרפיה בכדי למדוד את האופן בו עיני הכלבים מגיבים לאור, הם גילו כי לכלבים יש רק 2.
 


לא רק שכלבים רואים פחות צבעים מאיתנו, הם גם לא רואים אותם בבירור כמונו. בדיקות מראות כי גם המבנה וגם הפונקציה של עין הכלב מובילים אותם לראות יותר במטושטש, בעיקר כאשר מדובר באובייקטים מרוחקים. בעוד שאנחנו חושבים על ראייה מושלמת אצל בני אדם כעל 20/20, ראייה אופיינית אצל כלבים ככל הנראה קרובה יותר ל - 20/75. המשמעות היא שמה שאדם עם ראייה רגילה יכול היה לראות ממרחק של 75 מטרים, כלב צריך להיות במרחק 20 מטרים ממנו בשביל לראות בצורה ברורה. אך מכיוון שכלבים לא קוראים עיתון, חדות הראייה שלהם לא מפריעה לאורח חייהם. עם זאת, סביר להניח שישנם הבדלים ביכולת הראייה בין הגזעים השונים. ולאורך השנים מגדליי כלבים תיכננו זנים מסוימים של כלבי צייד לפי יכולות ראייה שככל הנראה היו טובות יותר משל הפיטבול ממוצע.

אבל זה לא סוף הסיפור, בעוד שאנשים מתקשים לראות בבירור באור עמום, מדענים מאמינים כי כלבים יכולים לראות טוב יותר בשעות הערב, ואפילו בחשיכה, כמו באמצע היום. הסיבה לכך היא שבהשוואה לבני אדם, לרשתיות הכלבים יש אחוז גבוה יותר וסוג אחר של קולטן חזותי, המכונים תאי מוט (בגלל צורתם),אשר מתפקדים טוב יותר בתאורת נמוכה מאשר תאי-החרוט. לכלבים יש גם שכבת רקמות מחזירת אור בחלק האחורי של עיניהם המסייעת להם לראות בפחות אור - הלפטידום לוסידום דמוי המראה. חלק זה אוסף ומרכז את האור הזמין בכדי לעזור להם לראות בחושך, ומעניק לכלבים ויונקים אחרים את השתקפות העיניים המבריקה שניתן לראות כאשר מצלמים עם פלאש.

לחיות רבות כגון חתולים ושועלים יש ראייה הדומה לזו של כלבים ומדענים סבורים שחשוב לחיות אלה, שמתקיימות מצייד, להצליח לזהות תנועה של טרף ליילי. יונקים רבים פיתחו את יכולתם לצוד בשעות החשיכה על חשבון יכולתם לראות ספקטרום רחב של צבעים, בעוד שבני-האדם, שפעילים יותר בשעות היום, שמרו על ראייה מגוונת.

לפני שאתה מרחם על כך שכלבים אינם מסוגלים לראות את כל צבעי הקשת, זכור שחלק מהחושים האחרים שלהם מפותחים בהרבה משלך. הם יכולים לשמוע צלילים גבוהים יותר ממרחקים גדולים יותר, וחוש הריח שלהם מפותח הרבה יותר משלנו.

אולי יעניין אותך:

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

בניית אתרים ושיווק דיגיטלי

כל צרכי הדיגיטל והאינטרנט של העסק שלך במקום אחד. החל משלב מיתוג העסק, עיצוב ופיתוח אתר, חנות אונליין, שיווק דיגיטלי ועד ליצירת רווחים!

קבלו הצעת שיווק דיגיטלי עסק שלכם »

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

פטבסט - החנות המשתלמת ביותר בישראל

מזון וציוד לחיות מחמד ב10% אחוז הנחה ומשלוחים חינם! בכפוף לתקנון

קבלו קופון עכשיו »