איך לטפל בגזזת בכלבים: כל מה שצריך לדעת

גזזת בכלבים היא לא תולעת, אלא זיהום פטרייתי הגורם לנשירת שיער בצורת עיגול עם כיסוי קרום.
אם הכלב שלך מקבל גזזת, הפטרייה מטופלת בקלות באמצעות תרופות שנקבעו על ידי הווטרינר שלך.בני אדם יכולים לחלות בגזזת אם הם באים במגע עם חיות מחמד נגועות, ונדרשת פעולה מהירה כדי לשלוט בהפצתה.   

בעוד שהשם מרמז על טפיל, גזזת היא בכלל לא תולעת. זוהי למעשה, פטרייה שגורמת לכתמים קרחים בצורת טבעת על עור הכלב שלך ויכולה להשפיע על השיער והציפורניים שלו. למרות שזיהום בגזזת אינו מצב מסכן חיים, זה יכול להיות לא נוח עבור חיית המחמד שלך ולגרום לאובדן פרווה. זה יכול גם להדביק אותך. 

כאן תלמדו את כל מה שאתם צריכים לדעת על דלקות גזזת בכלבים וכיצד לטפל בהן. 

מהי בכלל גזזת?

גזזת – הידועה גם בשם דרמטופיטוזיס – היא זיהום פטרייתי המשפיע על עור הכלב שלך. הנגעים הזעירים של הפטרייה מתרבים בשכבות החיצוניות המתות של העור ומתפשטים לחלקים אחרים של הכלב שלך. אחד הדברים הראשונים שתבחין בהם הוא כתמים עגולים של אובדן פרווה. הסיבה לכך היא שהפטרייה הופכת את פרוות הכלב שלך לשבירה ופגיעה לשבירה. 

ד"ר ג'יי רואן, וטרינר ראשי ובעל תרגול של Paoli Vetcare בפנסילבניה, הדגיש שגזזת אינה למעשה טפיל. אבל זה יכול להיות מבלבל כי לעתים קרובות הזיהום נראה כאילו הוא נגרם על ידי תולעים. 

איך כלבים נדבקים בגזזת?

כלבים יכולים להידבק בגזזת באמצעות מגע ישיר עם בעל חיים פגוע או מהסביבה, בדרך כלל תוך כדי חפירה בעפר או התגלגלות. הכלב שלך עלול להידבק גם אם הוא בא במגע עם פריטים מזוהמים כגון: 

  • ספות
  • שטיחים 
  • מברשות שיער 
  • קערות מזון
  • מצעים

ללא ניקוי מתאים, נגעי גזזת יכולים להישאר על משטחים מסוימים, כמו מסרקים או קערות, במשך חודשים. דלקות גזזת שכיחות יותר אצל גורים – מכיוון שיש להם מערכת חיסונית לא מפותחת. אבל זה יכול להשפיע על כל הכלבים. כלבים שחיים במגורים קרובים עם בעלי חיים אחרים במקלטים או בכלביות גם נוטים יותר לתפוס גזזת. 

איך תדעו אם לכלב שלכם יש גזזת?

לדברי ד"ר רואן, תסמיני גזזת בכלבים יכולים לכלול נשירת שיער – לפעמים בכתמים בצורת טבעת – ועור קרום. "אזורים מושפעים יכולים לערב כל חלק של העור, אבל נראה שלרגליים, פנים ואוזניים יש נטייה למצב", אומר ד"ר רואן. 

תסמינים אחרים של גזזת שכדאי להיזהר מהם כוללים:

  • כתמים אפורים וקשקשים
  • אזורים אדומים על עור הכלב שלך
  • כתמים מורמות וחסרי עור שעלולים לנבוע 

זיהומי גזזת יכולים גם להוביל לדלקת בציפורניים, והציפורניים של הכלב שלך עלולות להפוך לשבירות ולהישבר בקלות. הזיהום עלול לגרום לגירוד או לא. 

איך מטפלים בגזזת אצל כלבים

ריפוי גזזת אצל כלבים דורש זמן וסבלנות. אם אתה מבחין בתסמיני גזזת, אפילו קלים, קח את חיית המחמד שלך לווטרינר. הווטרינר שלך ישתמש בתאורה מיוחדת כדי להסתכל על עור הכלב שלך לאיתור סימנים של גזזת. הווטרינר שלך עשוי גם לקחת דגימה מהאזור הנגוע, לבדוק את שערו של הכלב שלך תחת מיקרוסקופ, או לבצע ביופסיית עור לפני שהוא מציע טיפול.

תרופות נגד פטריות דרך הפה שהכלב שלך לוקח בצורת גלולות או טבליות הן טיפול טוב בגזזת לכלבים, לדברי ד"ר רואן. "כאשר משתמשים בתרופות מקומיות, יש לקחת אותן למשך שבועיים עד 4 שבועות", אומר ד"ר רואן. מקרי גזזת חמורים עשויים להזדקק לפרוטוקול טיפול מינימלי של 6 שבועות. אבל רואן ממליצה בדרך כלל על תרופות דרך הפה ותרופות מקומיות יחד, שכן טיפול מקומי לבדו בדרך כלל אינו מספיק. 

בעת החלת תרופה מקומית, השתמש בה רק בנקודות הספציפיות עם זיהום הגזזת. לאחר מכן, שימו צווארון אליזבתני – הידוע גם בתור צווארון אלקטרוני או קונוס – על הכלב שלכם כדי למנוע מהם ללקק את האזור ולבלוע תרופות. עבור זיהומים קלים, או כדי למנוע מהגזזת להחמיר, הווטרינר שלך עשוי להמליץ ​​​​על שמפו נגד פטריות ללא מרשם בשימוש לפחות פעמיים בשבוע. 

מה קורה אם גזזת לא מטופלת אצל כלבים?

גזזת יכולה להיעלם מעצמה, אבל זה ייקח יותר זמן מאשר טיפול בזיהום. הכלב שלך גם יהיה לא נוח ומדבק למשך תקופה ארוכה יותר ללא טיפול. גזזת לא מטופלת אצל כלבים עלולה להתפשט לכל עורם. עם זאת, ד"ר רואן אומר שזה נדיר. גזזת יכולה גם לחזור אם היא לא מטופלת כראוי בפעם הראשונה. 

האם אני יכול הידבק בגזזת מהכלב שלי?

גזזת היא זיהום זואונוטי, מה שאומר שהיא יכולה להתפשט מבעלי חיים לבני אדם. כל מי שבא במגע עם כלבים או חתולים נגועים יכול לתפוס אותו. נראה שחתולים נוטים יותר לגזזת מאשר כלבים, אבל זה לא אומר שאתה יכול להרגיע את השמירה שלך סביב כלב חולה. 

בדיוק כמו שגורים נוטים יותר להידבק בגזזת, גם ילדים רגישים יותר. הקפד להרחיק ילדים מכלבים עם מצב זה. התייעץ עם הרופא שלך אם אתה חושד שאולי אתה או ילדך נדבקת בגזזת. התסמינים בבני אדם כוללים כתמי עור אדומים, מורמות ומגרדים.  

איך אני מונע מהגזזת להתפשט?

ד"ר רואן ממליץ על היגיינה נאותה, כולל שטיפת ידיים לעתים קרובות, אם הכלב שלך נגוע בגזזת. הימנע גם מהתכרבלות עם כלבים שאתה יודע שיש להם גזזת כדי למנוע העברה. שמור כלבים נגועים בהסגר מבני אדם ובעלי חיים אחרים בביתך עד שהמצב ירפא. 

מכיוון שגזזת כל כך מדבקת, עדיף לשמור על הבית שלך נקי מכל פרווה נשפכת, עור מת או נגעי גזזת. שאיבת אבק רגילה, שטיפת מצעי הכלב שלך וניקוי כל דבר אחר שהם נוגעים בו יכולים להועיל. וכמובן, טיפול נכון הוא המפתח למניעת התפשטות גזזת. 

בשורה התחתונה

גזזת – זיהום פטרייתי המשפיע על עור הכלב שלך – היא בעיה בריאותית שכיחה הניתנת לטיפול. אם אתה מבחין בתסמיני עור על הכלב שלך כמו כתמים קרחים, גירוד או עור קרום, קח את הכלב שלך לווטרינר לאבחון. הווטרינר שלך עשוי להמליץ ​​על טיפולים כגון תרופות אנטי-פטרייתיות באמצעות מרשם אוראליות ותרופות מקומיות. בעוד שגזזת מדבקת, עם פעולה מהירה, הורים לחיות מחמד יכולים למנוע מהמצב להחמיר ולהתפשט לבעלי חיים אחרים ולבני אדם. 

עוד מאמרים בנושא

אתגר טיקטוק מייצר מצוקה אצל חיות מחמד על ידי בעליהם