כלב - מדור כלבים   חתול - מדור חתולים   סוס - מדור סוסים   ציפור - מדור ציפורים תוכים ובעלי כנף   זוחל - מדור זוחלים נחשים ואיגואנות   אוגר - אוגרים וחיות אחרות הפורטל הישראלי לאוהבי חיות מחמד: כלבים, חתולים, סוסים, ציפורים, זוחלים, מכרסמים ואחרים
כלבים   חתולים   סוסים   בעלי כנף   זוחלים   מכרסמים
 
מאמרים          שאלות ותשובות        לוח מודעות        תערוכות ואירועים        גלריות        עמודים פרטיים        בלוגים        חדשות                     חיפוש חיות
 >> כלבים  >> דוג דה בורדו  >> גזע החודש עמוד הבית
0
כלב החודש -  כלבים  - דוג דה בורדו
הכל | כלבים |  חתולים 
   
עמודים פרטיים |  גלריית תמונות |  מועדון הגזע |  הגזע בתערוכות | 

דוג דה בורדו

דוג דה בורדוהכלב רגוע ועדין, בעל אופי יציב ונוח וביטחון עצמי רב. הוא אינו תוקפן, אך מצטיין ככלב שמירה בזכות הטריטוריאליות והערניות שלו.
מסתדר מצוין עם ילדים, ואין לו בעיה לקבל מהם מרות.
כלבים אלו אינם קלים לאילוף: הם דומיננטיים ועקשנים מאוד, בגלל כוחם הרב המקנה להם ביטחון ורוגע במגע עם אנשים וכלבים זרים.

שמות נוספים: Dogue de Bordeaux

ארץ מוצא:צרפת

תולדות הגזע:

הדוג דה בורדו הינו אחד הגזעים הצרפתים העתיקים ביותר, ככל הנראה צאצא לאלנים (Alans) ובמיוחד לזה שדוכס FOIX,
כלבי האלנים היו צאצאים של כלב גדול שהגיע מגבולות הודו סין עבר דרך טיבט למסופוטמיה משם נדד לממלכת אפירוס וטופח ע"י המלך "מולוס".  לאחר מכן הגיע לרומי וצרפת.
גסטון פיבוס תיאר במאה ה- 14 בספרו Livre De Chasse כמי ש"אוחז בטרפו חזק יותר משלושה כלבי רוח ביחד". המונח DOGUE מופיע לראשונה בסוף המאה ה- 14. באמצע המאה ה- 19 הדוגות הללו כמעט ולא היו מוכרים מחוץ לאזור AQUITAINE. הם שימשו לציד חיות גדולות כמו חזיר הבר, לקרבות (לעיתים קרובות חוקיים), לשמירה על בתים ובקר ובשירותם של הקצבים. ב- 1863 התרחשה תערוכת הכלבים הראשונה בצרפת שנערכה בפריס בגני האיקלום. הדוג דה בורדו הוצג תחת שמו הנוכחי. היו טיפוסים שונים: הטולוזי, הפריזאי והבורדו, שהינו המקור לדוג של ימינו.
הגזע, אשר סבל מאוד במהלך שתי מלחמות העולם, עד לנקודה שבה לאחר מלחמת העולם השניה, היה בסכנת הכחדה, החל להתחדש בשנות ה- 60.
גירסה אחרת טוענת שמוצאו של הכלב בצרפת עקב העובדה שהתגלו שם עצמות כלבים דמויי דוגה מהתקופה הפרה - היסטורית.
לאורך מאות שנים כונה "המהלך" וזאת משום הפטרולים הבלתי נלאים שערך בטריטוריה שלו.
תפקיד וייעוד:
הכלב שימש בעבר לציד חיות בר גדולות, משחקי זירה, שמירה והגנה ומכיוון שאינו תוקפני מהווה כלב משפחה אידיאלי.

תיאור :
הפרווה קצרה וצבעה הוא חום-אדמדם. לעתים מופיעה מסיכה שחורה-אדומה באזור הפנים. תקן הגזע מתיר גם כתם לבן בחזה או בקצות הרגליים.
פני הכלב פחוסים וזרבובית האף יכולה להגיע עד לאורך של כפעמיים אורך הראש (מהעיניים ועד לסוף הגולגולת). כלבים שפניהם פחוסים במיוחד נוטים לסבול מבעיות נשימה ויכולתם הגופנית מוגבלת.
בגלל משקלם הרב של כלבים אלו, נדרשים להם שרירי אגן וגב חזקים במיוחד שייתמכו בעצמותיהם המסיביות, אחרת הם עלולים לרכוש בעיות יציבה שונות,
שהמסוכנת מכולם הי היפ דיספלסיה. היפ דיספלסיה היא בעיה באגן, המדורגת ברמות שונות E - A. דרגה A משמעה אגן תקין. דרגה וE היא המצב החמור ביותר,
שבו בדרך כלל נאלצים להמית את הכלב כדי לשים קץ לסבלו. באילן היוחסין של כלבים גזעיים מצוין מצב האגן של כל כלב שלושה דורות אחורה.
גובה: זכר - 60-68 ס"מ, נקבה - 58-66 ס"מ.
משקל: זכר - כ-55 עד 75 ק"ג, נקבה - כ-45 עד 65 ק"ג.
תוחלת החיים: 8 - 12 שנים.
ייעוד : הכלב הוא כלב עבודה ומשפחה. הוא מתאים גם לחיים בבית למרות גודלו, ויגן על בעליו בחירוף נפש.  בכל חודש נספר לכם על גזע אחר של כלב או חתול, במדור מופיעים כל גזעי החודש שפורסמו עד כה.

למידע נוסף על כל גזע היכנסו לגזעי כלבים ולגזעי חתולים,
לשאלות ותשובות או ל"גזעי גזעי".
חזרה למעלה לדף הבית שלח לחבר
למעלה דף הבית שלח לחבר גרסת הדפסה