כלב - מדור כלבים   חתול - מדור חתולים   סוס - מדור סוסים   ציפור - מדור ציפורים תוכים ובעלי כנף   זוחל - מדור זוחלים נחשים ואיגואנות   אוגר - אוגרים וחיות אחרות הפורטל הישראלי לאוהבי חיות מחמד: כלבים, חתולים, סוסים, ציפורים, זוחלים, מכרסמים ואחרים
כלבים   חתולים   סוסים   בעלי כנף   זוחלים   מכרסמים
 
מאמרים          שאלות ותשובות        לוח מודעות        תערוכות ואירועים        גלריות        עמודים פרטיים        בלוגים        חדשות                     חיפוש חיות
 >> חתולים  >> פרסי  >> גזע החודש עמוד הבית
0
חתול החודש -  חתולים - פרסי
הכל | כלבים |  חתולים 
   
עמודים פרטיים |  גלריית תמונות | 

פרסי

פרסיהגזע הפרסי הנו גזע שכמעט אין צורך להציג. גם בארץ וגם בעולם גזע חתולים זה על מגוון צבעיו הנו הגזע הפופולארי ביותר לפחות סטטיסטית ומספר הגורים הפרסיים הנרשמים מדי שנה בארגוני הגזעיים העולמיים עולה על מספר הגורים הנרשמים מכל הגזעים האחרים יחדיו!
הסיבה לכך גם היא כמעט מובנת מאליה. יופיו, אצילותו ומלכותיותו של הגזע הפרסי המשולבת באופי נינוח במיוחד הופכים אותו פעמים רבות למשאת ליבם של חובבי חתולים רבים. הפרסי הנו אחד מגזעי החתולים העתיקים ביותר אך הוא עבר גלגולים רבים.

שמות נוספים: Persian - פרסי, Longhair – ארוך שיער, כך מכונה הגזע בבריטניה

ארץ מוצא:פרס/בריטניה

תולדות הגזע:

בעוד שיירות מדבר מאובקות עשו את דרכן מפרס הרחוקה אל עבר המערב יש להניח שבין התבלינים הנדירים ושאר האוצרות שכן, או אולי ישן לו מנומנם, אוצר נוסף... חתול ארוך שיער שהיה אבי אבותיו של החתול הפרסי. שרידי הירוגליפים מראים כי עדויות לקיומם של חתולים ארוכי שיער כאלה ישנן עוד מהשנה 1684 לפני הספירה. אך למרות ששמו של הגזע נגזר מתולדותיו אלה, חתולים אלה היו שונים מאד מהחתול הפרסי של ימינו. יש להניח שמבנה גופם של חתולים אלו, שנחשבו באותם ימים לאוצרות יקרים מפז היה דק וארוך ומלבד פרוותם הארוכה הדמיון בינם לבין דודניהם הרחוקים מימינו קלוש ביותר.
תולדותיו המתועדים של הגזע הפרסי מתחילים למעשה בחתולים ארוכי השיער שהגיעו לבריטניה מטורקיה ומפרס בסוף המאה ה-19. חתולים אלה הוכלאו עם קצרי השיער הבריטיים בעלי מבנה הגוף הגוצי והמעוגל יותר וכך קיבל הגזע את צורתו המעוגלת המוכרת לנו כל כך כיום.
הפופולאריות של הגזע הפרסי בבריטניה תפסה תאוצה רבה בקרב בני האצולה בעקבות המלכה ויקטוריה שהייתה ידועה בחיבתה הרבה לזוג הפרסיים הכחולים שהיו בבעלותה. בעקבות כך במשך תקופות ארוכות זוהה הגזע הפרסי עם הצבע הכחול (גוון כחלחל של אפור) שגם שויך לצבע הדם של בני האצולה. אך מזה שנים רבות אין זה כך.
הגזע הפרסי בימינו מופיע ומוצג בקשת גוונים רחבה, החל מצבעים דו גוניים (Bi-Color) ועד לדוגמאות מנומרות (Tabby) וחודים כהים (Color-Point/Himalayan).
תפקיד וייעוד:
הגזע הפרסי הוא יציר האדם. כל ייעודו ומהותו הם להיות חתול החיק והמחמד של בעליו. החתול הפרסי קשור מאד לבעליו ולא רק לסביבתו, והוא אינו מותאם כלל לחיים בחוץ. על החתול הפרסי לחיות בדלת אמותיו החמימות של הבית בלבד.
גזע זה ידוע ברוגע רב ובמזג עדין ולא תוקפני, לעיתים נדירות ישתמש הגזע בציפורניו שלא לשיוף והתמתחות מזדמנת.
החתול הפרסי מהווה חברה מצוינת לילדים אם כי בשל מזגו העדין יש להנחות ילדים אקטיביים במיוחד ללמוד להניח לחתול מעת לעת שכן גזע זה לרוב לא ימחה גם כשהיה מעדיף שיניחו לו לנפשו, מה שבמקרים מסוימים עשוי להביא את החתול למצב של עקה (Stress) שתזיק לו בריאותית.

עצות:
למרות שזהו אחד מגזע החתולים היפים ביותר, יש לזכור שזהו גזע חתולים המצריך תחזוקה שוטפת רבה. שלא כמו שאר החתולים קצרי או בינוני הפרווה, פרוותו הארוכה ובעלת מרקם הצמר גפן העדין של הפרסי מצריכה הברשה יומיומית ורחצה שבועית עד דו שבועית. כמו כן עיניו הגדולות של החתול הפרסי מייצרות דמע רב לעיתים גם על הפנים שאם אינו מטופל יומית ולעיתים דו יומית עשוי ליצור כתמים חומים מכוערים ו/או דלקות עיניים. אם אין באפשרותכם להתחייב לתחזוקה יומיומית טובה של חתולכם עדיף שתאמצו גזע אחר. דודנו קצר השיער של הפרסי הגזע האקזוטי מהווה אלטרנטיבה טובה למי שמחפשים את מבנה הגוף, הפנים והאישיות האופייניים לגזע אך מעדיפים שלא לעסוק בטיפוח התובעני של הפרווה הקשה.
בגזע נפוצה מאד מחלת כליות פרוגרסיבית בשם PKD. מומלץ לרכוש חתול ממגדל רשום שחתוליו בדוקים למחלה זו ולמחלות נוספות כגון FIV ו FeLV.
התפתחותם הרגשית והגופנית של גורים בגזע זה הנה איטית יחסית, והם עדינים מאד, מומלץ מאד להימנע מרכישתם של גורים מתחת לגיל 3 חודשים ושאינם מחוסנים בשני החיסונים. רכישת גור שאינו מחוסן ושנותק בגיל צעיר מדי מאחיו ואמו תיצור מצב של עקה (Stress) וחולשה חיסונית שעלולים להביא במקרים קיצוניים אף למוות. עדיף להימנע מעוגמת נפש זו ולאמץ גור בגיל מתאים ומחוסן.

תיאור :
לחתול הפרסי גוף מוצק קצר ועגול, זנב קצר, פנים וראש גדולים ועגולים, אף קצר עד בלתי קיים הממוקם בין העיניים ומעליו שבר עמוק, רגליים קצרות מאד ועבות, אוזניים קטנטנות הממוקמות נמוך בצידי הראש ועיניים ענקיות ועגולות לחלוטין הממוקמות במרחק גדול זו מזו ויוצרות בשילוב עם האף הייחודי פנים חריגות ומלאות הבעה. על גבי המבנה הגופני הזה מונחת גולת הכותרת של הגזע שהיא פרוותו הארוכה באופן קיצוני ומגיעה עד הרצפה גם בעמידתו של החתול.
כפי שצוין החתול הפרסי מגיע כמעט בכל הצבעים ויש בו מעט מאד צבעים אסורים. עיני הגזע הן בצבע נחושת עמוק למעט חריגות בודדות בחטיבות צבע מסוימות. להלן חטיבות הצבע של הפרסים:
צבעים אחידים (Solids) – לבן (מלבד נחושת מותרות גם עיניים כחולות ועיניים בצבע שונה זו מזו), שחור, אדום, כחול, קרם (מכונה לעיתים שנהב), שוקולד, לילך.
תלת גוניים, צבע האופייני כמעט בלעדית לנקבות (Particolor) – טורטישל (שילוב שחור אדום המכונה לעיתים טריקולור), כחול קרם, טורטישל שוקולד, לילך קרם.
דו-גוניים (Bi-Colors) – כל הצבעים האחידים, או אחרים, בשילוב עם לבן ברמות שונות: שחור-לבן, אדום-לבן, כחול-לבן, קרם-לבן, טורטישל-לבן (מכונה לעיתים קליקו) ועוד...( בחטיבת צבע זו מותרות גם עיניים כחולות ועיניים בצבע שונה).
מנומרים (Tabby) – כל הצבעים הן האחידים הן התלת גוניים והן הדו-גוניים בדוגמת פסים כגון: טאבי חום (פסים חומים על דוגמת השחור), טאבי כחול, טאבי אדום, טאבי קרם עם לבן ועוד...

חודים כהים (Color Point) מכונים גם הימלאיה (Himalayan) – כל הצבעים שהוזכרו למעלה בדוגמת חודים כהים, למעט דו-גוניים! דוגמא דו-גונית אסורה בגזע הפרסי בשילוב חודים כהים, כמו כן דוגמאות כסופות ועשן אסורות בדוגמת חודים כהים. דוגמת החודים הכהים מאופיינת בעיניים כחולות בלבד.
כסופים וזהובים (Silver & Goldens) – מנומר כסוף, כסוף מגוון, כסוף צ’ינצ’ילה, זהוב מגוון, זהוב צ’ינצ’ילה. צבעים אלה מאופיינים בעיניים ירוקות בלבד למעט המנומר הכסוף המותר גם בעיני נחושת.
פרסיי עשן (Smoke) – כל הצבעים האחידים, התלת גוניים והדו-גוניים בצירוף פרווה תחתית לבנה. שחור עשן, כחול עשן, טורטישל עשן וכו’.  בכל חודש נספר לכם על גזע אחר של כלב או חתול, במדור מופיעים כל גזעי החודש שפורסמו עד כה.

למידע נוסף על כל גזע היכנסו לגזעי כלבים ולגזעי חתולים,
לשאלות ותשובות או ל"גזעי גזעי".
חזרה למעלה לדף הבית שלח לחבר
למעלה דף הבית שלח לחבר גרסת הדפסה